New Grange na seznamu světového dědictví UNESCO
New Grange je pravděpodobně jednou z nejlepších památek evropské pre-historie. Postaven v průběhu neolitu nebo mladší doby kamenné 3200 př.nl, byl součástí prosperující zemědělské komunity, která prosperovala v údolí Boyne v Irsku. Archeologové klasifikují New Grange jako průchozí hrobku, ale pro své stavitele byl New Grange mnohem víc než jen místo pohřbu. Jde o posvátné místo duchů dávných předků, je odkazem do světa božstev a sloužilo jako kontaktní místo pro rituály a oslavy. Chodbové hrobky, jak název napovídá, se skládají z chodby vedoucí do komory, kde byly umístěny ostatky mrtvých (obvykle zpopelněné). Průchod a komora jsou pokryty velkou hromadu kamenů a zeminou. Lidé, kteří postavili tuto stavbu, museli investovat spoustu času a sil a svědčí také o dobře organizovaných společností. Má podezdívku z šedobílého kamene a vršek porostlý travou.

New Grange je součástí velkého komplexu památek postavených podél ohybu řeky Boyne. Další dvě hlavní památky jsou Knowth a Dowth.
Knowth je znám od roku 1962. Archeologové objevili ještě 18 menších hrobek po celém kopeci. Knowth byl ústředním bodem pro rituální činnost až do mladší doby bronzové. V průběhu dějin se pahorek proměnil v opevněné osídlení a 800 n.l. se stal sídlem králů severní Brega, z nichž jeden se stal nejvyšším králem Irska.Dowth, v údolí Boyne , je ze tří velkých hrobek nejméně známý. Práce na vykopávkách není ještě dokončena.
New Grange však přitahuje největší pozornost. V západní Evropě je vlastně jedinečný, obsahoval tajemství, které zůstaly skryty stovky let. Průchod do New Grange je úzký a 60 metrů dlouhý. Vede do komory se třemi bočními výklenky. Tato komora je zastřešen sedlovou klenbou, který zůstala neporušená a vodotěsná. Bez ochrany nebo opravy. Mohyla, která navazuje na komoru váží odhadem 200.000 tun. Jak je typické u irských chodbových hrobů, výklenky na pravé straně, hned u vstupu, jsou největší a ozdobené. V prvním patře tohoto výklenku leží dvě kamenné žulové mísy, jedna uvnitř druhé. Jsou ukázkou dovednosti svých neolitických tvůrců. Na rozdíl od dalších dvou výklenků, které byly vyrobeny z pískovce. Archeologové se domnívají, že tyto kamenné mísy sloužily k uchování pozůstatků mrtvých. Bohužel komora byla narušena ještě před řádnými vykopávkami, není známo, kolik lidí bylo původně pohřben v New Grange. Objeveny byly pozůstatky pěti těl, i když původní číslo bylo pravděpodobně mnohem vyšší. Většina z nalezených kostí bylo zpopelněno. Mezi artefakty byly korálky vyrobené z kostí, přívěsky a leštěné kamenné koule. Nepochybně, tyto objekty měly zvláštní význam v pohřebním rituálu. Celý Newgrange vykopal až archeolog Michal J. O´Kelly mezi roky 1962 a 1975.
New Grange je znám od roku 1699. Do té doby to vypadalo jen jako velký, zarostlý kopeček. Dowth tak vypadá dnes. Je zvláštní, že i když byl znám, ležel nerušeně po staletí. S největší pravděpodobností kvůli pověrčivosti a z úcty k mrtvým. V keltské mytologii, New Grange (nebo Si bhru) byl domovem největšího z keltských bohů, Dagda Mor a jeho syna Aongus. A po většinu historie byl New Grange uctíván jako posvátné místo.
New Grange obklopuje kruh z 12 vztyčených balvanů. Původně jich bylo pravděpodobně víc, ale pokud ano, byly odstraněny již dávno. Účel kamenného kruhu je nejasný, ale výzkum ukazuje, žemohl mít astronomické funkci. V každém případě to byla poslední etapa budování v New Grange. S příchodem Keltů, byl New Grange byl přeměněn na svatyni keltských bohů. Brú na Bóinne se objevuje v mnoha velkých keltských mýtech. Jako příbytek božstev, byl ctěn i z dob římské Británie
V r. 1142 při založení opatství Mellifont, patřící řádu Cisterciáků, spadal pozemek řádu.
V New Grange, vstupní kámen je všeobecně považován za jednoho z nejlepších výsledků evropského umění neolitu. Bylo učiněno mnoho výzkumů a výkladů o tomto umění. Jsou lidé, kteří tvrdí, že umění vypadá jako série map okolí, mapy hvězd, nebo mapy života po smrti. Někteří věří v meditační zařízení, nebo tvrdí, že představuje obrazy vyvolané halucinogeny. Jiní argumentují, že to je hudba. Nejpopulárnější teorie je, že formy představují střídání ročních období, označením velkých slunečních události jako slunovratů a rovnodenností. Nad vchodem do pasáže v New Grange je otvor. Jeho účelem je umožnit slunečním paprskům proniknout do komory během nejkratších dní v roce, kolem 21. prosince zimního slunovratu.

Od 19. prosince do 23 za úsvitu, proniká úzký paprsek světla do střešního. Dosahuje až na podlahu komory a postupně se rozšiřuje k zadní části chodby. Jak je slunce výš, paprsek se rozšiřuje v komoře tak, že celá místnost se dramaticky osvětlí. To trvá 17 minut, zhruba od 08:58 do 09:15. U New Grange si musíme uvědomit, že byl postaven o 500 let dříve než Velké pyramidy, a více než 1000 let před Stonehenge. Záměrem jejích stavitelů bylo bezpochyby označit začátek nového roku. Kromě toho může sloužit jako silný symbol vítězství života nad smrtí. Každý rok v období zimního slunovratu se New Grange těší velké pozornosti. Lidé se shromáždí u starobylé hrobky čekají na svítání. Stejně, jako to dělali před 5000 lety.
New Grange je přístupný veřejnosti po celý rok. Knowth je otevřen od května do října. K Newgrange je možné se dostat autobusem z Dublinu z hlavního autobusového nádraží s přestupem v přímořském městě Drogheda. Tam trvá cesta necelou hodinu, z Droghedy pak deset minut. Prohlídka Newgrange včetně cesty malým autobusem a expozice v návštěvnickém centru trvá necelou hodinu a půl.
V okolí je možné navštívit i další památky, dějiště bitvy na řece Boyne mezi protestantským vévodou Vilémem Oranžským a katolickým králem Jakubem VII. v roce 1690 a město Drogheda s galerií v kostele, katedrálou, branou a hradbami.
Přidat komentář