• Menu
  • Menu

Standing stones okolo Galloway

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Standing stones okolo Galloway

Dolmeny, kromlechy a vztyčené kameny obecně vždycky poutaly moji pozornost. Tisícileté kamenné kruhy, pohřební a rituální místa ve mně vždy vyvolávali nejednu otázku: „Proč zrovna na toto místo někdo dotlačil obrovské balvany, bůh ví odkud? Jaký smysl a význam mělo a má toto místo? Je něčím posvátné, anebo jde jen o náhodu? Zajímali se naši předci o hezké výhledy do okolí, nebo odtud pozorovali hvězdnou oblohu? Jak vlastně krajina dřív vypadala?“ Tyto a spoustu dalších otázek, které mi i po mnoha vysvětleních vědců pořád nedávají úplně smysl.

A díváme se vůbec na daná místa tak, jak by se na ně dívali lidé z doby dávno zapomenuté? Víte, někdy si říkám, jestli vůbec dokážeme pochopit myšlení lidí, kteří obývali planetu před 4000 lety a dříve. Zda se na danou problematiku nedíváme skrz naše vlastní poznání, kulturu a podle vlastních znalostí a představ. Co když třeba přisuzujeme nějakým místům až příliš vysokou váhu a jiným naopak váhu ubíráme?

Pokud je pro vás neolitická „architektura“ stejně jako mě fascinující záhadou, pak byste rozhodně měli zavítat na návštěvu do Skotska. Konkrétně oblast Dumfries and Galloway je neolitickými stavbami přímo poseta! Dokonce existuje i několik webových stránek, které vám jednotlivá místa popíší a poodhalí jejich údajný význam. Co je na těchto stránkách k nezaplacení, je vlastní popis cesty, jak se přímo k postaveným kamenům dostanete. V reálu totiž většina míst není nijak označena, takže se může stát, že samotným hledáním neolitických staveb můžete nakonec strávit celý den.

Cairn Holy I.
Cairn Holy I.

Velmi zajímavým příkladem neolitických pohřebních mohyl jsou Cairn Holy I. a II. Ty se nachází při silnici A75 mezi městy Gatehouse of Fleet a Creetown. Autobus tu sice nestaví, ale když povíte panu řidiči, že chcete tam a tam, většinou vás ochotně vysadí na nejbližším místě, odkud budete muset už pěšky přibližně 2 km do kopce. Mohyly jsou značeny ze silnice A75. Malou odbočkou se dostanete na ještě užší cestu. Celá stavba je vidět přímo z cesty a své auto můžete zaparkovat na malém parkovišti přímo před brankou vedoucí ke kamenům.

Jako první uvidíte Cairn Holy I., která je tvořena „fasádou“ kamenů a jakoby hrobem obloženým dalšími kameny. Jen 150 metrů odtud se nachází Cairn Holy II., která se může pyšnit snad ještě lepším výhledem než předchozí mohyla. Z tohoto místa na obzoru přehlédnete celý nedaleký mořský záliv. Někteří archeologové si myslí, že na místě existuje ještě třetí mohyla. Ta ovšem dosud nebyla objevena. Nakonec Cairn Holy I. a II. byly odkryty poměrně nedávno ve 20. století a jak nám sama majitelka místní farmy, na jejíž pozemcích se neolitická pohřebiště nachází, sdělila: „Už tak tu je turistů a čumilů dost, ještě aby mi tady někdo rozrýval půdu kvůli další hrobce“.

Cairn Holy II.
Cairn Holy II.

         Dalším zajímavým místem je kruh 19ti žulových oválných kamenů, které mají výšku od 0,6 do 1,5 metrů. Ty se nachází nedaleko Wigtownu a místním jsou známy jako Torhouse Standing Circle (Stojící kruh Torhouse). Tyto kameny bohužel nejsou nijak označeny, zato je uvidíte přímo z cesty B733, která vede mezi vesnicí Kirkcowan a Wigtown (tedy pokud ji zvládnete najít). Ať už vyrazíte za honbou menhirů kamkoli, zkuste se nejdříve inspirovat na internetových stránkách, kde zjistíte veškeré informace o jednotlivých nejznámějších neolitických pozůstatcích. (http://ancient-stones.co.uk)

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *