• Menu
  • Menu

Kanada USA 6 – New York

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Severní a Střední Amerika » USA » Kanada USA 6 – New York

WTC, Wall Street, Jeremy´s Ale House

Od metra je to k památníku WTC kousek. Počasí jak malované. Památník jsme vybraly záměrně dnes, protože zítra začíná víkend a myslíme, že tady bude opravdu hodně lidí. Ajka si vzala nové boty, které ji tlačí a tak chodí po New Yorku bosa.

WTC

9/11 Memorial

Slunce i mrakodrapy se zrcadlí na vodní ploše. Voda, to jsou dva velké bazény s vodopády, jejich půdorys kopíruje původní rozměry základů původních budov. Bílé květy, které jsou roztroušeny na bronzovém lemu  bazénů se jmény lidí, kteří nejenom tady zahynuly 11. září při teroristickém útoku, v sobě odráží smutek i naději. Je zde vyryto 2983 jmen obětí z roku 2001, ale také těch, kteří tady zemřeli během útoku v roce 1993 (v garážích obchodního centra byla odpálena nálož dynamitu).

WTC

Památník je bezplatně otevřen veřejnosti každý den mimo noční hodiny.

Národní muzeum 11. září

V podzemí pod  památníkem se nachází muzeum 11. září. Muzeum se nachází v původních podzemních garážích světového obchodního centra. Expozice je rozdělena na dvě části. První „In memoriam“ je poctou obětem teroristických útoků, druhá je příběhem teroristického útoku z 11. září.

WTC

Wall Street

U stánku s indickým jídlem je velká fronta, stojí tu i lidé v oblecích.  Ochutnáváme pálivou zeleninu s rýží. Mňam. Únava a trochu ženské povahy nás chvíli nedobrovolně rozděluje na 3 tábory, Sára mizí v rušných ulicích New Yorku. Zastavujeme s Ajkou  u kostela, nejdeme se modlit, ale prý je tu toaleta. Kontrolují mi obsah batohu, oskenují mě,  i u záchodu je ostraha. Uf, ještě malá zastávka na Walt street, které je odtud vzdálené několik minut chůze. Známá Manhattanská finanční čtvrť  je jednou z největších obchodních čtvrtí ve Spojených státech a druhou v New Yorku po Midtownu. Finanční čtvrt i dnes tvoří zřetelné panorama, oddělené od středu města (Midtownu) vzdáleného pár mil na sever, ale nedosahující do takových výšek.

Wall Street

Sárka stojí u sochy George Washintona a je vidět, že nás opravdu moc ráda vicí. Dáváme si kávu na usmířenou a jsme šťastné, že jsme spolu.

Wall Street Bull

Ještě nezbytnou fotku u zuřivého býka, který se řítí po Wall Street. U této velmi slavné  bronzové sochy  finančního světa je taková fronta, že rychle cvak a mizíme. Hned u sochy je budova filmové akademie.

Wall Street

South Street Seaport 

Pokračujeme mezi mrakodrapy směrem k Brooklynskému mostu. Jsme v přístavu s krásnou plachetnicí. Procházíme historickým jádrem starého přístavu, je to tu moc pěkné, líbí se nám hlavně  čistá architektura. Sluníčko pálí, ten nejlepší čas si někde dát drink. Kavárniček i malých restaurací je tu dost. Oblast mezi Brooklynským mostem a ulicí John street je chráněnou památkou.

Jeremy´s Ale House

Nám se líbí bar Jeremy´s Ale House, stolečky před barem. Vcházíme dovnitř, je tu skvělá nálada i zajímavý interiér. Z popsaného stropu visí podprsenky a kravaty, na zdích jsou velkoplošné obrazovky. Rozjařené americké dámy na nás mávají a chtějí se vyfotit. U jejich stolu je pár míst volných a tak s dovolením usedáme. Zkoušíme některé druhy piv. Trochu mi chybí více pěny nad hladinou, ale jinak pivo moc dobré.

Jeremy´s Ale House

Skupinka je ve skvělé náladě, vedle nás sedí chlapík, nad ním fotografie z 11. září Ten den Jeremy otevřel svůj bar lidem, kteří nemohli najít své rodiny a dovolil jim, aby použili všechny jeho telefonní linky, dal jim jídlo. Plaketa na stropě připomíná tuto skutečnost.

Jeremy´s Ale House – JEREMY

No, páni to je přímo Jeremy! Dáváme se do řeči, osazenstvo je nadšené, že jsme z České republiky. Lidé u stolu jsou přátelé z celé Ameriky a tady u Jeremyho se scházejí pravidelně každý rok.  Jsme zvané nejenom na drink, ale i na brambůrkovou specialitu. Je tu moc fajn, plán do galerie už nestihneme, ale po téměř  3. hodinách už také více rozjařené se loučíme. Při loučení venku si Američanky všimnou, že Ajka nemá boty, jsou nadšené!

NY cestou do Čínské čtvrti

Dnes ještě máme namířeno do Čínské čvrti.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *