• Menu
  • Menu

Thajsko, Kambodža, Laos, Vietnam s dětmi

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Vietnam » Thajsko, Kambodža, Laos, Vietnam s dětmi

Hanoj – motorkové šílenství

Do Hanoje přilétáme z Kambodži. Hanoj je od roku 1976 hlavní městem Vietnamské socialistické republiky. Město leží na severu země, přibližně 100 km na západ od Tonkinského zálivu. Protéká jím Rudá řeka. Hanoj má pře 3 milióny obyvatel a je důležitým kulturním centrem Vietnamu s bohatou historií .

Vietnam Hanoj – cestování s dětmi

Staré město

Nejzajímavější a nejznámější část Hanoje tvoří staré město, které bylo vybudováno během francouzské kolonizace v letech 1887 – 1946. Za střed Hanoje bývá považováno Jezero navráceného meče, jeden ze symbolů města, na jehož ostrůvcích stojí Chrám nefritové hory a Želví věž. V bezprostředním sousedství jezera se rozkládá čtvrť starých uliček, které jsou zajímavé tím, že každá má své specifické zaměření a tak tady najdete uličku knoflíkovou, vějířovou, kloboukovou železnou, uličku skla….aj.

Hanoj – cestování s dětmi

Některé památky sahají až do 7-8.stol. Nejznámějšími starými památkami jsou Chrám literatury a Pagoda na jednom sloupu. Z doby francouzské kolonizace pocházejí další pozoruhodné stavby, které dnes dotvářejí atmosféru města: Hanojská opera, katedrála sv. Josefa, most Long Bien, presidentský palác nebo budova Historického musea, Chrám písemnictví.Známé je Divadlo vodních loutek. Novější dominantu města představuje Ho Či Minovo mausoleum a muzeum na náměstí Ba Dinh, postavené v r. 1975. Během americké války byla Hanoj bombardována a silně poničena. Je dobré aspoň na chvíli navštívit tržnici Dong Xuang – hemžení obchodníků, prodej všeho na co si vzpomenete. Kouknout a utéct.

Dopravní situace v Hanoji je šílená, ucpané křižovatky, chaos, hlučnost, znečištěné ovzduší. Jediným veřejným dopravním prostředkem je autobus, ale většina všichni používá motorky.

Vietnam Hanoj – cestování s dětmi

Jezero Hoan Kiem

Přímo v centru staré čtvrti se nachází jezero Hoan Kiem. Procházka kolem jezera je příjemným odpočinkem a balzám na duši . Ubytováni jsme byli v centru starého města. Hotel jsme měli zamluvený přes internet. Do Hanoje jsme přiletěli v pozdních večerních hodinách a tak bylo dobré, že jsme měli přímo z hotelu objednaného taxíka dopředu a znali i cenu jízdného. Řidič na nás čekal na letišti. Cesta z letiště byla dlouhá a shánět v noci ubytování by asi nebylo v chaotické a chladné Hanoji se zavazadly úplně ideální.
Hanoj byla pro nás základnou pro výlet na Halong Bay. Chladné počasí, šílené motorkové zácpy, nemožnost přejít jakkoli ulici nás spíše z tohoto města vyhánělo. Navštívili jsme několik památek, prošli /no spíše s utpením přežili/ a rychle odsud odjeli. Na radu několika vietnamských obyvatel jsme se naučili vstupovat do vozovky  přímo před kola motorek, drželi děti za ruce a byli jsme opravdu rádi, že jsme to přežili. Jet do Hanoje s dětmi asi není úplně ideální.

vietnam hanoj – cestování s dětmi

Možná, že i velice chladné počasí přispělo k našemu ne úplně kladnému hodnocení Hanoje. V Hanoji bylo dost předražené jídlo v restauracích a buď jsme měli smůlu, ale ani jejich kulinářké umění nás nějak nenadchlo.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *