• Zimní Kréta – Hora Sfakion

  od • 6.2.2017 • Řecko • Štítky: , , , 2 komentáře

  Zobrazit v mapě

  Sfakia

  Po malé horské túře v Bílých  horách /Lefka Ori/ sjíždíme k moři do malého městečka Hora Sfakion /další názvy Sfakia, Chora Sfakion –  řecky Χωρα Σφακιων/. Po docela namáhavém dni se těšíme, že díky, teplému počasí, které momentálně na Krétě je, se parádně vykoupeme na oblázkové pláži Chora Sfakion, která je v západní části stejnojmenné obce. 

  Hora Sfakion

  Dle popisu je zde klidné moře a pláž není ovlivněna větrem. Už když přijíždíme je jasné, že to není pravda. Divoké vlny, na malém korzu zavřené taverničky a bistra, nejenom protože není sezóna, ale také proto, že voda cáká až sem!

  Hora Sfakion

  Přesto pohled na moře  s pláží a přístavem mezi skalami je úchvatný. Přístav, do kterého hlavně v sezóně připlouvají lodě z Agia Roumeli,  přivážející turisty, kteří přicházejí k moři ze známé  soutěsky Samarie. Moře duní a lámající se večerní světlo se odráží v blankytně modrých vlnách zpěněných bílou pěnou. Podívaná je to úžasná, možná o to větší, že se nacházíme ve velmi známém turistickém centru, které se nachází na jižním pobřeží západní Kréty a nejsou tu žádní turisté!!!

  Vydržíme se na tu krásu dívat až do západu slunce. Necháme se přemluvit v malé taverně, prý na skvělou večeři. Chobotnice na víně je určitě skvělá delikatesa, ale asi jim onemocněl kuchař. Fujtajbl!

   

  Hora Sfakion

  Čeká nás nějakých 70 km do Chanie. Není to moc, ale po tmě, přes hory! Špatně značené silnice,  na začátku v každé zatáčce spící ovce. A že jich je, ani se nehnou. Venku je už chladno a krásně vyhřátá asfaltka je lepší než kamna. Oni se opravdu nehnou! Je jich tu desítky, stovky. Troubíme, děláme kšá, nic. Přejet je nechceme, no, tak se pohni! Zopakujeme si to ještě asi 8 x, k tomu nám často přistane před autem nějaký ten kámen. Tak Uf, je 23 hodin a jsme v Chanii.

  Přístav

  Lodě odsud vyplouvají nejenom do Samarie, ale také např. do  Paleochory, Loutro, Agia Roumeli, Sougia a na ostrov Gavdos.

  Pláže kolem Hora Sfakion

  Blízko odtud jsou další známé pláže Filaki /3km na východ/, kterou znají především vyznavači nudismu. Nenajdete tady ani občerstvení ani žádné jiné služby. Z dalších stojí určitě za zmínku oblázková pláž Ilingas /2km na západ/, tady pak stojí za zmínku jeskyně, která vás v létě uchrání od  urputného slunce.  V sezóně zde nabízejí i malé občerstvení. 4 km do Chory Sfakion je další  oblázková a nudistická pláž Glyka Nera.

  Hora Sfakion

  Benátské opevnění 

  Středověké opevnění nad Chora Sfakion je velmi rozpadlé a volně přístupné. Odtud je pěkný výhled na městečko a moře. Sfakia byla centrum odporu proti Turkům v 19. století. V roce 1941 tudy ustupovaly spojenecké jednotky po úspěšném obsazení ostrova Němci. Právě odsud  bylo evakuováno tisíce spojeneckých vojáků.

   

   

  Jana Schlitzová

  O

  Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

  https://www.kamsevydat.cz

  2 Responses to Zimní Kréta – Hora Sfakion

  1. Iva
   10.2.2017 na 09:47

   Dobrý den Jano, se zájmem jsem si přečetla Vaše zápisky o Krétě. Jezdíme na Krétu téměř každý rok, bylo zajímavé vidět jak vypadají naše milované Levka Ori také v zimě. Pokud jste nebyla, dávám tip na návštěvu přístavu/městečka Loutro (vodním taxi z Hora Sfakion) – je to nádherné místo s minimem turistů. Z Hora Sfakion se tam dá také dojít pěšky po cestě lemující pobřeží.

   Kažodpádně díky za skvělý deník, budu se těšit na další zážitky z cest :-)

   • Jana Schlitzová
    10.2.2017 na 11:37

    Moc děkuji,

    na Krétě jsme byli poprvé a mně Kréta nadchla. Měli jsme obrovské štěstí na počasí, takže luxusní dovolená!!!!

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *