• Menu
  • Menu

Nový Zéland 9

 Routeburn Track – Milford Sound a Mount Cook (Aorangi) , národní park Fiordland 

Routeburn – je trek, který si musíte rezervovat tak rok předem, jinak ho neprojdete. Je tu totiž omezený přístup, a kdo se nevejde na nocleh do chaty, nemůže pokračovat, musí se vrátit. Ve volné přírodě se tady totiž nesmí kempovat. Trek je to pěkný, opět s výhledy na jezera a další hory.

Roteburn track

11. 3.

Milford Sound – fjord, který se objevuje na všech fotografiích ze Zélandu. Projeli jsme ho lodí za deště, což bylo skvělé, protože se do moře z okolních kopců řítily desítky potoků a potůčků a vodopádů. Taky nás doprovázeli delfíni, což je nepopsatelný zážitek Jsou totiž děsně zvědaví, pluli před přídí, hráli si, obraceli se z boku na břicho a pak zase odpluli k jiné lodi.

Večer už jsme v Te Anau …

Milford Sound

12. 3.

… a druhý den pokračujeme zpět přes Queenstown přes údolí vinic a kolem kaňonu Shootower, zastávka na mostě, odkud se skáče bungee jumping – je to rozjetý obchod s fotografy a moderátory. Pryč odsud, údolí vinic střídají ovocné stromy, rozevírá se doširoka, kopce jsou suché, porostlé křovinami – údolí Mrtvého muže.

Kanon Shootover

A najednou ho máme před sebou: pan Hora, Mt Cook. Ozářený večerním sluncem se vystavuje na odiv nám nepatrným človíčkům. Kempujeme na místě obklopeni věncem hor, jezerem, v údolí, na jehož konci je …pan Cook.

 

Národní park Fiordland – oblast pojmenovaná kvůli své podopnosti s norskými fjordy. park se rozprostírá podél jihozápadního pobřeží Jižního ostrova. Najdete zde husté pralesy, rozeklané hory a impozantní skály ,  hučící bystřiny i ticá jezera. Tato oblast je také domovem jednoho z nejvzácnějších překrásně zbarvených a nelétavých ptáků, velikosti slepice –  takahe  (Porphyrio hochsetteri)), dalším ohroženým druhem je nelétavý papoušek kakapo soví (Strigops habroptilus)  a nesmíme zapomenout na symbol Nového Zélandu a posvátného ptáka pro Maory, nočního ptáka kivi (Apteryx). Zde žije největší druh ptáků Kivi – kivi jižní (Apteryx Austrálie)

Fiordland National Park , je největším ze 14 národních parků na Novém Zélandě a patří mezi největší národní parky na světě a také se zde nacházejí dvě nejhlubší jezera Nového Zélandu. Nejyšší horou Fiorlandu je Mt. Tautoko (2 723m). Fiorland  je součástí  společně se sousedícím národním parkem Mount Aspiring a parky Mount Cook a Westland součástí světového dědictví Unesco.

 

Mount Cook

 

Mount Cook  , Aorangi  – maorsky ( hora prorážející mraky „ ) –  hora s trojitým štítem vysoká 3 754 m v pohoří Jižní Alpy na Jižním ostrově vzdálené  západně asi 200 km od města  Christchurch . V roce 1991 strhla lavina její východní výběžek a hora ztratila asi 11 m výšky.

Routeburn track , trasa Routeburn Shelter – Harris Saddle – Lake Mackenzie – The Divide (cca 32 km, nejvyšší bod 1277 m,  terk na 3 dny , musí být povolení

 

Routeburn track – trek po hřebeni

Cestopis následující den

Cestopis předcházející den

 

JANACO

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.