• Menu
  • Menu

Skotsko – 4. část

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Skotsko – 4. část

Eilean Donan Castle

 Zřícenina Castle Moil. Je sobota a z Kyleakin není žádné spojení. Žádné lodě, bus, nic nejede. Abych se vydala sama bez mapy po krajině, kterou neznám, tak na to si netroufám. Nakonec jsem se dopoledne procházela po okolí. Je tu klid, malý přístav a dva vrcholky hor Beinn na Caillich a Sgurr na Coinnich a ruina Castle Moil. Došla jsem bahnem a po kamenech ke zřícenině Castle Moil, starověkému sídlu klanu MacKinnon.Kolem roku 900 založil původní hrad jeden z prvních MacKinnonových náčelníků. Oženil s norskou princeznou a tento pár vybíral daň za lodě proplouvají kanálem mezi Skyem a pevninou. Kanál byl zatarasen řetězem a pokud námořníci nezaplatili, nemohli se plavit přes úžinu. Norská princezna dostala přezdívku „Saucy Mary“ protože po zaplacení mýtného, jako gesto díků, ukazovala svá ňadra námořníkům. Současná stavba však pochází ze 14. nebo 15. století a byla opuštěna v polovině 17. století. Hrad je nyní téměř úplně zničený. V roce 1949 a 1989 byly stěny hradu rozervány bouří. Zbývající ruiny byly zajištěny, aby se zabránilo dalšímu zhoršování.  Okolí Castle Moil se za odlivu a přílivu zcela zablátí.

Castle Moil
Castle Moil

Eilean Donan Castle

Původně jsem tu měla být dvě noci, ale nakonec jsem odjela autobusem ještě dnes. Ve 13 hodin pokračuji dál. Bus je dost plný, ale ještě se vejdu. Průvodce je báječný a celou dobu nám vypráví o historii Skotska. Cílem cesty je nejfotogeničtější hrad Skotska Eilean Donan Castle, který stojí na ostrůvku Eilean Donan a s pevninou je spojen jen úzkým kamenným mostem. Ostrůvek nese jméno keltského světce a mučedníka Donana. Má strategicky výhodnou polohu a dominuje mu střílnami opatřená věž zvedající se přímo nad vodní hladinu, v minulosti  hrad budil pocit nedobytnosti. Historicky zámek, stejně jako většina míst v těchto končinách, má za sebou poměrně pestrou minulost. Původně byl postaven v roce 1220 Alexanderem II. jako obrana proti Vikingům. Následně se stal baštou Mackenzies z Kintail. V roce 1719 byl zničen během jakobínského povstání. Restaurátorské práce byly zahájeny až o dvě stě let později a nejsou dokončeny až  do roku 1932.  Tehdejší rekonstrukce zahrnovala i stavbu obloukovitého mostu, který měl zjednodušit dosavadní přístup na hrad. Nejdříve si kupujeme vstupenky v návštěvnickém centru, kde je také obchod se suvenýry, toalety a kavárna a občerstvení. Prohlídka zámku začíná malou expozicí o historii hradu s modely jeho uspořádání v průběhu staletí. K dispozici je také ukázka, který zobrazující bombardování hradu anglickými válečnými loděmi. Prohlédnout si můžeme tři podlaží, včetně hodovní síně, ložnic a pokojů vojenské posádky. Jsou zde vystavené jakobitské a klanové památky. V kuchyni jsou makety potravin a figuríny. Zastavil se zde čas. Nejsou tu žádní turisté. Je to téměř zázrak. V roce 1984 se zde natáčel film Highlander s Christopherem Lambertem a Seanem Connery.

Eilean Donan Castle
Eilean Donan Castle

Fort William

Pokračujeme dál do Fort William a tady opět někdo nastoupí a vystoupí. Vyjíždí odtud vlak přes Glenfinnan Viaduct, do Mallaig. Ve filmu Harry Potter a Tajemná komnata přejíždí Harry viadukt na cestě do  Bradavic.

Eilean Donan Castle
Eilean Donan Castle

 Glencoe

Další zastávka je Glencoe, velice dramatické místo ponořené do tajemství, hrůzy temné historie a brutálních skutků, spáchaných ve jménu krále Viléma III. Oranžského. Soutěsce se také říká „ Glen pláče“, nebo „Údolí stínu a smrti“. Glencoe je úžasnou kombinace jezer, hor, soutěsek a řeky vytváří nezapomenutelnou scenérii. Nejvyšší vrchol je Bidean nam Bian, jehož tři velké pilíře stoupají nad silnici a jsou známy jako „Tři sestry“, Průvodce nám vypráví legendu o třech sestrách, které čarodějka proměnila ve skaly, aby zůstaly mladé, než se jejich manželé vrátí z Irska z bojů. V Glencoe krajině se natáčely různé dramatické scény pro film Harry Potter, Statečné srdce, Rob Roy a Highlander.

Clencoe
Clencoe

U jezera ve tvaru Skotska začalo silně pršet a museli jsme se vrátit do autobusu. Dojeli jsme do města Oban a ubytovala jsem se v Oban Backpackers.  http://obanbackpackers.com

cestopis následující den

cestopis předcházející den

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *