• Menu
  • Menu
Vietnam, Ha Long

Thajsko, Kambodža, Laos, Vietnam s dětmi

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Vietnam » Thajsko, Kambodža, Laos, Vietnam s dětmi

Halong Bay

Pohádková  plavba  s dětmi   na lodi White Dolphin.

Společně s dalšími asi 12 lidmi odjíždíme na výlet do Dračí zátoky – Halong Bay. Jako vždy zapomínáme na cestu koupit vodu a občerstvení a tak jenom tiše závidíme ostatním. Pozorujeme mumraj na Hanojských ulicích. Kousek za Hanojí míjíme zóny průmyslu a výroby, obrovské závody, jeden za druhým. Před továrnami stojí stovky, možná tisíce motorek. Další část cesty pozorujeme pole a políčka s rýží a zeleninou. Vypadají úhledně,vidíme malé človíčky s typickými vietnamskými kloboučky. Někteří drží v rukou otěže statných buvolů. Jsou nesmírně pracovití.Projíždíme malými městečky, architekturu tvoří úzké , pro nás nezvyklé domy.Čistota se střídá s neskutečnou špínou. Zastavujeme na malou přestávku.Jsme v místě, kde se ručně vyrábí keramika. Ženy i muži zde tvoří krásné výrobky, od květináčů až po obrovské vázy. Pozorujeme dívku jak ručně nádhernými motivy oživuje velké květináče, vedle ni chlapec na kruhu vytáčí jednu vázu za druhou. Po další hodině přijíždíme do Halong City a zastavujeme v přístavu.

Halong Bay na lodi
Halong Bay na lodi

 White Dolphin

Loď- White Dolphin , na kterou nás přivádějí , je nádherná.Dřevěná s vytaženými elegantními plachtami. Na palubě je posezení a luxusně vyhlížející lehátka.Postupujeme dál do prosklené , stylově zařízené jídelny. Po dřevěných schodech sestupujeme do podpalubí. Otvíráme dveře dvou soukromých kajut. Skvostně a s obrovskou elegancí v asijském stylu zařízené pokoje nám vyrážejí dech. Kajuty jsou vyložené dřevem, postele jsou povlečeny v nádherně ladících hedvábných róbách . Okénka jsou zatažena do velice vkusných hedvábných záclonek. Koupelna s velkou vířivkou, skleněným boxem, umyvadlo zasazené do ratanového rámu. Prostě nádhera.

Vyplouváme

Vítá nás naše posádka: kuchař, kapitán, steward a kluk pro všechno. Vyplouváme. Svítí slunce. Užíváme mořský vzduch na palubě, povalujeme se na lehátkách a obdivujeme desítky vystupujících skalnatých ostrůvků. Míjíme krásné lodě, malé bárky i obrovské průmyslové lodní giganty. Slunce ozařuje hladinu, ale chladný vzduch nás tlačí do prosklené kukaně. Začíná hostina: rybí polévka, ryba  v pálivé omáčce, chobotnice, krevety… Až na Sárku si to užíváme. Nemají pro ni žádnou náhradní stravu a jí se z těch ryb obrací žaludek. Oběd ukončujeme mangem a jablky, malým sladkým dortíčkem.

 White Dolphin
White Dolphin

Západ slunce nad Halong bay

Teple se oblékáme a jdeme na palubu, přesedáme na malou bárku , kterou plujeme k malebné rybářské osadě. Obrovský rozdíl proti plovoucí vesnici v Kambodži! Pokračujeme dále a před námi se objevují nové a nové scenérie. Přijíždíme do zátoky a společně s desítkami dalších lodí spouštíme kotvu. Při večeři a zapadajícím Slunci obdivujeme nasvícené skály a překrásný výhled.

Halong Bay na lodi White Dolphin
Halong Bay na lodi White Dolphin

Ledová vířivka

V kajutě si vymrzlá napouštím horkou vanu. Bohužel potěšení trvá pouze pár minut a pak přichází ledová lázeň.Terezka, toužící užít si vířivku, nedá na moje rady a napouští studenou vodou vanu až po okraj. Mrzne. Při neskutečné výdrži se snaží pustit trysky, ale nedaří se . Nakonec s drkotajícími zuby rychle skáče do postele. Usínáme. Kolem hučí agregáty a tak si rvu špunty do uší.

Snad se loď nepotopí

V noci, i přes sluchovou hradbu , slyším podivné zvuky. Potom rána, .. a další, snad 10x..Honza říká, že jsme narazili do lodě. Nebo někdo narazil do nás. Venku je řev a rámus. Postupně cítíme další nárazy. Snažíme se vypozorovat více z okénka kajuty. Naráží do nás další loď plná kajaků. Jsme už z toho nervózní. Naše loď se točí dokola. Vše končí, když naše loď nastartuje a jedeme zakotvit o kus dál. Nemohu usnout, ale noc už proběhne v klidu.

Halong Bay na lodi White Dolphin
Halong Bay na lodi White Dolphin

Jeskyně na Halong Bay

Po dobré snídani vyplouváme. Obsluha se trochu zhoršila a posádka se už těší až nás vymění za další turisty. Zastavujeme na krásném místě. Cílem je návštěva jeskyni ve skále. Zůstávám na lodi. Mám klaustrofobii a nemám ráda jeskyně. Holky mi přivážejí krásný dárek – černou perlu. Projíždíme kolem dalších a dalších ostrůvků.Blíží se konec plavby a tak nás už stěhují na palubu. Přesto si plavbu náramně užíváme. Jdeme poděkovat za vše excelentnímu kuchaři . Odjíždíme přistaveným autobusem do Hanoje. Sedíme vedle velice sympatického páru z Chile. Cesta příjemně utíká a vzájemně si říkáme zážitky a doporučujeme místa pro návštěvu.

Halong Bay na lodi White Dolphin
Halong Bay na lodi White Dolphin

Chilské veverky

Terka jim se smíchem říká , že má doma chilské veverky/osmáky Degu/. Slečna nevěřícně kroutí hlavou a nechápe, potom se opravdu rozesměje a říká , že v Chile tyto zvířátka velice vehementně vyhánějí z domu. Do pokoje by si je v žádném případě nedala! Jsme v „našem „ hotýlku”  a holky úprkem usedají k počítači. Jdeme na točené pivo a pizzu. Je chladno a tak brzy zalézáme pod peřiny.V noci mě probudí strašný řev na ulici. Je tam rvačka, přijíždějí policajti. Po chvíli vše utichá a Hanoj se noří do tmy.

Jana Schlitzová
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *