• Menu
  • Menu

Helfštýn

Novoroční výšlap na hrad Helfštýn

Silvestr v Olomouci, na Nový rok výstup na Praděd a 3. ledna, což byla první sobota v roce 2015, to byl hrad Helfštýn. Neobvyklé destinace pro nás „ holky z Prahy „ , ale o to krásnější!  S námi  na Helfštýn a branou ze 13. století prošlo  více jak 3000 (přesněji 3 298) platíccíh )návštěvníků, tím se 38. ročník zapsal do pomyslných tabulek jako rekordní!! Odměnou pak bylo  trocha punče nebo grog na zahřátí, pro otrlejší košt  slivovice a nějaká ta zabijačková pochoutka . V H studiu na nádvoří pak  pro zájemce  razítko, diplom nebo nějaký upomínkový předmět. Na hrad se dostanete z více směrů, ať už  z Týna nad Bečvou , od Přerova, Lipníku, Teplic  nad Bečvou. Radost z pohybu, radost ze setkání se známými a sousedy,  radost kastelána Jana Laura a všech účastníků , to je výstup k jednomu z nejrozsáhlejších hradních komplexů ve střední Evropě na Hellfštýn. Tradice novoročního výstupu na Helfštýn vznikla ve spolupráci s Klubem českých turistů.

hrad Helfštýn
hrad Helfštýn

Hrad Helfštýn (zvaný také Helfštejn, německy Helfenstein) vznikl se vší pravděpodobností v poslední čtvrtině 13. století a jeho zakladatelem a prvním majitelem byl slezský šlechtic Friduš (Fridrich) z Linavy. Friduš z Linavy, jak uvádí s odstupem času záznam v moravských deskách zemských z r.1349, se zmocnil (snad za bezvládí po smrti Přemysla Otakara II. r. 1278) v tomto kraji části majetku pánů z Drahotuš a vybudoval na nejvyšší části hřebene nad řekou Bečvou, chráněné strmými svahy, malý hrad s oválným půdorysem. Hrad vznikl na ploše dlouhé přibližně 50 m a široké 30 m a byl už tehdy opevněn silnou hradební zdí, doplněnou na jihu mohutnou okrouhlou věží. Na severní straně byl umístěn prostý hradní palác, který měl mimo sklepy ještě dvě podlaží. Celý areál hradu byl obehnán širokým parkánem, za nímž byl vyhlouben ochranný příkop.

hrad Helfštýn
hrad Helfštýn

Během sezóny pořádá hrad pro své návštěvníky  mnoho zajímavých akcí / http://www.helfstyn.cz/program/.

 Na hradě se také již pošesté setkali chovatelé tibetských dog z Moravy.

Od konce listopadu do března je hrad uzavřen a akce je jediná, která dovolí nakouknout za brány Helfštýna během tohoto zimního období. Zřejmě i to je tím velkým lákadlem.

 Helfštýn  leží na hřebenu nad nejužším místem Moravské brány nad obcí Týn nad Bečvou , 3, 5 km od Lipníka nad Bečvou.

V roce 2016 se bude konat Novoroční výstup na Helfštýn 2.1.2015 , 8-15 hodin.

Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.