• Menu
  • Menu

Glendalough v hrabství Wicklow

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Irsko » Glendalough v hrabství Wicklow

Údolí dvou jezer – Glendalough

Na dnešní den se opravdu moc těším. Koupili jsme si synem výlet do hrabství Wicklow a prohlídku vesničky a kláštera Glendalough kdysi jedeno z velkých duchovních center v Irsku.V Dublinu si kupujeme výlet u společnosti Over the Top Tours. Jedeme minibusem jen s pár lidmi. Počasí je opravdu irské. Zima, pošmourno a drobně prší.

 Glendalough

Glendalough (irsky Gleann Dá Loch), anglicky Glen of Two Lakes, což znamená Údolí dvou jezer.  Kombinace úžasné scenérie a fascinující klášterní historie z něj dělá jeden z nejoblíbenějších turistických destinací v Irsku. Tato raně křesťanská církevní osada byla založena sv. Kevinem v
6. století. Nachází se v ledovcovém údolí s dvěma jezery. Z kláštera už toho moc nezbylo, ale dochovala se věž a kamenné domy, které jsou z 10. až 12. století. Okrouhlá věž neměla žádný vchod, vstupovalo se do ní oknem po provazovém žebříku. Ve věži se ukrývali obyvatelé vesnice v době ohrožení. Na hřbitově se dochovaly zdobené kříže. Příběh Glendalough začíná Sv. Kevinem, irsky – Coemhghein. Byl potomek jedné z vládnoucích rodin Leinster. Jako chlapec studoval u tří svatých mužů (Eoghana, Lochan a Eanna) a jako mladý muž odešel žít do Glendalough „v dutině stromu.“Později se sem vrací s malou skupinou následovníků. Spí na kamenech, na sobě zvířecí kůže, sotva jí a podle legendy se spřátelit s ptáky a zvířaty, Kevin zemřel asi v roce 618. Glendalough vzkvétal dalších 600 let, a to i přes úmrtí opatů a různých nájezdů  Do 9. století soupeřil s Clonmacnoise o prvenství klášterního města Irska. V době rozkvětu ve 12. století se osada rozrostla o kostely, lazaret, hospodářské budovy, dílny, prostory pro rukopisné psaní a kopírování, hospodářské budovy a obydlí pro mnichy a laickou populaci. V roce 1111 byl Glendalough byl Církevním sněmem biskupů označen jako jeden ze dvou diecézí provincie Severní Leinster.

Glendalough
Glendalough

Obzvláště zajímavou postavou kolem tohoto období byl Svatý Vavřinec z Dublinu (irsky: Lorcán Ua Tuathail, anglicky: Laurence O’Toole). V roce 1154 se stal opatem v Glendalough. Ve věku 32 let byl na synodu v Clane v roce 1162 zvolen jednomyslně dublinským arcibiskupem. Stal se tak prvním Irem na této pozici v městě ovládaném Dány a Nory. Jeho kandidatura byla podporována nejen irským velekrálem Rory O’Connorem, leinsterským králem Diarmaitem Mac Murchadou a glendaloughským opatstvím, ale i místním klérem a obyvateli Dublinu. Za jeho úřadování došlo v Dublinu k velkým změnám. Nejdříve byla roku 1169 ukončena norská nadvláda nad městem, aby roku 1171 připadlo Normanům. V roce 1179 se zúčastnil třetího lateránského koncilu, na kterém byl jmenován papežským legátem. O rok později se vydal vyjednávat za anglickým králem Jindřichem II., který byl tou doubou v Normandii. Po přistání v Le Tréportu onemocněl a byl převezen do opatství v Eu, kde svému onemocnění podlehl. Po jeho smrti se objevilo mnoho zpráv o údajných zázracích nad jeho hrobem, a tak byl jen 45 let poté kanonizován. V roce 1214  byly sjednoceny diecéze Glendalough a Dublinu. Osada byla zničena Angličany v roce 1398, ale i jako zřícenina je uznávána jako poutní místo. Největší budova v Glendalough je katedrála, která byla postavena v několika fázích od 10. do počátku 13. století. Nejstarší část je loď, která  je podpírána dřevěnou střechou. Kněžiště, čili presbytář je část prostoru křesťanského kostela či katedrály, která je vyhrazena kněžím. Sakristie, a severní dveře byly přidány na konci 12. a počátku 13. století. Kněžiště a východní okno kdysi jemně zdobené, je bohužel hodně poškozené. Pár metrů jižně od katedrály je starověký kříž z místní žuly. Obecně znám jako St. Kevin kříž.

Glendalough
Glendalough

Nedaleko je „Priests‘ House“, který byl téměř úplně přestavěn z původních kamenů. Na renovaci byl použit  náčrtek originálu z roku 1779. Je to malá románská stavba s ozdobným obloukem na každém konci. Jeho původní využití není známo, ale údajně jsou zde umístěny ostatky sv Kevina. Kostel sv. Kevin je kamenná zastřešená stavba s výraznou kulatou zvonici. Kněžiště nyní chybí a sakristie byly přidány později. Na druhé straně cesty jsou základy kostela Sv. Kierana. Kostel má loď a presbytář a pravděpodobně připomíná St. Kieran, zakladatele Clonmacnoise, klášterní osada leží směrem na severozápad.

Glendalough okrouhlá věž

Nejviditelnější památkou v Glendalough okrouhlá věž, tyčící se do výšky 30 metrů. Ve středověkém Irsku, kulaté věže sloužily jako orientační body, zvoničky, skladiště a útočiště v době útoku. Dveře jsou asi 3,5 m nad zemí, což byla běžná praxe jako prostředek ochrany lidí a pokladů uvnitř.Věž měla původně šest dřevěných podlaží, které byly propojeny žebříky. Čtyři patra nad vchodem jsou osvětleny malým oknem, zatímco horní část má čtyři okna. Kuželovitá střecha byla přestavěna v roce 1876 s použitím původních kamenů.

Hrabství Wicklow
Hrabství Wicklow

 Wicklow Mountains National Park

Wicklowská vrchovina (Wicklow Mountains National Park) v sobě spojuje snadnou přístupnost s širokou škálou nádherných výhledů. Patří mezi ně hory, horská jezera, strmé ledovcové údolí, rychle tekoucí horské potoky a lesy. Na horní svahy jsou porostlé vřesovištěm a nižší údolí skrývají bažiny. Je těžké uvěřit, že taková syrovost prostředí leží blízko hlavního města. Natáčel se zde slavný film Statečné srdce a PS Miluji tě. Národní park, má rozlohu 20.000 hektarů. Nachází se zde dvě jezera Lower Lake a Upper Lake. Rostou tu různé druhy vzácných orchidejí a nad hlavou nám přelétá sokol stěhovavý. Začínáme kratší procházkou s krásným výhledem na Sally Gap a Upper Lake. Jezero je mimořádně krásné, usazené do hor. Cesta na Glenmacnass vodopád je jen krátký výšlap nahoru po dobře značené stezce. V malé vesničce Laragh si dojdeme na oběd. Podle plánu jsme měli být v Dublinu někdy okolo 6pm, ale dorazili jsme až v 8pm. I přes velice špatné počasí a částečnou mlhu se nám tady moc líbilo.

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *