• Menu
  • Menu

Inverness a Grantown on Spey

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Inverness a Grantown on Spey

Město Inverness

Poslední velké město před divokou a neobydlenou krajinou severního Skotska se jmenuje Inverness. Město, které bylo vystavěno podél řeky Ness, doporučuji k návštěvě jen těm z vás, kteří si potřebují doplnit zásoby před cestou na daleko krásnější a turisticky vyhledávanější severozápadní pobřeží. Přesto, pokud vaše duše prahne po nedostatku nákupů, nebo pokud vám chybí ruch a stres města, může být jedno strávené odpoledne v Inverness ideálním řešením.

Nákupy v Inverness
Nákupy v Inverness

Inverness navštěvují hlavně obyvatelé okolních městeček a vesniček, kteří si zde potřebují dokoupit zásoby potravin, nebo se odreagovat v místních klubech. Pro turisty může být ve městě atraktivní procházka po břehu řeky Ness, která se vlévá do moře v nedalekém zálivu Moray Firth, nebo „výšlap“ k červenému cimbuří městského hradu. Ve městě se mimo jiné nachází i muzeum a umělecká galerie – Art Gallery a hned několik hezkých budov kostelů – například Old High Church nebo St. Andrew´s Episcopal Catedral.

Až i vám dojde, že Inverness není město, kde by měli spoustu památek a rozhodnete se jít raději nakupovat, hledejte ulici High street, tady seženete opravdu všechno. Od levných bot a oblečení, po specializované prodejny jako je například malý obchůdek přeplněný americkými sladkostmi.

Daleko zajímavější než město samotné je jeho okolí. Konkrétně turisty přeplněné jezero Loch Ness, nebo záliv Moray Firth, ve kterém žije populace delfínů skákavých. Jedná se o nejsevernější výskyt tohoto savce, kteří zde dorůstají daleko větších rozměrů než všude jinde v Evropě. Údajně za to může místní chladná voda. Pokud se vypravíte za delfíny, zkuste se nejdříve zastavit v jednom z mnoha informačních center při pobřeží, kde vás nasměrují na poslední výskyt domácího hejna, které téměř nikdy neopouští záliv. I tak je „hon“ na místní delfíny spíše otázkou štěstí. Mě se to podařilo až na potřetí.

Pokud cestujete veřejnou dopravou, městu Inverness se nevyhnete. Místní autobusové a vlakové nádraží fungují jako dopravní uzel, což znamená, že všechny spoje jedoucí ze severu na jih nebo opačně zastavují i v tomto městě. Na autobusovém nádraží, které je umístěno téměř přímo v centru města, se můžete informovat o organizovaných turistických výletech k jezeru Loch Ness nebo plavbách za delfíny, během kterých se míra úspěšnosti spatření mořských savců mnohokrát zvyšuje.

Pokud chcete navštívit Skotsko kvůli místní krajině, tak jako to dělá 90% všech turistů, doporučuji z Inverness co nejdřív utéct. Příjemnou alternativou může být nepříliš turisticky vyhledávané městečko Grantown on Spey, ve kterém se můžete ubytovat třeba ve velmi luxusním karavan parku. Příjemnou aktivní dovolenou tu mohou strávit hlavně rodiny s dětmi.

Krajina v okolí Grantown on Spey
Krajina v okolí Grantown on Spey

Gregoriánské městečko láká své návštěvníky na outdoorové aktivity všeho druhu. Jízda na kole nebo pěší turistické výlety po okolních kopcích, stejně tak jako sběr borůvek a jiného lesního ovoce, které zde nikdo z místních nesbírá, návštěva v jedné z mnoha místních lihovarů, kde se vaří tradiční skotský nápoj whisky a spoustu dalších zajímavostí v oblasti Speyside, to je okolí Grantown on Spey, které vybízí k návštěvě!

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.