• Menu
  • Menu

Skotsko – 3. část

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Irsko » Skotsko – 3. část

Výlet na ostrov Isle of  Skye

Je nový den. Přesto, že jsem ve Skotsku, ještě nepršelo. Jedeme se projít po lese k vodopádu Rogie Falls. Cesta trvá necelou hodinu směrem na Conon Bridge. Zahlédla jsem pasoucí se jeleny a pobíhající tetřevy. Silnice se klikatí kolem jezera Loch Ness. Zastavujeme a jen asi 10 minut pěšky sejdeme z hlavní silnice a už jsme v lese. Následuje příjemná a nenáročná lesní procházka v srdci skotské vysočiny. Po stezce dojdeme k pěkné vyhlídce k vodopádu Rogie Falls. Řeka Blackwater vytéká z jezera Loch Garve a ve vodách žijí v určitém období lososi. Přes řeku vede k vodopádu provazový most.

Jezero Loch Carron

Po další hodině jízdy nádhernou oblastí zvanou Wester Ross směrujeme k jezeru Loch Carron. Cesta nabízí nádherný výhled na hory Torridon. Vrcholky hor jsou zasněžené a dosahuj až 1 440 m.n.m. Zastavujeme u jezera Loch Carron  na západním pobřeží Skotska. Ujeli jsme 112 kilometrů na západ od Inverness. Jezero leží uprostřed nádherné scenérie.

skye bridge
skye bridge

Skye Bridge

Po silnici k mostu Skye Bridge už je to jen něco málo přes 30 km jízdy. Než přejedeme most vedoucí na Isle of Sky, zatavujeme se v Kyle of Lochalsh a v obchodě si nakupujeme jídlo. Za přejezd mostu Skye Bridge se po protestech místních už nic neplatí. Měří okolo 700 metrů, ale celkově má konstrukce 2,4 km. Překlenul jezero Loch Alsh a spojuje městečka Kyle of Lochalsh a Kyleakin. Stavba začala v roce 1992 a most byl otevřena pro Skotsko dne 16. října 1995.

Isle of Skye 

Ostrov Isle of Skye (An t-Eilean Sgitheanach ve Skotské gaelštině) je největší a nejsevernější ostrov souostroví Vnitřní Hebridy ve Skotsku. Ve skotštině „sgiath“ znamená „okřídlený“. Je známý především pro své horské scenérie. Často tu fouká silný vítr. Jeho šířka nepřesahuje 40 km, na délku měří zhruba 80 km. Celý ostrov je velmi hornatý. Vrcholky nepřesahují 1000 m n. m. „Hlavní město“ ostrova Skye je Portree. Své jméno nese od roku 1540, kdy sem zavítal král Jakub V., aby i zde, na dalekých Hebridech, upevnil svou moc proti rebelujícím vůdcům klanů z Vysočiny. Název se odvozuje od gaelského Port-an-Righ neboli Port of the King.

Isle of Sky
Isle of Sky

Přejeli jsme most a ubytovala jsem se ve SKYE BACKPACKERS http://skyebackpackers.com/. Spím na pokoji s třemi dalšími děvčaty z Kanady. Vyšla jsem se projít po mostě zpátky do  Kyle of Lochalsh. Nafotila jsem si ostrov z protějšího břehu a prošla se po vesničce. Rychle se ochladilo a zpátky jsem jela autobusem. Naproti hostelu je hotel s restaurací. Tři dny jsem neměla teplé jídlo a tak se tam vydám. Objednala jsem si kuře s bramborem, ale nedalo se to jíst.

cestopis následující den

cestopis předcházející den

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *