• Sivá Brada

  od • 3.8.2017 • Slovensko • Štítky: , , 0 komentářů

  Zobrazit v mapě

  Živá travertinová kupa – Sivá Brada

  Velmi zajímavou lokalitu Národní přírodní rezervaci Sivá Brada najdete  v oblasti Slovenský ráj. Leží v nadmořské výšce 506 m v Hornádské kotlině. Patří do katastrálnímu území Spišské Podhradie v okrese Levoča. Travertinová kupa je vysoká od úpatí po vrchol 25 metrů. Jedná se o „živý“ travertinový kopec. Vyvěrající voda pak dává místu život a kopec se každým rokem rozšiřuje. Přírodní rezervace zde byla vyhlášena v roce 1979 a rozkládá se na území o rozloze 19,55 ha.

  Sivá Brada

  Minerální prameny

  Minerální prameny vyvěrají na více místech. V minulosti zde byl i gejzír, který se chrlil v pravidelných intervalech vodu až do výšky  dvou metrů. Dnes tady najdete klidný vývěr bublající vody, která je nasycená oxidem uhličitým. Největší pramen se nachází  uprostřed kopce. Je tu malé jezírko z kterého odtékají potůčky vody. Nezapomeňte si vzít plastovou nádobu, kam si můžete načerpat minerální vodu přímo z pramene, který leží na východě kopce. V okolí se nachází další minerální prameny, které ve velkém vyhledávají návštěvníci Slovenské ráje.

  Sivá Brada – minerální pramen

  Kaplička Sv. Kříže

  Pramen je také pod  dominantou celého okolí, barokní kapličkou Sv. Kříže. Kaplička byla postavená v roce 1675 a později přestavěná v roce 1768.

  Sivá Brada – pale Sv. Kříže

   

  Okolí Sivé Brady

  Sivá Brada se nachází cestou do Spišského Podhradí. Pokud nejedete autem, můžete si udělat pěknou procházku /celodenní výlet/ po naučné stezce, která začíná na nedaleké Spišské salaši, pokračuje přes Sivou Bradu, Pažici, Spišskou Kapitulu, Spišské Podhradí, Spišský hrad, travertinové kopce Sobotisko a Drevenik a končí v Žehře.

  ŽEHRA -Unesco

  ŽEHRA -Unesco

  V okolí je mnoho dalších zajímavých míst. Ať už Levoča, Národní park Slovenský ráj a Vysoké Tatry.

  Maggie

  O

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *