Lotosový chrám – magnetem architektonických památek se jistě stala tato pozoruhodná stavba od iránského architekta Fariborza Sahba. Chrám byl veřejnosti zpřístupněn v roce 1986 a od té doby láká tisíce turistů z celého světa.
Lotos patřící v Indiii k národní květině byl vybrán jako symbol čistoty a znovuzrození. Lotos charakteristický svojí souměrností byl vhodným námětem pro vytvoření chrámu. Společnými rysy všech vystavených chrámů ( dnes jich je na světě 7 – v USA, Panamě, v Evropě Německo, v západní Samoi, v Austrálii a Indii) jsou právě souměrnost ., kdy chrámy mají devět stran s devíti vchody a hlavní sál obklopený zahradou. Lotos je zakódován v hinduistické mytologii . Budhisté v rostlině spatřují obraz světa se všemi možnostmi…
Křehký lotosový květ je ve skutečnosti tvořen 27. okvětními plátky vyrobených z tenkého železobetonu.
Výška jednotlivých květů je až 35 m. Bílé opláštění budovy je vyrobeno z bílého mramoru dovezeného z Řecka. Okolo chrámu je do tvaru okvětních plátků zaklíněno 9 bazénů , které ještě více umocňují obraz nádherného květu plovoucího na vodní hladině. Křehkost obrovského diamantu ještě podtrhuje obklopující udržovaná zeleň .
Baha´í – nejmladší monoteistické náboženství světa založené na principu víry hovořící o sjednocení lidstva, boha a náboženství..o odstranění předsudků, extrémů chudoby a bohatství, o rovnosti mužů a žen, o světovém mírua o potřebě povinného vzdělávání.
Ke společným modlitbám a diskuzím se věřící scházejí každých 19 dní .
Na světě je asi 6 miliónů lidí hlásajících se k této víře, v Čechách zatím asi do 500 lidí.
Chrám se nachází nedaleko letiště v Dillí. Ročně jej navštíví přes 3 milióny lidí .
Nejenom nám stavba trochu připomíná budovu opery v Sydney.
Přidat komentář