Ostrov „kreveta“
Na Ko Adang se dostanete buď vlastní lodí, nebo společně s dalšími turisty v rámci výletu po ostrovech okolo Ko Lipe. My jsme zkusili kompromis a navštívili Ko Adang v rámci šnorchlovacího výletu, který byl organizován majitelem našeho bungalovu na Ko Lipe, Art Garden. Za celodenní výlet i s obědem jsme zaplatili 500 bahtů na osobu (přibližně 300 Kč). A v lodi nás na rozdíl od komerčních výletů plulo pouze šest.
Na výlet jsme vyrazili přímo z Art Garden v 9:00. Na Sunset Beach jsme se nalodili do tradiční dřevěné „long boat“ („dlouhá loď“) a vyrazili směrem k většímu ostrovu severně od Ko Lipe. Lodní motor burácel a dřevěná příď rozrážela vlny, které nám křižovaly cestu, zatímco jsme pluli okolo ostrova Ko Adang, kde místo lidí žijí už jen divoká prasata.
Název „Adang“ byl odvozen z malajského slova „Udang“, které znamená „kreveta“. V překladu tedy „Ostrov kreveta“, který byl jednoduše vymyšlen na základě faktu, že vody okolo ostrova byly dříve plné této tolik oblíbené pochoutky. Dnes je místo známé kvůli korálům a malým rybičkám, které korálové útesy obývají. Díky průzračné vodě je zde ideální prostředí ke šnorchlování / potápění, čehož využívají hlavně turisté.
NP Tarutao
Ko Adang je přibližně třicet kilometrů čtverečních velký kopcovitý ostrov, který chrání Ko Lipe ze severu. Je porostlý neprostupným pralesem a společně s okolními ostrovy patří pod správu Národního Parku Tarutao. Kromě šnorchlování v okolních průzračných vodách se můžete na ostrově projít k vodopádu „Chon Salat Waterfall“. Ti zdatnější z vás pak mohou dojít až na vrchol ostrova, kde se nachází vyhlídka „Pha Chado“. Dle průvodce vám na výšlap bude stačit 40 minut. Připravte se ale na cestu skrz potok, která může být (tak jako při naší návštěvě) zahrazena popadanými stromy.
Ko Adang a jeho vyhlídka dříve sloužila jako pozorovatelna pro piráty, kteří v Andamanském moři napadali projíždějící komerční lodě. V dnešní době zde piráty nenajdete, za to se okolo ostrovů usadily lodě „cikánské“. Lodě kočovného kmene Urak Lawoi Chao Le, které plují okolo ostrovů a jen málokdy připlují a zakotví až u pevniny. Tato komunita se živí hlavně lovem a prodejem ryb. Staré pestré a zrezivělé kocábky můžete pozorovat hlavně okolo ostrova Ko Lipe.
Šnorchlování
My jsme jeli okolo Ko Adangu hlavně za účelem šnorchlování. První zastávkou byla malá zátoka, kde na nás čekalo průzračné moře, několik korálů a ryb. Pokud jste nikdy nenavštívili Havaj, případně další z nejlepších potápěčských míst na planetě, pak se vám zdejší vody budou zdát překrásné a na živočichy a korály bohaté. Pokud máte za sebou šnorchlování v Oceánii nebo třeba na Havaji, možná vás zdejší podvodní svět trochu zklame. O co víc, občas vás žahne nějaká ta medúza.
V podstatě všechna místa, která jsme během výletu navštívili, byla krásná. Bílý písek, úzká pláž, za kterou čněla nepropustná bariéra deštného pralesa, modrá vodička a spalující slunce s výhledy na okolní malé ostrůvky, typický obraz zdejšího ráje.
Jenže i v ráji si musíte dávat pozor. Zdejší slunce má opravdu sílu, což se potvrdilo v podvečer, kdy jsme se vrátili zpět do bungalovů. I přesto, že jsem se několikrát namazala krémem s ochranným faktorem 50, celá má zadní strana těla žhnula. Od spálených zad přes zadek až po lýtka. Ještě štěstí, že jsme na druhý den měli v plánu jen malbu na plátno, další zábavu z nabídky Art Garden.
cestopis následující
Přidat komentář