• Menu
  • Menu

Nový Zéland – Jižní ostrov 1

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Austrálie a Oceánie » Nový Zéland » Nový Zéland – Jižní ostrov 1

Christchurch a TRANZALPINE po Novém Zélandě

U cestovní kanceláře jsem si koupila výlet na Jižní ostrov na Novém Zélandu. V ceně je letenka z Aucklandu do města Christchurch a autobusy, které staví podle jízdního řádu v určitou dobu a lístek na vlak na nádhernou cestu vlakem TRANZALPINE. Tento způsob cestování mám moc ráda. Dává mi to nezávislost a mužů si jezdit kdy chci a kam chci. Můžu být na nějakém místě jak dlouho potřebuji a hlavně nemusím řešit dopravu. Společnost se jmenuje Magic Travelles Network. Let byl bez problémů a odpoledne jsem byla ve městě Christchurch. Nedlouho po mém odjezdu zasáhlo město ničivé zemětřesení. Letiště je od centra vzdálené 9 kilometrů. Letištní autobusy jsou za 19 dolarů, ale jedu raději Flyer Bus č. 29, ten je za 7,50 dolarů na roh Cambridge TCE a Worcester Boulevard a pak jen kousek pěšky. Ubytovala jsem se v krásné historické budově v hostelu YHA Christchurch Rolleston House. Kousek od botanické zahrady. https://www.yha.co.nz/hostels/south-island-hostels/yha-christchurch-rolleston-house/. Jsem na pokoji s dalšími 4 spolubydlícími. Je týden před vánocemi a budu je trávit sama. Protože je Christchurch na jižní polokouli, tak má léto od prosince do února a zimu od června do srpna. Jdu si prohlédnout město a zastavím se v recepci, zajistit si rezervaci na zítřejší vlak. Podívala jsem se na náměstí a prošla se po botanické zahradě. Je to krásná procházka kolem řeky a roste tu i ginkgo biloba.

Christchurch

Christchurch, Māorsky Ōtautahi je největší město na Jižním ostrově Nového Zélandu. Leží na soutoku řek Stour a Avon, které tečou do Christchurch Harbour. Město se původně jmenovalo Twynham, ale bylo přejmenován po vybudování převorství v 1094. Převorství Christchurch, který se datuje do poloviny 11. století,  bylo postaveno na místě staršího kostela z roku 800.

Katedrála
Katedrála

Cathedral Square je připojené k historické Worcester Boulevard a Colombo St. v blízkosti řeky Avon. Dominantou náměstí je Anglikánská katedrála, vysoká 65 metrů z roku 1881 a 18 metrů vysoká  socha Johna Roberta Godley, zakladatele Christchurch a Canterbury.  Od sochaře Neil Dawson se zde leskne kovový kalich, který oslavuje nové tisíciletí a 150. výročí založení města. Na Victoria Square  je socha, která připomíná tři cesty z James Cooka na Nový Zéland. Sochu, vysekal William Trethewey a byla odhalena dne 10. srpna 1932.

Catedral Square
Catedral Square

Připadám si tu jako v Anglii, ale o pár desítek let dříve. Prohlídce města jsem nevěnovala moc času a dodnes mě to mrzí, po zemětřesení už nebude nikdy jako dříve.

na konec cestopisu

následující den Punakaiki

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *