• Menu
  • Menu

Skotsko – 2. část

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Skotsko – 2. část

Skotská whisky a jezero Loch Ness

Malý autobus zastavil u hostelu a na cestu nás z Edinburghu vyjelo 10 lidí z celého světa. Jedeme směr Pitlochry. Řidič je mladý, hezký a dobře naladěný. Míříme směr sever a jedeme víc jak dvě hodiny, než je první zastávka. Katedrále Dunkeld Jdeme si protáhnout nohy k obrovské polorozpadlé katedrále Dunkeld. Rozkládá při soutoku dvou řek Tay a Braan. Je obklopena lesy a skalními útesy.  Katedrála je zasvěcena sv. Columbovi. Podle legendy byly jeho ostatky převezeny z ostrova Iona a uloženy pod schody oltáře. Část katedrály se využívá jako kostel a zbytek už jsou jen polorozpadlé zdí. Tato oblast se svými bohatými přírodními zdroji, byla osadou již od starověku. Původním posláním Dunkeld bylo střežit jeden z hlavních průchodů z kopců vysočiny do údolí. Historie Dunkeld lze vysledovat do devátého století. Působila jako důležité náboženské centrum pro rané keltské církve. Žádná budova tohoto období se nedochovala. Současná katedrála pochází z roku 1318. Částečně byla zničena během reformace v roce 1560. Chórová kaple je zastřešená a nyní slouží jako farní kostel pro nedělní bohoslužby. Zbytek katedrály je polorozpadlý, ale je zachována jako starobylá památka v péči  Historic Scotland. Je to pěkné místo na hodinovou procházku.

Edradour distiiery
Edradour distiiery

Edradour Distillery

Teď se jedeme zahřát do Edradour Distillery. Přivítal nás sympatický pán a provedl nás po Edradour palírně. Pustil nám krátký film, jak se pálí whisky. Pak nás provedl palírnou a dostali jsme k ochutnání deset let starou „single malt whisky“, která vykazuje netradiční kouzlo skotské vysočiny. Následovala ochutnávka čerstvě vypálené, která jde odpočívat na deset let do sudu. Palírna je jedenou z nejmenších ve Skotsku, produkuje pouhých 90.000 litrů ročně. Na výrobu dohlíží jen tři muži, včetně správce lihovaru, Palírna byla založena v roce 1825 v blízkosti městečka Pitlochry. Edradour má malý obchod, který je spojen s palírnou malým dřevěným mostem přes řeku. Náš veselý řidič a průvodce koupil jednu láhev a poslal jí kolovat po autobusu.

Highland Perthshire

Projíždíme krajinou Perthshire na rozmezí vrchoviny a nížiny s fantastickou krajinou bohatou na scenérie. Highland Perthshire je nádherně zalesněná a proto se této oblasti také říká „Big Tree Country“.  Míjíme širokou a elegantní řeku Tay s neuvěřitelnou kulisou hor. Na chvilku zastavujeme v  Pitlochry a někdo vystupuje a někdo zase přistoupil. Já jedu dál, podívat se na kasárna Ruthven Barracks. nejmenší, ale nejzachovalejší ze čtyř kasáren postavených v roce 1719. Komplex je strategicky na kopci a skládá se z dvou velkých třípodlažních budov. Obvodové zdí byly postaveny se střílnami pro muškety. Kasárna jsou součástí hradu. Náš průvodce nám předvádí jak se oblékal kilt, pozoruhodné odění, které se ujalo právě v oblasti Skotské vysočiny. Současný kilt sice připomíná sukni, ale rané kilty zakrývaly nejenom část těla od pasu ke kolenům, ale i trup. Tehdy šlo v podstatě o houně několikrát ovinuté kolem těla a přehozené přes rameno. Jediný kus oděvu tak plnil funkci přikrývky, spacího pytle, pláště i kalhot. Skotská vysočina je hornatá vlhká oblast protkaná bezpočtem potoků a říček. Ten, kdo by se pohyboval krajinou v dlouhých kalhotách a botách, by měl okamžitě mokré kalhoty a nacucané boty. Díky kiltu si horal nemusel neustále vykasávat nohavice. Stačila malá úprava kiltu a hned měl ochranu před chladem a větrem.

Perthshire-Highlands
Perthshire-Highlands

Planina Culloden

Nedaleko Ruthven Barracks je větrem ošlehaná planina Culloden. Rozkládá se 8 km východně od Invernessu. Nejznámější jakobitské povstání bylo v roce 1745, stalo se heroickou i tragickou skotskou legendou. Bylo vedeno následníkem, „Mladý uchazeč o trůn“, princem Charlesem Edwardem Stuartem přezdívaným Bonnie Prince Charlie. Tento vnuk Jamese VII. připlul do Skotska v červenci 1745 z Francie, přestrojený za duchovního studenta. Bylo mu 24 let a byl odhodlán obnovit trůn Stuartovců. Během dvou měsíců shromáždil dostatečné množství klanových bojovníků. Po prvotních úspěších byla ale Charlie zatlačen početnější anglickou armádou. Rozhodující bitva je u Culloden. Zde byli unavení Highlandeři dne 16. dubna 1746 poraženi vládním vojskem pod vedením vévody z Cumberlandu. Za méně než hodinu bylo pobito 1 200 mužů, mnoho dalších poraněno a zajato. Bitva byla natolik brutální, že si Cumberland vysloužil přezdívku „řezník“. Charlie přežil a  strávil 5 měsíců jako uprchlík v horách vysočiny a na západních ostrovech Skye. Nakonec se mu podařilo uprchnout na francouzské lodi zpět do vlasti. Ačkoli Jakobité skončili, Highlandeři zaplatili za připojení a souhlas s rebelií. Vláda za pomoci  vojska obsadila oblast, zničila strukturu klanů, potlačila gaelštinu a dokonce zakázala oblečení kiltů na několik desetiletí. Od roku 1780 a pak téměř po celých sto let, museli nuceně potupně opustit tisíce malých farem a své domovy a udělat místo pro bohaté ovčí farmáře z jihu.  Tato nechvalně proslulá taktika dostala název „Highland Clearance“ – Čistka vysočiny. Někteří horalové byli vypuzeni, mnoho jiných emigrovalo v chudobě do Kanady, USA a Austrálie. Na planině Culloden, dnes vlajky ukazují postavení obou armád a hroby klanů jsou označeny jednoduchými náhrobky. Field of English, po mnoho let neoznačené, je místo hromadného hrobu asi padesáti anglických vojáků, kteří zde padli.

Loch Ness

Poslední zastavení je u Loch Ness, druhého největšího jezero ve Skotsku. Nachází se v ledovcově-tektonické dolině Great Glen ve správní oblasti Highland. Má rozlohu 56,6 km². Je 34 km dlouhé a 1,5 km široké. Dosahuje hloubky více jak 230 metrů. Jezero je tak obrovské, že mám pocit, že jsem vlastně u moře. Pár lidí se koupalo ale jen rychle do vody a hned ven. Nad temnými a zakalenými vodami se střídají mlha a těžké mraky, počasí je tu extrémně proměnlivé a voda má po většinu roku teplotu kolem jednoho stupně nad nulou. Jedinou Lochneskou příšeru Nessie jsem viděla vyrobenou z moduritu na břehu  u prodejce.První zmínka o tvorovi se objevuje roku 565 n. l., kdy se misionář jménem Saint Columba vydal do Skotska šířit víru. Loď Columba, nebyla pořádně uvázaná a odplavala od břehu. Jeden z mužů, jménem Lugne, který se plavil s Columbem, skočil do vody, aby loď dostal zpátky. Když byl v půli cesty, vynořila se z vody obrovská nestvůra, které měla zjevně v plánu Lugna pozřít. Následující události jsou líčeny takto: „..Columbo zvedl svou svatou ruku, zatímco ostatní, bratři i cizinci, zůstali strnulí v hrůze, a volal jméno Boží a ve vzduchu formoval kříž a nakázal nestvůře „Již více nepůjdeš dál, ani se nedotkneš muže! Ustup plnou rychlostí!“ Na to nestvůra, zaskočená slovy muže, zmizela rychleji, než se objevila. Když se Lugne vrátil v pořádku na břeh, ostatní oslavovali jméno Boží a uvěřili v Něj. Nessie, je nejspíš nejznámějším tvorem z oblasti kryptozoologie vůbec. O její slávu a oblíbenost se může snad jen dělit s himálajským Yettim. Byly pořízeny stovky „zaručeně pravých“ fotografií a záběrů tohoto zvláštního tvora podobnému plesiosaurovi. Každý, kdo žije v okolí Loch Nessu by přísahal, že ji viděl.

Inverness

Odjeli jsme do Inverness a ubytovali se v Student Hotel. http://invernessstudenthotel.com/ Hostel je moc pěkný domeček a hlavní místnost má otevřený krb a velká okna s nádherným výhledem na řeku Ness. Je to skvělé místo pro cestovatele. V blízkosti je autobusová zastávka. Zdarma je zde čaj, káva a horká čokoláda. Bývala  bych tu zůstala jeden den a prohlédla si město a okolí, ale musím další den pokračovat dál.Inverness je centrem regionu Highland (Vysočina). Protéká jím řeka Ness. Je tu středověký hrad, který byl přestaven na zámek v polovině 19. století. Mají tu katedrálu St. Anrews, patřící ke skotské episkopální církvi. Nejstarším kostelem je Old High Church na kopci St Michael’s Mount u řeky.  Za zmínku stojí i věznice Porterfield Prison, v které jsou vězni a vězeňkyně z oblasti Highlandu, Západních ostrovů, souostroví Orkney a oblasti Moray.

cestopis následující den

cestopis předcházející den

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.