• Menu
  • Menu

IRSKO

Prehistorie na irském Brú na Bóinne

Z Dublinu jsem si udělala výlet na dva dny. Je začátek listopadu a počasí má tu správnou  atmosféru na prohlídku oblasti zvané Brú na Bóinne (Bend Boyne). Tři hlavní naleziště z Brú na Boinne jsou Newgrange, Knowth a Dowth. Nachází se na severním břehu řeky Boyne 50 km severně od Dublinu. Jedná se o největší a nejvýznamnější megalitické umění v prehistorické Evropě.

mapa  Brú na Bóinne
mapa Brú na Bóinne

 

Je možné si zakoupit výlet u cestovní kanceláře v Dublinu, nebo začít v turistickém centru v Donore, Co. Meath. Rozsáhlá expozice obsahuje kompletní repliku Newgrange, stejně jako celý model jedné z menších hrobů Knowth. Na Newgrange a Knowth se nedá dostat jinak něž přes návštěvnické centrum. Jiný přístup k těmto památkám není  možný. Od návštěvnického centra k památkám nás vozil shuttle bus. Druhá část mého výletu  v blízkosti  Brú na Boinne  zahrnuje návštěvu Monasterboice s nádhernými irskými kříži, Mellifont Abby, první cisterciácký klášter v Irsku, městečko Slane a poslední zastávkou bude Tara. Duchovní a magické místo s „Kamenem osudu“.

následující den – výlet na Newgrange

 

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *