• Menu
  • Menu

Čičmany – lidová architekura

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovensko » Čičmany – lidová architekura

Pohádková ves – Čičmany

Náš cíl jsou lázně Rajecké Teplice. Díky navigaci, která nás vede jinudy než byl náš plán, jsme objevily překrásnou vesničku Čičmany (maďarsky Csicsmány). V těch kopcích jsme chvíli měly pocit, že to ani snad nikam nevede. Ale ta příroda okolo, nádhera.

Čičmany

Čičmany

Obec, která leží v krásné krajině Strážovských vrchů u řeky Rajčianky v nadmořské výšce 655 m nad mořem přímo pod nejvyšším masívem Strážovem. Jak prozřetelné, že jsme do vsi nakonec zabočily. O její existenci jsme neměly zdání. Zaparkovaly jsme a vyšly a pak už jsme jenom s údivem nacházely stále krásnější chaloupky a jen vzdychaly „ach to je krása“. A věřte mi, že je to pravda! Bylo po dešti a tak tu nebyli ani turisté a vesnička nám o to více připadla jak z pohádky.

lidová architektura Čičmany

Okolí Čičman patří do oblasti západokarpatské květeny a tvoří přechodnou oblast mezi teplomilnou vegetací a vegetací vysokých Karpat v chladné klimatické oblasti s vysokým ročním úhrnem srážek.

Lidová architektura

Zájem o lidovou architekturu v Čičmanech poutá veřejnost i odborníky od konce 19. století. Architekt Dušan Jurkovič inicioval v roce 1895 prezentaci čičmanského poschoďového domu na československé Národní výstavě v Praze. Na výstavě byla postavená přesná kopie „Jokľova domu“  i s hospodářskými budovami.

lidová architektura Čičmany

Dušan Jurkovič

Tradiční dřevěnou srubovou architekturu obce v minulosti často postihly požáry. (1907 – střed obce, V roce 1921 zničil požár celou severní část obce, kde se nacházela nejhodnotnější architektura, v roce 1945 shořelo 33 domů! ). Nové domy se stavěly pod dohledem slavného slovenského architekta Dušana Jurkoviče. Dnes patří  obec do památkové rezervace lidové architektury. Působení arch. Jurkoviče bude trvalou zásluhou o zachování architerktury lidového charakteru.  V dnešní době pokračuje rekonstrukce starých  chalup.

lidová architektura Čičmany

Čičmanské geometrické tvary a ornamenty

Čičmanské domy se vyznačují krásnou venkovní výzdobou stěn. Na tmavý podlad stěny se bílým vápnem malovali jednoduché geometrické tvary. Čičmanské ornamenty jsou ojedinělé v celém středoevropském regionu.  Původ této výzdoby spočívá v ochranném nátěru exponovaných částí trámů spodní části domů a na nárožích. V 19. století byla malba rozvinutá ve formě zdobení částí okolo oken, dveří, spodních trámů, dále pak okolo konstrukčních prvků, někde řazená  do pásů.

lidová architektura Čičmany

Památková rezervace lidové architektury

Rezervace vyhlášená v roce 1977 zahrnuje 115 srubových domů, z toho 36 domů je evidovaných jako národní kulturní památka. Součástí rezervace jsou i dva objekty ve správě Povážského muzea v Žilině. První z nich byl tzv. Radenův dům(1924) zakoupený a opravený v roce 1966. Následující rok v něm byla otevřená expozice čerpající z lidové architektury Čičman. Druhý dům č.42 byl opravený v roce 2011 a byla v něm zřízena expozice.

lidová architektura Čičmany

V obci najdete národopisnou expozici, zámek a kostel. Je tu také lyžařské středisko – Lyžařské středisko Čičmany.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *