• Menu
  • Menu

Galloway Forest park – Merrick 838 m n. m.

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Galloway Forest park – Merrick 838 m n. m.

Území, které se táhne od Ayrshire na jih do Gaehouse of Fleet je se svou rozlohou největším lesním parkem ve Velké Británii. Nacházíme se v Galloway Forest park, který láká své návštěvníky hlavně na aktivní dovolenou. V místních kopcích je vybudováno mnoho kilometrů stezek jak pro pěší návštěvníky, tak pro cyklisty, kteří si zde mohou vychutnat například parádní sjezdy, překrásné výhledy na pusté zaoblené vrcholky, jezerní hladiny a projet se v zalesněných kopcích. Chce to ale trochu fyzické kondice, abyste nedopadli jako někteří z cyklistů, které jsme potkali po cestě zpátky k návštěvnickému centru…

Galloway Forest Park
Galloway Forest Park

Galloway Forest Park láká ještě na jeden zážitek, a tím je pozorování noční oblohy.  Tento park je totiž oficiálním „dark sky parkem“ = „park tmavé oblohy“ (www.forestry.gov.uk). Což znamená, že zde můžete pozorovat hvězdy bez jakéhokoli světelného znečištění. Na předem vyhrazených místech se můžete dozvědět něco o hvězdách a současně přesně identifikovat souhvězdí, co máte nad hlavou. Těchto „astronomických pozorovatelen“ je v parku hned několik, takže záleží jen na vás, jakou základnu si k pozorování oblohy zvolíte.

Pokud v oblasti budete během léta stanovat, nezapomeňte, že slunce zde zapadá poměrně pozdě, takže je lepší si nastavit budíka, který vás vzbudí třeba ve dvě ráno. Také je dobré nezapomenout a zkontrolovat fáze měsíce a předpověď počasí. Při úplňku byste toho na obloze moc neviděli, stejně tak i špatné počasí dokáže zkazit očekávaný zážitek. Podle vlastní zkušenosti mohu ale říct, že hvězdy jsou zde vidět v podstatě stejně jako v jakékoli méně obydlené oblasti České republiky.

Galloway Forest Park
Galloway Forest Park

Skrz Galloway Forest Park vede jedna z dálkových skotských tras – Southern Upland Way a mnoho dalších, výrazně kratších okružních cest, které jsou většinou poměrně špatně zaznačeny. Pro pěší turisty je v parku zajímavá procházka podél jezer a dále pak výšlap na nejvyšší horu v oblasti Southern Uplands – Merrick. I přesto, že se jedná o nejvyšší horu, měří Merrick „pouhých“ 838 m n. m. a na jeho zdolání vám bude stačit přibližně 5 hodin. Tedy v případě, že pojedete autem až na poslední parkoviště k Bruce´s Stone.

Od zavřeného návštěvnického centra, které se nachází nedaleko Glentrool Village se vydejte po jediné asfaltce vedoucí na výše zmiňované parkoviště. Odtud pak pokračujte pěšky po značené stezce „Merrick climb“. Trasa vede okolo horského potoka Buchan Burn, kde se během července můžete občerstvit borůvkami, a pokračuje dál k polorozpadlé chatičce Culsharg. Odtud pak trasa strmě stoupá přes les až k horskému pásmu, kde už dřeviny nerostou a dále pokračuje k prvnímu vrcholu na cestě- Benyellary (719 m n. m.).

pohled do krajiny z vrcholu Merrick
pohled do krajiny z vrcholu Merrick

Ve chvíli, kdy se vyšplháte po neskutečně strmé cestě na první vrchol, máte vyhráno. Dostali jste se totiž na horský hřeben, ze kterého je výborně vidět do širokého okolí. Na Merrick vede už jen příjemná cesta s mírným stoupáním. I při výborném počasí byste tuto horu ale neměli podceňovat. Fouká zde velmi silný vítr, kvůli kterému můžete na hřebeni rychle prochladnout. Pokud budete mít štěstí a počasí vám bude přát, za váš 3-hodinový výšlap budete odměněni překrásnými pohledy na západě na severní Irsko a Arran, na severu na Ben Lomond a na jihu můžete dokonce spatřit i Lake District.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *