• Menu
  • Menu

Panství Threave a jeho zahrady

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Panství Threave a jeho zahrady

Panství Threave

Přibližně 2 kilometry jižně od města Castle Douglas leží jedna z největších atrakcí oblasti Dumfries a Gallloway – The Threave garden, zahrady, které jsou součástí panství Threave, a které spravuje The National Trust of Scotland (Pozn. Organizace spravující národní památky ve Skotsku, něco jako je náš Národní Památkový Ústav.)

Zahrady jsou rozděleny do jednotlivých tematických částí. Je zde Walled garden (Zahrada obehnaná zdí), kde se pěstují převážně různé druhy zeleniny a ovoce doplněné o kvetoucí letničky a trvalky. Na tomto místě si můžete i některé květiny koupit nebo se podívat do místního skleníku na teplomilné druhy rostlin. Nedaleko Walled Garden se nachází i Threave Sculpture Garden (Threavská sochařská zahrada), ve které je vystaveno na 30 soch skotských sochařů. Dále v zahradách nechybí ani Woodland garden (Lesní zahrada) s obrovskou sbírkou rododendronů, Peat Garden (Rašelinová zahrada), kde můžete během jarních dní obdivovat více než 200 druhů narcisů a dále pak různé odrůdy petrklíčů, čechrav a hořců.

Threave Garden
Threave Garden

Co se týká architektonických staveb, v zahradě dominuje Threave House – restaurovaný dům ve stylu skotského pseudobaroka, ve kterém v současné době bydlí studenti místní zahradnické školy. Dům i okolní zahrady je možné navštívit denně od 9:30 do 17:30. (Vstupné- dospělí 12 £, rodiny 28,50 £, děti 8,50 £. Pokud se budete chtít podívat pouze do zahrady, za vstup zaplatíte: dospělí 7 £, rodiny 16,50 £ a děti 6 £.)

My jsme do zahrad přijeli opravdu pozdě- přibližně hodinu před zavírací dobou, a protože za kasou zrovna obsluhovala nějaká moc hodná paní, pustila nás dovnitř bez placení. Prý jen „rychlá návštěva“ se nám ale nakonec protáhla na dvě a půl hodiny. Ve stanovený čas konce návštěvní doby se totiž zavírají pouze zahrady, které jsou ohrazeny zdí (jako je například The Walled Garden nebo The Sculpture Garden). Zbytek zahrad je otevřen až do západu slunce, akorát si nestihnete dát dortík nebo kafíčko v místním návštěvnickém centru, které zavírá ve stejnou dobu jako ony ohrazené zahrady.

Threave garden
Threave garden

Nedaleko zahrad (2 km) se nachází ještě jedna významná turistická atrakce. Tou je ruina hradu z 12. století – Threave castle. (Duben až září, denně, 9:30- 17:00) Protože nejkrásnější cesta k této ruině vede přes zahradní pozemky, můžete jeho návštěvu spojit s návštěvou zahrad. Cesta vás dovede až k jezeru, kde si budete muset zavolat převozníka. Pevnost byla totiž vystavěna na ostrůvku uprostřed, kam se nyní můžete dostat jedině pomocí místních lodiček.

Na ploše 647 hektarů zabírají tematicky laděné zahrady „pouze“ 24 hektarů. Zbylá půda je rozdělena na krajinářskou zahradu a volnou krajinu, která je charakteristická vysokou členitostí a rozmanitostí. Vyskytuje se zde mnoho lesů, ale i pro Skotsko typické bažinaté oblasti nebo pastviny s dobytkem. I samotná místní krajina tak může zaujmout případného návštěvníka. Jedná se o překrásné místo, které si zamilují hlavně rodiny s dětmi. Na návštěvu si můžete vyhradit čas od několika hodin po dva dny. Záleží hlavně na tom, co všechno budete chtít v oblasti navštívit a kolik máte vyměřeného času. I přesto, že jsou zde zahrady bezesporu tím nejzajímavějším místem, byla by škoda v Threave estate (panství Threave) navštívit jenom je.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *