• Menu
  • Menu

Kirkcudbright

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Kirkcudbright

 [:kirkubri:] .

16 km jihozápadně od Castle Douglas na bahnitých březích řeky River Dee leží jedno z nejhezčích městeček oblasti Dumfries a Gallloway- Kirkcudbright. Jedná se o menší přístavní město, které je v současné době navštěvováno hlavně turisty, kteří se zde pokouší nasát místní věhlasnou uměleckou atmosféru.

Co se týká „umělecké atmosféry“, ta sem přivádí malíře a sochaře už od 19. století, kdy se místo proslavilo jako středisko skotských umělců. O něco později se stal „srdcem“ malířské kolonie dům Edwarda Hornela – Broughton House, jehož majitel ve městě založil slavnou uměleckou skupinu „Glasgow Boys“.

Kirkcudbright
Kirkcudbright

Jednoduché dvoupatrové domky se středověkými průchody, gregoriánské vily a viktoriánské městské domy, všechny tyto stavby s výrazně barevnou čelní fasádou, která je společně s použitím zdejšího pískovce, žuly a cihly nezapomenutelná – to je typický obraz místních ulic, které si sem jezdí fotit turisté ze všech koutů světa.

Kromě těchto typických budov si můžete prohlédnout i interiér růžové zříceniny pevnosti MacLellan´s Castle, který je otevřen od dubna do září denně od 9:30- 18:00. V současné době chátrající budova byla postavena v 70. letech 16. století z místního růžového pískovce.

O trochu novější budovou je místní stará radnice, která na první pohled vypadá jako kamenný kostel. Budova, kterou místní nazývají Tolbooth, byla postavena ve 20. letech 17. století. Její zajímavostí je kamenná deska na vstupním schodišti, na které je kupecký kříž a litinové okovy. Toto místo sloužilo jako pranýř pro všechny dopadené zločince a podvodníky, kteří právě zde byli i několik dní vystavováni veřejnému posměchu. Současně s tím mě napadají hned dvě myšlenky: Co se asi stalo, bylo-li zločinců dopadeno více? A druhá: Škoda, že nějaké takové místo neexistuje a není v provozu i v České republice…

Pro nadšence kinematografie bude město známé hlavně díky kultovnímu filmu The Wicker Man, jehož děj se zde z velké části odehrává. V současné době se každoročně nedaleko města koná i stejnojmenný hudební festival. The Wickerman Festival je pořádaný vždy 3. víkend v červenci a jedná se o největší hudební festival na jihozápadě Skotska!

Kirkcudbright
Kirkcudbright

Kirkcudbright je jediným městem na pobřeží Solway s fungujícím přístavem. V něm se můžete zastavit a pozorovat mořské ptáky, kteří sem často přilétají, nebo si přinést tak jako ostatní turisté uvařenou večeři a něco málo pojíst. K tomuto účelu jsou v místním parčíku instalovány příjemné piknikové stolky s lavičkami. Po své vlastní zkušenosti výrazně apeluji na všechny „hodné duše“, které během svého jídla napadne začít krmit i místní ptactvo- nedělejte to! 3 důvody proč:

  • slétne se na vás hejno všech ptáků v okolí jednoho kilometru;
  • drze vám vyrvou večeři z ruky nebo z talíře ze stolu
  • a nakonec vás ještě za letu ohodí svými exkrementy- zážitek, který si rádi necháte ujít!

Jinak je ale Kirkcudbright překrásné městečko, ve kterém stojí za to se alespoň na chvíli zastavit.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *