• Menu
  • Menu

Advent v Bratislavě

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovensko » Advent v Bratislavě

Bratislava. Cítím vůni dezertu…..

Hlavní město Slovenska, státu, který je nám blíže než kterýkoliv jiný. Moje první návštěva. …

20131219_185558
Čumil. Turisty oblíbená socha v uličkách města. Hledejte…. snadno objevíte

Když jsem to vyslovila před známým, zděsil se. „Ty si ještě nebyla v Bratislavě?“ Ne nebyla. Pokaždé se nabídla jiná, exotičtější, vzdálenější a z vyprávění zajímavější destinace.  Blízkost města a pocit, že tam vlastně můžete jet kdykoliv Vás mnohdy dostane do situace, že svou návštěvu nikdy neuskutečníte.  Kolik rodilých Brňáků se prošlo ve vile Tugendhat nebo vystoupalo na věž Petrova? Většina odpoví, že se tam chystá…. Ano, chystá a chystat bude ještě pár let. Proto nepatřete mezi odkladatele a uskutečněte svůj plán.

Město protnuté řekou Dunaj omývající oba jeho břehy na Vás čeká. Z Brna jezdí co půl hodiny EC vlak na hlavní vlakové nádraží Bratislavy. Pokud upřednostňujete cestu autobusem, potom je zde pro Vás společnost Student agency, která však neoplývá takovou flexibilitou, jako ČD. Ráno zaspíte? Nevadí, nasednete do vlaku o půl hodinky později.

Krajina je místy poprášená sněhem. Uháním do slovenské metropole a jsem zvědavá, co mne čeká. O Barceloně, Madridu, Paříži či Římě vaši známí vykládají celé hodiny. Ale o Bratislavě? Tak blízká a přeci záhadnější než vzdálená města.  Mám pár tipů, mezi které samozřejmě patří hrad, Stará radnice a Michalská brána či Grasalkovičův palác.

Vánoční trhy. Proslulé a voňavé
Vánoční trhy. Proslulé a voňavé

Jedu se nadýchat atmosféry a projít se historickým centrem. Ztratit se v bočních uličkách i mezi stánky na vánočních trzích. V adventním období zde narazíte na jedny z nejhezčích. Z dřevěných chaloupek na vás neútočí barevná trička s nápisy, ponožky od Vietnamců nebo umělohmotné nevkusné vánoční ozdoby. Naopak potkáte ručně pletené svetry, ozdoby na stromek ze sušeného ovoce, babičku, co prodává háčkované andělíčky….. Cítíte tradici a spolu s medovinou vás zahřeje i pohled na ratolesti pobíhající mezi turisty. Ano, téměř zde neslyším slovenštinu. Němčina, angličtina i francouzština svědčí o oblíbenosti této tradiční akce po celé Evropě.

úzké uličky historického centra. I toto je Bratislava
úzké uličky historického centra. I toto je Bratislava

Na mraveniště národů shlíží majestátný Bratislavský hrad. Jeho charakteristická silueta čtyř věží ukrývajících čtvercové náměstí je symbolem města. Monumentální stavba klášterského paláce se svými bílými stěnami prošla několika přestavbami, než získala svůj dnešní vzhled. Na vrcholu se tyčí již od patnáctého století. Dříve se zde, tak jak to bývá, rozkládalo hradiště následované románskými stavbami.  Díky mnohaleté společné historii našich krajin známe i nejdůležitější hybatele historií komplexu.  Zikmund Lucemburský, Matyáš Korvín, Ferdinand I. či Marie Terezie. Za její vlády dosáhl soubor staveb svého zlatého období. Panovnice zde pobývala i dlouhodoběji a o stavby pečovala.

V historickém jádru pod hradem se můžete projít po starých dlážděných uličkách, nakouknout do dřevěných oken malých jednopatrových domků nebo navštívit budovu Staré radnice. Určitě narazíte i na Michalskou bránu, pozůstatek středověkého opevnění. Je jedním z nejstarších pokladů města.

Gaštanové hniezdo.... sladká tečka za návštěvou
Gaštanové hniezdo…. sladká tečka za návštěvou

Kousek odsud, přímo na Hlavním náměstí se nachází jedno z nejvíce vzpomínaných míst Bratislavy. Kaffee Mayer v této budově sídlí již od roku 1913. Atmosféra minulého století a přímo dokonalé cukrářské umění se spojili a vytvořili jedinečný zážitek plný chutí, vůní a emocí. Mě bylo doporučeno gaštanové hniezdo. Spolu s cappuccinem je to neskutečná symfonie chutí. Navnadí mě a opravdu je nezapomenutelné. Okolo na dřevěných židličkách vidím nejen turisty, ale i spoustu místních, pro které je víkendová návštěva této legendární kavárny oblíbenou tradicí.

Sladkou tečkou se s Bratislavou loučím. Hlavní město našich sousedů ve mě zanechalo pocit blízkého přítele, který čekal na objevení. Těším se na další schůzku u kávy. Tentokrát mě prý provede po svých parcích.

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář