• Menu
  • Menu

Ta Som – kambodžské chrámy

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Kambodža » Ta Som – kambodžské chrámy

Ta Som „Šperk blahoslaveného bílého slona “

Na světě najdeme jen málo míst tak okouzlujících, jako je Angkor, centrum obrovské Khmérské  říše, která v Idočíně vzkvétala mezi 9.a 13. stoletím. Dnes z Angkoru, původně velkého hlavního města složeného z mnoha čtvrtí, přežily jen jeho chrámy,  zahalené bohatou vegetací.

Ta SOM Kambodža – cestování s dětmi

Svědkem  těchto dávných časů je i malý chrám z 12. století – Ta Som, který by bylo škoda při návštěvě Angkoru vynechat. Leží na severovýchodním okraji chrámových komplexů asi 2 km východně od Neak Pean . Oblíbená je brána s obličejem Lókéšvary (bódhisattvy soucitu)s nímž se ztotožnil král Džajavarman VII, sevřená kořeny starého fíkovníku. Ta Som má velmi jednoduché uspořádání okolo centrálního prasatu (pyramidový chrám) s dvěma knihovnami, na východní straně je obehnán první ohradní zdí se čtyřmi gópurami(monumentální pavilón nad vchody chrámových zdí). Z jihu a západu je ještě nádvoří s druhou a třetí lateritovou ohradní zdí opět s gópurami . Pokud Ta Som navštívíte směřujte k východní bráně třetí ohradní zdi, kde najdete (již výše zmíněné)  lákadlo této památky.

Ta SOM Kambodža – cestování s dětmi

Určitě také narazíte na malé děti, které vám budou chtít  něco prodat a protože už jste v odlehlejší oblasti Angkoru uniknou pozornosti strážců. Naučily se počítat snad ve všech jazycích a tak neodbytně počítají a počítají v naději, že si něco koupíte  Naše děti je to naučily česky. Musím uznat , že jsou velice vynalézavé a učenlivé.

Jan Schlitz

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *