• Menu
  • Menu

Borecké skály

Malé pískovcové skalní město se nachází na výšině Bor (360 m n.m), která je pokryta převážně borovými, ale i smíšenými lesy. Od roku 1985 je tato oblast  prohlášena jako přírodní rezervace. Celý komplex objevíme v bezprostřední blízkosti obce Borek pod Troskami, v CHKO Český ráj. Skály nepředstavují typické věžové skalní město, čímž se odlišují od ostatních útvarů v blízkém okolí. Nicméně určitě stojí za návštěvu.

Čechova vyhlídka

Od železniční stanice Borek pod Troskami se vydáváme po modré turistické značce, směrem na Rovensko pod Troskami. Je třeba dávat velký pozor, protože stezka je zpočátku souběžná s velmi frekventovanou státní silnicí I/35 a ve vsi není chodník.  Asi po 400 metrech ale značka konečně uhýbá vlevo a tak už máme klid vychutnat si výpravu s barvami podzimu. Po krátkém stoupání se ocitáme na samém vrcholu skal. Odtud se nám nabízí několik úžasných vyhlídek na hrad Trosky, oboru Rovensko, Rovné skály a dohlédneme i na zámek Hrubá Skála. Údajně nejhezčí vyhlídkou na panorama hradu Trosky je Čechova vyhlídka. Vyhlídka nese jméno po našem slavném spisovateli, novináři a nadšenému cestovateli Svatopluku Čechovi, který v roce 1891 pobýval v Rovensku pod Troskami. Můžeme si zde odpočinout na lavičce a přitom se kochat výhledem do kraje.

Čechova vyhlídka

Pohádkový les

Naše další kroky vedou křížem krážem po vyšlapaných lesních pěšinách, které protínají celou lokalitu všemi různými směry. Objevujeme roztodivné skalní útvary, jako je želva nebo kniha, skalní masivy Přední a Boční stěny nebo takzvanou Boreckou kaskádu. Ze všech míst se nabízí další vyhlídky do okolí. Půda je v místních lesích písčitá a také velmi suchá, stejně jako letos v celém Česku. Houby tudíž vůbec nenacházíme, jen v létě tu asi porostou borůvky nebo brusinky. Boreckým skalám se díky jejich kráse a zvláštní atmosféře přezdívá Pohádkový les. Stejný název nese i akce, která je zde pořádána pro děti a jejich rodiče každým rokem na jaře.

Borecké skály

Na rozdíl od sousedních Trosek nebo Hrubé Skály, kde bylo nepředstavitelné množství turistů, na Boreckých skalách potkáváme jen několik cyklistů. Jednalo se o horská kola a parta lidí si tu přišla užít jen trochu adrenalinu při výšlapu a sjezdu ze skal. Takový malý singltrek, jen si nejsem zcela jistý, zda je to v Boreckých skalách legální.

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *