• Menu
  • Menu

Findlingspark Nochten

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Findlingspark Nochten

Park Balvanů Nochten

V blízkosti jezera Barwalder See jsme ještě navštívili jezero Bautzen. Příjezd k jezeru i jezero takové vypadalo lákavě. Trochu nás překvapilo, že v tom vedru nebyl nikdo ve vodě. Ve stánku s občerstvením jsme si dali jedno chlazené pivo a šli se uvelebit na pláž. Až tady jsme zjistili příčinu, proč je jezero téměř liduprázdné. Na břehu byla úplně ostře tyrkysová řasa.Cíl máme jasný jedeme do ojedinělého parku, lužického Parku balvanů –  Nochten.

Bautzen See
Bautzen See s tyrkysovou řasou

Findlingspark Nochten

Nápad, založit tuto  obrovskou zahradu v pohádkové krajině, dostal doktor Hans Ulbrich. Při těžbě hnědého uhlí na Lužicku se získala za půl století  obrovská masa půdy, která odpovídá svým objemem 145 egyptským pyramidám. A tak se naskytla otázka, co tady vynikne a co přečká staletí jako pyramidy ? V letech 2000-2003 na ploše 20 ha , ve spolupráci s Klausem Kotzanem a dalšími spolupracovníky, vznikla přírodní zahrada : Park Balvanů Nochten.

Historie balvanů

Geologové dlouhou dobu nemohli příjít na to, proč se odstaly úlomky z hor do rovinatého Lužicka. Odpověď je dnes už známá, příčinou byly přírodní katastrofy, které v období čtvrtohor periodicky postihovaly sever Evropy. V dobách ledových byly pokryty velké oblasti Evropy několikrát silnými vrstvami ledu. Obrovské masy ledu se sunuly ze Skandinávie na jih a strhávaly s sebou vše, co se jim postavilo do cesty. Celé části hor tak byly přesunuty a rozmělněny na štěrk, písek a jíl. Některé úlomky odolaly. Uvězněny v ledu se pak dostaly i do Lužicka, kde zůstaly ležet jako osamocené balvany.

Findlingspark Nochten
Findlingspark Nochten

Procházka v Parku Balvanů Nochten

Po zakoupení vstupenky , vstupujeme do parku. Jdeme doleva kolem balvanu , který váží 40 tun, pokračujeme podél trávníků a lesíků. Napravo  je vodní plocha – jezero, v čisté vodě jsou vidět ryby a barevní Koi – kapři, přes vodu vede můstek. Je příjemné v hrkém počasí tady chvíli v klidu posedět a splynout s přírodou. Za můstkem je spousty rododendronů a kameny. Proti nám se tyčí kamenná oblast kamenné zahrady, kde je asi 6000 balvanů.

Postupujeme dále k místu , kde jsou obrovské plochy  vřesů, které nás překvapí barevnou pestrostí nejenm květů, ale i listů.  Rovinaté údolí je ohraničené dunami , kde se střídají zahrádky z oblázků a uz levandulí. Duny jsou osázeny 160 druhy letních vřesů Calluny.Vřesový háj je prostoupen travnatými trsy, kručinkami , tymiánem i hřebíčkem. Houštiny pak sestávají z borovic, klečí , jalovců a bříz.

Findlingspark Nochten
Findlingspark Nochten

Křižovatka cest nás pak vede k přírodnímu vřesovišti, které svírá celou vřesovou zahradu až k plotu a je ideálním přechodem do okolní přírody. Zajímavostí je malé rašeliniště, v němž se usídlily vzácné rostliny z předpolí těžby Nochtenu, které by jinak byly zasypány.

Zpět na hlavní cestu

Vřes Calluna se pomalu vytrácí a veliké travnaté plochy, zjara potaženy modrým závojem krokusových květů, přecházejí k mírným vrškům s vřesem erika, kvetoucího od listopadu do dubna. Cesta vás pak zavede přímo do kamenné zahrady. Horní část je skalnatá a oblázkové části jsou osázeny sukulenty. Nejvyšší bod kamenné zahrady slouží jako vyhlídkové místo. V zahradě  mimo oblasti s vápencovými balvany a záhony můžete projít místem zvaným „ malá Skandinávie“ , plochy jehličnanů, velké plochy karafiátů, záhony alpských růží, pro děti je pak zde  Discovery cesta.

Findlingspark Nochten
Findlingspark Nochten

Kdy je otevřeno ?

Otevírací doba: 15. dubna – 15. listopadu

Otevřeni je denně: 10 -18 (v listopadu do 17 hodin)

Více : http://www.findlingspark-nochten.de/

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *