• Menu
  • Menu

Kanada USA 7 – China Town a FDNY New York

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Severní a Střední Amerika » Kanada (Canada) » Kanada USA 7 – China Town a FDNY New York

China Town

Míříme do China Town. Dostaly jsme tip na restauraci WO HOP. Procházíme první ulicí. Není už příjemné, aby Ajka chodila bosa. Vcházíme do prvního obchůdku a za 2 USD kupujeme stylové růžově–červené pantofle. Uličky v čínské čtvrti jsou plné restaurací a obchůdků se suvenýry a různými potravinami. Rozmanité zboží a velké množství asijských kuchyní – sečuánská, kantonská, šangajská thajská, japonská, indonéská…. Holičské a kadeřnické salóny jsou plné lidí.

China Town New York

V jednom z obchodů objevujeme obrovské množství sušených potravin a plodů, ovoce, ryby, houby….Fotím, Číňan se brání.  No, foto! Ok.

China Town New York – No, foto!

WO HOP

Jsme před restaurací. Fronta až ven, jasný důkaz, že jsme správně! Po 20. minutách jsme uvedeny dovnitř. Objednáváme si na doporučení polévku, nudle s krevetami a obalované kuře v sladké omáčce se sezamem, s brokolicí a rýží. Vše je výborné. Přejedené k prasknutí opouštíme restauraci. Mile nás překvapuje, že všude automaticky dávají vodu, kterou dolévají, a  z a  d a r m o.China Town ještě navštívíme další den, také vyhlášenou restauraci Shangai. Venku už je tma, procházíme ještě dalšími uličkami China Town. U jednoho stánku kupujeme lahodný kokos. Chuť jakou známe z Asie.

WO HOP

Chinatown

Čínské město, takové město ve městě, o velikosti dvou čtverečních mílí najdete v jedné částí newyorského Manhattanu. Město je druhé největší čínské město v Americe a rozpíná  se  daleko na sever a východ. Žije zde více než sto tisíc obyvatel. Součástí jsou zde dva buddhistické chrámy Mahayana Buddhist Temple  a  Eastern States Buddhist Temple, je zde Museum of Chinese in America, China Town  je jaké jedním z nejstarších měst mimo Asii. Pravidla a zákony se řídí vlastními pravidly, které většinou ovládají zdejší rodinné klany –tongy.  První obyvatelé se  zde usadily v 70. letech 19. století.

China Town New York

Little Italy

Naše cesta vede dále pře Little Italy. Tady to žije, naštěstí jsme tak přejedené, že nás to neláká. Je tu několik krásných uměleckých obchůdků.

Little Italy

Hasiči z New Yorku

Jsme u velkých garáží, kde stoji hasičská auta. Nablískaná auta i motorka, dáváme se do řeči nejdříve s dvěma, potom z jedním z hasičů. Pouští nás do garáží. Jsme u vytržení. Můžeme i do aut, pouští nám na videu několik zásahů newyorských záchranářů. Je tu spousty jmen, pověšených uznání.

Hasiči v New Yorku

New York City Fire Department, oficiálně Fire Department of the City of New York (FDNY) je hasičský sbor se sídlem v New Yorku. Poskytuje protipožární ochranu proti biologickému, chemickému a radioaktivnímu nebezpečí. Jde o největší hasičský sbor v USA a druhý největší na světě (po Tokiu). FDNY zaměstnává přes deset tisíc uniformovaných hasičů, stejně jako přes tři a půl tisíce záchranářů.  Velitelství se nachází v budově Metro Center v oblasti  Downtown Brooklyn.  Sbor vznikl v roce 1865, přestože jeho počátky sahají již do sedmnáctého století.

Po celém dni už trochu vyřízené bloudíme a hledáme vstup do metra. Tady něco natáčí. Je tu venku velký catering. Opět s velkou ochotou nám filmař ukazuje cestu k metru.

noční New York

Metro 

Jsme v metru, ale karta nám nefunguje a nemůžeme se dostat dovnitř. Opilý chlapík nám ukazuje , jak máme přeskočit turnikety. Přeci jenom tu drzost nemáme a tak dál bojujeme s kartou. Překvapí nás, když vytáhne svazek klíčů, odemyká bránu a pouští nás dovnitř, zadarmo. V metru už je docela prázdno, pozorujeme  2 ženské jak do sebe ládují asi metrovou zmrzlinu.

metro New York

Na hotelu dáme rychlou sprchu, naše Japonka Yoko ještě nespí a tak si ještě vyprávíme, za chvilku tvrdě usínáme.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *