• Menu
  • Menu

Neak Pean – zobrazení bájného himalájského jezera Anavatapty

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Kambodža » Neak Pean – zobrazení bájného himalájského jezera Anavatapty

Další zastávkou na naší několikaměsíční cestě s našimi dětmi  Jihovýchodní  Asií bylo bájné město Angkor v Kambodži a zde jsme nemohli nenavštívit Neak Pean . Naše děti se chtěly smočit ve vodách nádrže,

Neak Pean – cestování sdětmi

která podle některých badatelů znázorňuje bájné himálajské jezero Anavatapty (jedná se asi o jezero, které leží pod  horou Kailas, která  je v myslích tibetských poutníků neodmyslitelně spojena s posvátným jezerem Manasarovar, jež leží v jeho bezprostřední blízkosti. Podle buddhistických bájí je to nejposvátnější jezero na světě. Je převážně napájeno vodou z tajícího sněhu z hory Kailas a tak je jeho voda sladkou rosou, kterou věnoval cítícím bytostem samotný Buddha. Koupel v této vodě přináší očistu duše i těla. Koupel se tak rovná duchovnímu křtu, zbavujícímu od nejhorších emocí a sklonů.. Podle jedné pověsti byla Buddhova matka Mája v noci přenesena k tomuto jezeru, kde vykonala očistnou koupel, aby se tak zbavila všech nečistot a nedokonalostí, aby budoucí Buddha mohl vstoupit do jejího těla. Ten k ní pak přistoupil v podobě bílého slona, jenž přiletěl na mraku od hory Kailas, a vešel do jejího těla. Podle jiné báje uprostřed jezera roste strom plodící zázračné plody, jež povětšinou zůstávají lidským zrakům skryty. Plodům tohoto stromu vděčí voda Anavaparty za to, že je životodárným elixírem. , kde se koupala božstva a které bylo zdrojem vody).

Neak Pean- cestování s dětmi

     Neak Pean  ( v dnešní kambodžštině „ propletení nágové“) byl v dávných dobách oblíbeným poutním místem. Z dobových textů se dovídáme, že zde bylo umístěno 14 obrazů bohů a více jak tisíce lingamů. To ukazuje na univerzální a smířlivý charakter khmerského náboženství. Je to jedna z nejdůležitějších památek Angkoru. Lokalita zaujímá rozlohu asi 250m2 a leží uprostřed Džajakaty, nádrže, kterou khmerský král Džajavarman vyhloubil pro Preah Khan a která je nyní vyschlá. Komplex kdysi obsahoval 13 nádrží, z nichž dnes je několik zrestaurováno. Hlavní jezero je čtvercové a má 70 m2. Uprostřed je čtvercový ostrůvek o průměru 33 m. Základnu  tohoto ostrůveku tvoří propletenec dvou  nágů (mystická bytost z části kobra). Na této základně stojí teras o průměru 14 metrů , kterou zdobí motivy lotosových květů. Na ní  stojí malý prasat (chrám pyramidového tipu) původně křížového půdorysu. Později byl tento půdorys přestavěn na kruhový  tím, že se do rohů vložily tříhlavé sloní hlavy nesoucí na zádech lvy. Tři ze čtyř vchodů byly zazděny a do výplní  dveří byly vysekány reliéfy Lókéšvary.Prasat zastřešují čtyři patra nahoře zakončená lotosem. Frontony zdobí epizody z Buddhova života. Na severním frontonu je znázorněn odchod Buddhy  z otcova domu, na výhodě je scéna z Buddhou, který si stříhá vlasy, západní fonton zdobí Buddha sedící pod stromem buhdi. Bohužel jižní výzdoba je nečitelná.

   Vedle chrámu se z vod vzpíná kůň Balaha ( jedna z podob Lókéšvary), po stranách se koně drží obchodník Simhala a jeho průvodci, kteří byli zachráněni ze ztroskotané lodi ve vodách Srí Lanky sužovaných lidožravou obryní. Tento příběh symbolizuje překročení oceánu znovuzrození díky božské milosti bódhisattvů a konečné dosažení nirvány.

Čtyři menší jezírka o straně 25 m jsou sestaveny do kříže okolo hlavního,  v osách jsou čtyři klenuté budovy přistavené v pozdější době.

Z velkého jezera symbolicky vytéká léčivá voda, v kontextu staré indické medicíny (Ajuvédy) čtyřmi různými chrliči s maskami do nádržek různých tvarů , které byly přístupné pro zdravé i nemocné poutníky. Základní vesmírné  prvky symbolizuje nádržka v podobě ženských prsou za východní kaplí s maskou lidských rysů  – symbol země.V severní kapli symbolizuje sloní maska prvek vody, v severní evokuje lev plivající vodu na nemocné oheň a na  západě  byl kůň symbolizující prvek vzduchu. Pátý vesmírný prvek, nehmotný prostor pravděpodobně symbolizuje centrální prasat.Tak jako v Ajuvédě, nemůže být nic zdravé , co vyváženě neobsahuje všechny základní vesmírné prvky , tak jak potom mohla voda v bazénku spojená s chybějícím prvkem léčit.

Dotkli jsme se posvátné vody a vydali se k dalším posvátným chrámům zahalených v tropické džungli.

 

 

Jan Schlitz

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *