• Menu
  • Menu

Macocha

Propast Macocha

Macochu jsme navštívili  v neděli o státním svátku 5. července. Vstupenky jsme měly rezervované několik měsíců dopředu. Návštěvnost ten den byla velmi vysoká.

Jméno má prý propast podle zlé macechy, které byl na obtíž nevlastní synek, a proto se jej chtěla zbavit. Lstí jej vylákala k samému okraji jícnu a shodila dolů. Chlapec měl však štěstí , zachytil se na stromě rostoucím ve stěně , a podařilo se mu vyšplhat zpět nahoru. Po návratu domů všechno pověděl otci a zvěst o zlém činu se brzy na to rozšířila mezi lidmi. Ti potom uspořádali na macechu štvanici a přinutili jí k tomu, že nakonec v bezvýchodné situaci do propasti sama skočila.

Po staletí budil hluboký jícen Macochy v lidech děs, a zdaleka se mu vyhýbali. První, kdo do vstoupil až na dno propasti v roce 1723, byl brněnský minorista Lazarus Schopper, i když na přání církve, se o jeho činu dlouho mlčelo. A tak od roku 1772, kdy pravda vyšla najevo,  sestoupili do propasti další odvážlivci, v r. 1776 to byl majitel hrabství hrabě Karel Salm.

Hloubku Macochy jako první odhadl dvorní fyzik a matematik Anton Nagel – jeho údaj byl trochu nadnesený 180 sáhů (tj, 340, 2 m). Dr. Jindřich Wankel v roce 1856 přišel už s téměř přesným výsledkem 137,88 m.

Macocha

Symbol Moravského krasu patří mezi naši nejmohutnější, nejznámější a nejvíc navštěvovanou propast. Její ústí má obrovské rozměry 174 x 76 metrů, šachta klesá svisle dolů. Na dně pod mohutným suťovým kuželem jsou dvě jezírka, Horní a Dolní, napájené vodami ponorné říčky Punkvy. Dno Dolního jezírka určuje i celkovou dosud ověřenou hloubku propasti – 187,5 m. Suchá část Macochy až k jeho hladině je hluboká 139,5 m, v jezírku se zatím podařilo proniknout do hloubky 48m.

Propast Macocha

Horní  a dolní můstek

V roce 1882 byl na horní hraně propasti vybudován členy brněnské sekce Rakouského klubu turistů vyhlídkový Horní můstek, jehož konstrukc epochází z blanenských železáren. Umožňuje pohled až na samé dno. V roce 1899 byl zřízen ve výšce 90 m nade dnem  Macochy Dolní můstek. V roce 1895 byla u Horního můstku otevřena turistická útulna, po požáru v roce 1927 znovu postavena jako Jubilejní chata, v její blízkosti je prostorné parkoviště.

Vyhlídka

Punkevní jeskyně

Na místě dnešní propasti bývala v dávné geologické minulosti Země  asi 70 m hluboká  „kapsa“, vzniklá postupným leptáním a rozpouštěním vápenců. Později, při vytváření horizontálních jeskynních chodeb, pod ní vznikl obrovský dóm. Vrstva, která obě dutiny oddělovala, se vlivem zvětrávání stále ztenčovala, až se ve starších čtvrtohorách zřítila a vznikla tak otevřená propast. V roce 1914 se prof. Karlu Absolonovi podařilo nalézt propojení dna Macochy s Punkevními jeskyněmi, v letech 1919-23 byly Punkevní jeskyně zpřístupněny a s nimi i dno propasti, které je součástí prohlídkového okruhu. V r. 1975 se proplaváním asi 420 metrů dlouhého Macošského sifonu potvrdilo propojení Macochy a systému Amatérské jeskyně. Od vchodu do Punkevních jeskyní vede k hornímu okraji Macochy sedačková lanovka.

Punkevní jeskyně
Rezervace vstupenek do jeskyní

Vstupenky se kupují přímo před vstupy do Punkevních jeskyní. Díky velké popularitě Moravského krasu bývá zejména v letních měsících kapacita jeskyní obsazena na několik týdnů dopředu. Doporučujeme tedy všem zájemcům o návštěvu Moravského krasu rezervaci vstupů.

Punkevní jeskyně

Vstupné na dno Macochy je zahrnuto v rámci vstupenky do Punkevních jeskyní. Vyhlídka z Horního můstku není zpoplatněna.

Horní a Dolní můstek: zdarma

Doba prohlídky: cca 60 minut. Délky tras: 1250 metrů (prohlídka s celou vodní plavbou)
Vstupné: dospělí 100 – 210 Kč

Rezervace provádí Ústřední informační služba Skalní mlýn: telefon: +420 516 413 575, e-mail: [email protected]

Adresa : Propast Macocha, Vilémovice

Punkva

Text: větší část textu použita: Velká turistická encyklopedie, Jihomoravský kraj, Petr David, Vladimír Soukup

Sára Schlitzová

Jsem studentkou Zahradní a krajinné architektury na ČZU v Praze. Za cestovatelku a dobrodruha se považuji již od chvíle, kdy mě starší sestra na půli cesty poslala samotnou do školky. Kromě cestování a fotografování (amatérské), ráda trávím čas s přáteli. Od malička se věnuji sportům a hře na housle. Taky ráda vyrazím za kulturou (divadlo, výstavy, kino).

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *