Skotská whisky a jezero Loch Ness
Malý autobus zastavil u hostelu a na cestu nás z Edinburghu vyjelo 10 lidí z celého světa. Jedeme směr Pitlochry. Řidič je mladý, hezký a dobře naladěný. Míříme směr sever a jedeme víc jak dvě hodiny, než je první zastávka. Katedrále Dunkeld Jdeme si protáhnout nohy k obrovské polorozpadlé katedrále Dunkeld. Rozkládá při soutoku dvou řek Tay a Braan. Je obklopena lesy a skalními útesy. Katedrála je zasvěcena sv. Columbovi. Podle legendy byly jeho ostatky převezeny z ostrova Iona a uloženy pod schody oltáře. Část katedrály se využívá jako kostel a zbytek už jsou jen polorozpadlé zdí. Tato oblast se svými bohatými přírodními zdroji, byla osadou již od starověku. Původním posláním Dunkeld bylo střežit jeden z hlavních průchodů z kopců vysočiny do údolí. Historie Dunkeld lze vysledovat do devátého století. Působila jako důležité náboženské centrum pro rané keltské církve. Žádná budova tohoto období se nedochovala. Současná katedrála pochází z roku 1318. Částečně byla zničena během reformace v roce 1560. Chórová kaple je zastřešená a nyní slouží jako farní kostel pro nedělní bohoslužby. Zbytek katedrály je polorozpadlý, ale je zachována jako starobylá památka v péči Historic Scotland. Je to pěkné místo na hodinovou procházku.

Edradour Distillery
Teď se jedeme zahřát do Edradour Distillery. Přivítal nás sympatický pán a provedl nás po Edradour palírně. Pustil nám krátký film, jak se pálí whisky. Pak nás provedl palírnou a dostali jsme k ochutnání deset let starou „single malt whisky“, která vykazuje netradiční kouzlo skotské vysočiny. Následovala ochutnávka čerstvě vypálené, která jde odpočívat na deset let do sudu. Palírna je jedenou z nejmenších ve Skotsku, produkuje pouhých 90.000 litrů ročně. Na výrobu dohlíží jen tři muži, včetně správce lihovaru, Palírna byla založena v roce 1825 v blízkosti městečka Pitlochry. Edradour má malý obchod, který je spojen s palírnou malým dřevěným mostem přes řeku. Náš veselý řidič a průvodce koupil jednu láhev a poslal jí kolovat po autobusu.
Highland Perthshire
Projíždíme krajinou Perthshire na rozmezí vrchoviny a nížiny s fantastickou krajinou bohatou na scenérie. Highland Perthshire je nádherně zalesněná a proto se této oblasti také říká „Big Tree Country“. Míjíme širokou a elegantní řeku Tay s neuvěřitelnou kulisou hor. Na chvilku zastavujeme v Pitlochry a někdo vystupuje a někdo zase přistoupil. Já jedu dál, podívat se na kasárna Ruthven Barracks. nejmenší, ale nejzachovalejší ze čtyř kasáren postavených v roce 1719. Komplex je strategicky na kopci a skládá se z dvou velkých třípodlažních budov. Obvodové zdí byly postaveny se střílnami pro muškety. Kasárna jsou součástí hradu. Náš průvodce nám předvádí jak se oblékal kilt, pozoruhodné odění, které se ujalo právě v oblasti Skotské vysočiny. Současný kilt sice připomíná sukni, ale rané kilty zakrývaly nejenom část těla od pasu ke kolenům, ale i trup. Tehdy šlo v podstatě o houně několikrát ovinuté kolem těla a přehozené přes rameno. Jediný kus oděvu tak plnil funkci přikrývky, spacího pytle, pláště i kalhot. Skotská vysočina je hornatá vlhká oblast protkaná bezpočtem potoků a říček. Ten, kdo by se pohyboval krajinou v dlouhých kalhotách a botách, by měl okamžitě mokré kalhoty a nacucané boty. Díky kiltu si horal nemusel neustále vykasávat nohavice. Stačila malá úprava kiltu a hned měl ochranu před chladem a větrem.

Planina Culloden
Nedaleko Ruthven Barracks je větrem ošlehaná planina Culloden. Rozkládá se 8 km východně od Invernessu. Nejznámější jakobitské povstání bylo v roce 1745, stalo se heroickou i tragickou skotskou legendou. Bylo vedeno následníkem, „Mladý uchazeč o trůn“, princem Charlesem Edwardem Stuartem přezdívaným Bonnie Prince Charlie. Tento vnuk Jamese VII. připlul do Skotska v červenci 1745 z Francie, přestrojený za duchovního studenta. Bylo mu 24 let a byl odhodlán obnovit trůn Stuartovců. Během dvou měsíců shromáždil dostatečné množství klanových bojovníků. Po prvotních úspěších byla ale Charlie zatlačen početnější anglickou armádou. Rozhodující bitva je u Culloden. Zde byli unavení Highlandeři dne 16. dubna 1746 poraženi vládním vojskem pod vedením vévody z Cumberlandu. Za méně než hodinu bylo pobito 1 200 mužů, mnoho dalších poraněno a zajato. Bitva byla natolik brutální, že si Cumberland vysloužil přezdívku „řezník“. Charlie přežil a strávil 5 měsíců jako uprchlík v horách vysočiny a na západních ostrovech Skye. Nakonec se mu podařilo uprchnout na francouzské lodi zpět do vlasti. Ačkoli Jakobité skončili, Highlandeři zaplatili za připojení a souhlas s rebelií. Vláda za pomoci vojska obsadila oblast, zničila strukturu klanů, potlačila gaelštinu a dokonce zakázala oblečení kiltů na několik desetiletí. Od roku 1780 a pak téměř po celých sto let, museli nuceně potupně opustit tisíce malých farem a své domovy a udělat místo pro bohaté ovčí farmáře z jihu. Tato nechvalně proslulá taktika dostala název „Highland Clearance“ – Čistka vysočiny. Někteří horalové byli vypuzeni, mnoho jiných emigrovalo v chudobě do Kanady, USA a Austrálie. Na planině Culloden, dnes vlajky ukazují postavení obou armád a hroby klanů jsou označeny jednoduchými náhrobky. Field of English, po mnoho let neoznačené, je místo hromadného hrobu asi padesáti anglických vojáků, kteří zde padli.
Loch Ness
Poslední zastavení je u Loch Ness, druhého největšího jezero ve Skotsku. Nachází se v ledovcově-tektonické dolině Great Glen ve správní oblasti Highland. Má rozlohu 56,6 km². Je 34 km dlouhé a 1,5 km široké. Dosahuje hloubky více jak 230 metrů. Jezero je tak obrovské, že mám pocit, že jsem vlastně u moře. Pár lidí se koupalo ale jen rychle do vody a hned ven. Nad temnými a zakalenými vodami se střídají mlha a těžké mraky, počasí je tu extrémně proměnlivé a voda má po většinu roku teplotu kolem jednoho stupně nad nulou. Jedinou Lochneskou příšeru Nessie jsem viděla vyrobenou z moduritu na břehu u prodejce.První zmínka o tvorovi se objevuje roku 565 n. l., kdy se misionář jménem Saint Columba vydal do Skotska šířit víru. Loď Columba, nebyla pořádně uvázaná a odplavala od břehu. Jeden z mužů, jménem Lugne, který se plavil s Columbem, skočil do vody, aby loď dostal zpátky. Když byl v půli cesty, vynořila se z vody obrovská nestvůra, které měla zjevně v plánu Lugna pozřít. Následující události jsou líčeny takto: „..Columbo zvedl svou svatou ruku, zatímco ostatní, bratři i cizinci, zůstali strnulí v hrůze, a volal jméno Boží a ve vzduchu formoval kříž a nakázal nestvůře „Již více nepůjdeš dál, ani se nedotkneš muže! Ustup plnou rychlostí!“ Na to nestvůra, zaskočená slovy muže, zmizela rychleji, než se objevila. Když se Lugne vrátil v pořádku na břeh, ostatní oslavovali jméno Boží a uvěřili v Něj. Nessie, je nejspíš nejznámějším tvorem z oblasti kryptozoologie vůbec. O její slávu a oblíbenost se může snad jen dělit s himálajským Yettim. Byly pořízeny stovky „zaručeně pravých“ fotografií a záběrů tohoto zvláštního tvora podobnému plesiosaurovi. Každý, kdo žije v okolí Loch Nessu by přísahal, že ji viděl.
Inverness
Odjeli jsme do Inverness a ubytovali se v Student Hotel. http://invernessstudenthotel.com/ Hostel je moc pěkný domeček a hlavní místnost má otevřený krb a velká okna s nádherným výhledem na řeku Ness. Je to skvělé místo pro cestovatele. V blízkosti je autobusová zastávka. Zdarma je zde čaj, káva a horká čokoláda. Bývala bych tu zůstala jeden den a prohlédla si město a okolí, ale musím další den pokračovat dál.Inverness je centrem regionu Highland (Vysočina). Protéká jím řeka Ness. Je tu středověký hrad, který byl přestaven na zámek v polovině 19. století. Mají tu katedrálu St. Anrews, patřící ke skotské episkopální církvi. Nejstarším kostelem je Old High Church na kopci St Michael’s Mount u řeky. Za zmínku stojí i věznice Porterfield Prison, v které jsou vězni a vězeňkyně z oblasti Highlandu, Západních ostrovů, souostroví Orkney a oblasti Moray.
Přidat komentář