• Menu
  • Menu

Phnom Bakheng

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Kambodža » Phnom Bakheng

Balónem nad bájným městem

Phnom Bakheng  mystický kopec plný esoteriky. Na cestách po jihovýchodní Asie s našimi  dětmi  jsme nemohli vynechat posvátné chrámy Angkoru v Kambodži. To místo nás tak uchvátilo, že jsme tuto nevídanou památku navštívili i po letech znovu. Neodolal jsem žadonění naších dítek si celou tu nádheru prohlídnout z ptačí perspektivy. Žlutý balon, který se vznáší nad tajemným městem , je příjemným zpestřením dne.

Angkor balónem , cestování s dětmi

Phnom Bakheng se nachází asi 1,2 km severně od západního vstupu do Angkor Wat. Kopec je asi 70m vysoký a přímá cesta může být pro někoho namáhavá. My jsme se vydali pěšky po sloní stezce. Po několika zkušenostech v Asii při cestování na slonech jsem raději volili cestu pěšky. Tím ušetřili 10 USD za jízdu.

 Chrámová hora  byla středem Jašódharapury („ města jenž přináší slávu“) nového hlavního města krále Jašovarmana I. korunovaného v roce 899.Bylo to jedno z nejstarších měst tehdejšího světa. Město mělo ohradní zeď čtvercového půdorysu o straně dlouhé 4 kilometry a bylo obehnáno příkopy 200 metrů širokými.V osách stran vedly do města čtyři brány. Aby město mělo dostatek vody,nařídil král vykopat Jašódharatataku, dnes známou jako Východní baraj, nádrž 7 kilometrů dlouhou a 1800 metrů širokou, napájenou řekou Siemreap, jenž sama byla zčásti proměněna v kanál lemující východní část města.
Chrám obsahoval královský lingam ( falický symbol boha Šivy) Ašódharéšvara ( pán přinášející slávu) a je přístupný příkrým schodištěm lemovaným řvoucími lvy, nebo již zmíněnou sloní cestou ( asi 20 minut chůze).
Bakheng patří k nejpůsobivějším symbolickým obrazům hory Méru a má pravděpodobně i další magické a esoterické významy. Ústřední svatyni obklopuje 108 prasatů ( stoosmička má ohromný duchovní rozměr, vyjadřuje úplnost vesmíru , je násobkem 27, tedy počtem dní v hvězdném měsíci, a čísla čtyři , které vyjadřuje čtyři fáze měsíce) 44 prasatů (pyramidový chrám) u základny, 60 prasatů na stupních a 4 na horní terase. Ústřední prasat v sobě ukrývá lingam , který je obrazem bindú ( základní okamžik vzniku času a prostor, a tím i celého vesmíru).Jak indických znamení  zvěrokruhu,  tak čínských znamení je 12 . Určitě není náhoda ,že každých pět pater chrámové hory nese 12 prasatů ( celkem 60). I v khmérské kultuře  najdeme představu „ jupiterovského“ cyklu, trvajícího 5×12  tedy 60 slunečních let. Bakheng , tedy svými pěti stupni a 60 prasat,  je obrazem tohoto jupiterovského roku. Spočítáme-li pět pater, horní piedesta a spodní sokl celé stavby, má Bakheng vlastně sedm úrovní ( sedmero nebes hinduistických božstev). Důmyslné uspořádání stavby také dovoluje pozorovateli ,stojícímu uprostřed strany chrámové pyramidy, spatřit 33 prasatů. A hindujistických základních božstev je právě 33.Takto vyjádřil kmérský král své přání vytvořit symbolický obraz hory Méru, sídla božstev přeneseného do středu svého hlavního města. Na kopec doporučuji vyšplhat. Je z něj krásný výhled do okolí i na Angkor Wat. Chvilka zastavení a krátká meditace vás může nabít energií posvátného kopce.

Jan Schlitz

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentářů