• Menu
  • Menu

Islandské národní muzeum, Reykjavík

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Island » Islandské národní muzeum, Reykjavík

Historický a kulturní vývoj Islandu

Na Islandu se muzea, galerie a v podstatě téměř veškeré kulturní aktivity soustředí v hlavním městě země, Reykjavíku. Najdete zde mimo jiné slavné Námořní muzeum (Maritime museum) podrobně zaměřené na Vikingské cesty, nebo třeba skanzen Árbaer (Árbaer Open Air museum), který je vystavěn z desítek tradičních islandských domů. Pokud byste si ale měli vybrat jen jedno jediné muzeum, doporučuji zamířit do Národního islandského muzea.

Národní islandské muzeum ve dvou patrech představuje historický a kulturní vývoj země. Návštěva nejstarších a nejhodnotnějších archeologických památek je ideálním doplněním skládanky o islandské kultuře a Islanďanech jako takových.

Islandské národní muzeum
Islandské národní muzeum

Stálá výstava se skládá z 2.000 exponátů, které se datují od období Kolonizace Islandu až po současnost.  20. století je například představeno pomocí 1000 dobových fotografií. Expozice je řazena chronologicky. Návštěvník se tak v úvodu vydává na cestu společně s prvními dobrodružnými osadníky, kteří se na Island vypravili v dřevěných lodích bez znalosti svého budoucího cíle a končí u moderního letadla, které je v současnosti symbolem, a jakousi pomyslnou branou, k cestě do okolního světa.

Více než tisíciletá islandská historie je rozřazena do sedmi sekcí. Každá z těchto historických period je představena pomocí jednoho signifikantního exponátu, u kterého jsou popsány nejen historické události dané doby, ale také důležité vynálezy, které ovlivnily a posunuly ostrovní vývoj.

Jak se od místních dovíte…. vše je v Dánsku

Ano, každý národ má svého „úhlavního nepřítele“. Tím islandským je geograficky i kulturně blízké Dánsko. Problémy mezi těmito národy začaly vznikat již na přelomu prvního tisíciletí. V té době se Dánové snažili rozšířit křesťanskou víru i na území dnešního Islandu. Pro tehdejší pohanský ostrov to znamenalo vypalování a ničení svatyní pohanských bohů, což se samozřejmě místním nelíbilo.

Islandské národní muzeum
Islandské národní muzeum

Ve 13. století Dánové přitvrdili a zahrnuli Island společně s Norskem pod svou nadvládu. Tím začíná dlouhé období úpadku a strádání. Vzhledem k historii není divu, že jsou Islanďané proti Dánům tak trochu vyhranění. Jak vám většina místních „vysvětlí“ na Islandu toho z kulturního dědictví moc nezbylo. Většina artefaktů byla v minulosti převezena do Dánska. A tak pokud hledáte alespoň nějaké střípky z historie, vydejte se při vašem pátrání do Islandském národním muzeu. Téměř všechny poslední kulturní „zbytky“ najdete totiž právě zde.

Otevírací doba:

Léto (1. května – 15. září): denně 10:00 – 17:00; Zima (16. září – 30. dubna): denně kromě pondělí 10:00 – 17:00; Vstupné: dospělá osoba 1500 ISK (cca 310 Kč); Důchodci (67+), Invalidé a studenti 750 ISK (cca 160 Kč). Islandské národní muzeum najdete v ulici Sudurgata 41, Reykjavík, IS-101. (Více informací v anglickém jazyce na www.nationalmuseum.is)

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *