• Menu
  • Menu

Lotus Temple – nejkrásnější chrám víry Baha´í v Dillí.

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Indie » Lotus Temple – nejkrásnější chrám víry Baha´í v Dillí.

Lotosový chrám – magnetem architektonických památek  se jistě stala tato pozoruhodná stavba od  iránského architekta Fariborza Sahba. Chrám byl veřejnosti zpřístupněn   v roce 1986 a od té doby láká tisíce turistů z celého světa.

Lotus Temple Dillí

Lotos  patřící v Indiii k národní květině byl vybrán jako symbol čistoty a znovuzrození. Lotos charakteristický svojí souměrností byl vhodným námětem pro vytvoření chrámu. Společnými rysy všech vystavených chrámů ( dnes jich je na světě 7 – v USA, Panamě, v Evropě  Německo, v západní Samoi, v Austrálii a Indii) jsou právě  souměrnost ., kdy chrámy mají devět stran s devíti vchody a hlavní sál obklopený zahradou. Lotos je  zakódován v hinduistické mytologii .  Budhisté v rostlině spatřují obraz světa se všemi možnostmi…

Křehký lotosový květ je ve skutečnosti tvořen 27. okvětními plátky vyrobených z tenkého železobetonu.

Lotus Temple Dillí

Výška jednotlivých květů je až 35 m. Bílé opláštění budovy je  vyrobeno z bílého mramoru dovezeného z Řecka. Okolo chrámu je do tvaru okvětních plátků zaklíněno 9 bazénů , které ještě více umocňují obraz nádherného  květu plovoucího na vodní hladině. Křehkost obrovského diamantu ještě podtrhuje obklopující udržovaná  zeleň .

Baha´í – nejmladší monoteistické náboženství světa založené na principu víry hovořící o  sjednocení lidstva, boha a náboženství..o odstranění předsudků, extrémů chudoby a bohatství, o rovnosti mužů a žen, o světovém mírua o potřebě povinného vzdělávání.

Ke společným modlitbám a diskuzím se věřící scházejí každých 19 dní .

Na světě je asi 6 miliónů lidí hlásajících se k této víře, v Čechách zatím asi do 500 lidí.

Chrám se nachází nedaleko letiště v Dillí. Ročně jej navštíví přes 3 milióny lidí .

Nejenom nám  stavba trochu připomíná  budovu opery v Sydney.

evelina anileve

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *