• Menu
  • Menu

Maják Hook Head – Irsko 6

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Irsko » Maják Hook Head – Irsko 6

Nejstarší maják  v Irsku – Hook Head

Bezpochyby jedenou z hlavních atrakcí v jihovýchodní části Irska je maják Hook Head na poloostrově Hook. Do hrabství Wexfordu, irsky Contae Loch Garman jsem jela navštívit kamarádku. Název Wexford pochází ze slova Waesfjord, což v norštině znamená „marše v říčním ústi“.

Poloostrov Hook

Miluji majáky a proto mi Jane udělala radost a vyrážíme se podívat na poloostrov Hook k pobřeží omývaném Keltským mořem. V minulosti sloužil poloostrov jako kotviště pro skupiny Keltů, Normanů a Vikingů a má dlouhou a fascinující historii. První Normané se vylodili u Wexfordu v roce 1169, čímž začal politický boj mezi Iry a Anglií, který trvá dodnes. Normané si rychle podmanili velké oblasti Irska a ty pak přešly pod vládu anglického krále. Anglická koruna se začala obávat, že normanští šlechtici založí v Irsku nezávislý stát. a její obavy nebyly neopodstatněné. Normané byli dozajista lepší a mnohem organizovanější a vybavenější válečníci, bez problémů si vojensky podmanili místní obyvatelstvo, ale brzy propadli kráse irské kultury. Brzy byli „Irštější než sami Irové.“

Maják Hook Head

Hook Head maják, který byl postaven Normany mezi lety 1170 a 1184 je nejstarším majákem v Irsku a je jedním z nejdéle fungujících majáků na světě.  S kratší přestávkou v 17. století. Po staletí středověký maják varoval námořníky před zrádnými skalisky a ukazoval vjezd do zátoky Waterford Harbour. První správci do světla byla malá skupina mnichů, jejichž malý klášter se nachází na poloostrově. Mniši nejdříve udržovali žhavé uhlíky a později se starali i o osvícení majáku, kde udržovali oheň po více jak 700 let. Mniši opustil věž v polovině 1600 století a byly nahrazeny prvními strážci majáku.

Maják byl původně jen 18 metrů vysoký. Po rozšířeními má nyní 46 metrů. Dolní stupeň věže má v průměru 13 metrů. Věž má tři klenuté stropy a každá oválná místnost je vybavena originálním krbem. Horní stupeň má 6,3m v průměru. Je možné, že měl skleněnou lucernu, aby chránila oheň. Nejdříve se na osvícení používalo uhlí, které bylo později nahrazeno olejovými lampami a následně reflektory. Elektřina až v roce 1972.  Maják je zcela automatizovaný, řízený počítači. Tento maják nás okouzlil s každým novým úhlem pohledu. Má nápadné bílé a černé pruhy a červené zábradlí. Je obklopen běsnícím mořem na skalnatém ostrohu. Po 115 schodech se dá dostat nahoru a kochat se nádherným výhledem z balkonu.

maják Hook Head
maják Hook Head

Legenda o mnichovi Dubhánovi

Existuje legenda o welšském mnichovi jménem Dubhán, který byl svědkem ztroskotávání lodí.  Pohledem na mrtvá a zmrzačená těla trosečníků byl natolik otřesen, že  jako první zahájil pálení ohňů, které pomáhali námořníkům s orientací.

S dobrým dalekohledem lze ze břehu kolem Hook Head pozorovat velryby a delfíni. Ke krmení keporkakové a plejtváci obvykle připlouvají v zimních měsících, kdy jsou v moři obrovské hejna sleďů. Návštěvnické centrum je otevřené po celý rok

 následující výlet Dumbrody ship

předcházející výlet Brownshill

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *