• Menu
  • Menu

One World Trade Center

1 WTC – Feedom Tower

Nejvyšší budova západní polokoule, Spojených států a  New Yorku , ONE WORLD  TRADE CENTER /1 WTC/, byla  otevřena 3. listopadu 2014. Budova se nachází na jihozápadním konci Manhattanu. Stavba věže započala  27. dubna 2006. Budova stojí  na místě „ dvojčat“ , které byly zničeny při teroristickém útoku 11. září. 2001.  Původní název věže Feedom Tower (Věž svobody) byl změněn v roce 2009. Věž je vysoká 541 metrů ,tj. 1776 stop. Toto číslo je symbolem roku, kdy byla podepsána deklarace nezávislosti Spojených států. Budova má 104 pater. Podlaží 100 a 102 jsou vyhlídkové. Autorem návrhu je Studio Skidmore, Owings & Merrill. Architekturu tvoří dva prolínající se komolé jehlany se čtvercovými podstavami různých velikostí, vzájemně pootočené. Výsledný půdorys od 20. patra výše je osmiúhelník, každá strana má rozdílnou délku v každém podlaží. U terénu má budova čtvercový půdorys o straně 61 m. Vizuálně  věž připomíná původní World Trade Center.

World Trade Center
One World Trade Center

Budova splňuje kritéria udržitelné architektury. Je pravděpodobné, že budova obdrží zlatou certifikaci LEED a stane se tak budovou nejšetrnější k životnímu prostředí ze všech budov obdobné velikosti na světě. Mimo  budovy One World Trade Center je zde dokončeno a používáno několik dalších mrakodrapů.

Památník 9/11 Memorial

Součástí nového komplexu World Trade Center v newyorském  Lower Manhattanu blízko Ground Zero  je i  památník  The National September 11 Memorial & Museum / zkráceně 9/11 Memorial/. Památník je park v  místě původních mrakodrapů-dvojčat.  Jsou tu  dva velké bazény s vodopády, které přesně kopírují půdorys původních budov. Památník je veřejně přístupný každý den kromě noci.Vstup je bezplatný. V podzemí pod památníkem, v původním podlaží světového obchodního centra, je muzeum. Bylo zde původně 6 podlaží a vlaková stanice.

World Trade Center
World Trade Center

432 Park Avenue

2. nejvyšší budovu na  Manhatnnu  ve tvaru štíhlého hranolu se čtvercovým půdorysem /o straně 28 m/ , navrhl uruguajský architekt Rafael Viñoly. Dominanta centrálního Manhattanu stojí mezi 56. a 57. ulicí mezi Park Avenue a Madison Avenue. Z  budovy je překrásný výhled na New York. Není zde plánovaná žádná vyhlídka, budova slouží jako bytová stavba.

foto:  Tomáš Novotný

Dana Dajdulka
Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *