• Menu
  • Menu

Zimní Kréta – Hora Sfakion

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Řecko » Zimní Kréta – Hora Sfakion

Sfakia

Po malé horské túře v Bílých  horách /Lefka Ori/ sjíždíme k moři do malého městečka Hora Sfakion /další názvy Sfakia, Chora Sfakion –  řecky Χωρα Σφακιων/. Po docela namáhavém dni se těšíme, že díky, teplému počasí, které momentálně na Krétě je, se parádně vykoupeme na oblázkové pláži Chora Sfakion, která je v západní části stejnojmenné obce. 

Hora Sfakion

Dle popisu je zde klidné moře a pláž není ovlivněna větrem. Už když přijíždíme je jasné, že to není pravda. Divoké vlny, na malém korzu zavřené taverničky a bistra, nejenom protože není sezóna, ale také proto, že voda cáká až sem!

Hora Sfakion

Přesto pohled na moře  s pláží a přístavem mezi skalami je úchvatný. Přístav, do kterého hlavně v sezóně připlouvají lodě z Agia Roumeli,  přivážející turisty, kteří přicházejí k moři ze známé  soutěsky Samarie. Moře duní a lámající se večerní světlo se odráží v blankytně modrých vlnách zpěněných bílou pěnou. Podívaná je to úžasná, možná o to větší, že se nacházíme ve velmi známém turistickém centru, které se nachází na jižním pobřeží západní Kréty a nejsou tu žádní turisté!!!

Vydržíme se na tu krásu dívat až do západu slunce. Necháme se přemluvit v malé taverně, prý na skvělou večeři. Chobotnice na víně je určitě skvělá delikatesa, ale asi jim onemocněl kuchař. Fujtajbl!

 

Hora Sfakion

Čeká nás nějakých 70 km do Chanie. Není to moc, ale po tmě, přes hory! Špatně značené silnice,  na začátku v každé zatáčce spící ovce. A že jich je, ani se nehnou. Venku je už chladno a krásně vyhřátá asfaltka je lepší než kamna. Oni se opravdu nehnou! Je jich tu desítky, stovky. Troubíme, děláme kšá, nic. Přejet je nechceme, no, tak se pohni! Zopakujeme si to ještě asi 8 x, k tomu nám často přistane před autem nějaký ten kámen. Tak Uf, je 23 hodin a jsme v Chanii.

Přístav

Lodě odsud vyplouvají nejenom do Samarie, ale také např. do  Paleochory, Loutro, Agia Roumeli, Sougia a na ostrov Gavdos.

Pláže kolem Hora Sfakion

Blízko odtud jsou další známé pláže Filaki /3km na východ/, kterou znají především vyznavači nudismu. Nenajdete tady ani občerstvení ani žádné jiné služby. Z dalších stojí určitě za zmínku oblázková pláž Ilingas /2km na západ/, tady pak stojí za zmínku jeskyně, která vás v létě uchrání od  urputného slunce.  V sezóně zde nabízejí i malé občerstvení. 4 km do Chory Sfakion je další  oblázková a nudistická pláž Glyka Nera.

Hora Sfakion

Benátské opevnění 

Středověké opevnění nad Chora Sfakion je velmi rozpadlé a volně přístupné. Odtud je pěkný výhled na městečko a moře. Sfakia byla centrum odporu proti Turkům v 19. století. V roce 1941 tudy ustupovaly spojenecké jednotky po úspěšném obsazení ostrova Němci. Právě odsud  bylo evakuováno tisíce spojeneckých vojáků.

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentářů