• Menu
  • Menu

Salvador de Bahia – BRAZÍLIE 8

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Jižní Amerika » Brazílie » Salvador de Bahia – BRAZÍLIE 8

Farol da Barra

Posnídali jsme na zahradě v Pousada Casuarinas a taxík nás v 5 hodin veze na letiště Guararapes – Gilberto Freyre International Airport (REC) v Recife. Protože jsou ulice úplně prázdné, cesta trvá snad jen 5 minut. Odbavíme se na let u společnosti TAM, na let JJ3304, A320 a v 7:00 míříme do Salvadoru de Bahia (SSA). Let není plný a tak máme 3 sedačky pro sebe. Let je rychlý a klidný, už za hodinu a 10 minut jsme na místě. Sehnali jsme výhodnou nabídku na ubytování v luxusním hotelu Mercure Salvador Rio Vermelho Hotel, http://www.mercure.com/gb/hotel-5182-mercure-salvador-rio-vermelho-hotel/index.shtml.

 Mercure Salvador Rio Vermelho Hotel

Cestou z letiště si platíme VIP bus.  Řidiči jsme zadali adresu a dovezl nás až k hotelu, který je tak na půl cesty mezi letištěm a centrem Salvadoru. Hotel je velice moderní a pěkný, ale co nás  dostalo, je fantastický bazén. Bohužel jsme si ho moc neužili, protože hned si dáváme věci na pokoj a jdeme si prohlédnout město. V recepci se ptáme na cestu, jak se dostat k Majáku Barra (Farol da Barra).

Maják Barra

Zastávka autobusu je naštěstí kousek od hotelu. Vystoupíme u Avenida Oceanica, kde je moc pěkná procházka po promenádě. Na plážích se koupají lidé, ale mi se jdeme podívat na maják, který byl otevřen pro veřejnost, a to poprvé ve své historii, až v květnu 2011. Maják stojí ve stejnojmenné čtvrti Barra v jižní části města Salvador. Nejnavštěvovanější místa Barry jsou Farol da Barra (maják), Morro do Cristo Hill, Farol da Barra Beach, a Porto da Barra Beach.   V sedmnáctém století, byl Salvador jedním z nejrušnějších a nejdůležitějších přístavů v Americe a pro Evropu odtud vyplouvaly lodě naplněné dřevem, cukrem, bavlnou a tabákem. Proto je Farol da Barra z roku 1698, první maják postavený v Americe. Bronzová skleněná lucerna na vrcholu, byla původně poháněna velrybím tukem. Věž je 22 metrů vysoká s černými a bílými pruhy. V noci je možné vidět světlo až na vzdálenost 10 kilometrů. Maják je součástí pevnosti De Santo Antonio da Barra. V majáku je námořní muzeum a dá se dostat až nahoru na vyhlídku.  Otevřeno je od úterý do neděle.

Barra Maják
Barra Maják

 Čtvrť Pelourinho – Pelo

Bohužel máme na prohlídku města jen jedno odpoledne, nemáme čas se na vyhlídku podívat. Musíme se dostat do historického centra. Což se ukázalo složitější než jsme si mysleli. Čekáme na bus skoro hodinu a nikdo nám nerozumí na otázku Centro historico. Nakonec nám jedna ochotná paní pomohla a vysvětlila nám, že máme jet busem směrem na Comercio a odtud se dostat do města výtahem „Elevador Lacerda“. Vystáli jsme si u menší frontu, zaplatili par drobných za 20ti vteřinovou jízdu do Cidade Alta, ve které je slavná čtvrť Pelourinho, (překlad znamená v portugalštině „pranýř“) a přezdívaná místními obyvateli zkráceně Pelo. Výtah funguje již od roku 1873 a jsem tomu opravdu moc ráda, že jsme z Cidade Baixa do Cidade Alta nemuseli šlapat. Výška srázu, která dělí Horní a Dolní město je 72 metrů. Jen co jsme vystoupili z výtahu, je zde krásná vyhlídka na přístav a oceán. Bohužel fotíme přes sklo a ne zrovna čisté.

 výtah Elevador Lacerda,
výtah Elevador Lacerda,

UNESCO

Salvador de Bahia je na seznamu UNESCO a může se pochlubit skutečností, že je to první hlavní město Brazílie. Své prvenství si udrželo od roku 1549 do roku1763. Rokem 1558, zde také vzniká první trh s otroky v Novém světě. V roce 1835 po zrušení otroctví  Pelourinho chátralo, ale dnes je velice žádanou turistickou atrakcí s barevnými a krásně štukovanými domy, barokními kostely, plné restaurací a umělců. Nádherné jsou veliká barevná plátna vystavená jak v galeriích, tak na ulicích. Konečně jsme tady, prohlídka muže začít, ale až v dalším pokračování.

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *