• Menu
  • Menu

Kappadocie, UNESCO

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Turecko » Kappadocie, UNESCO

Měsíční krajina – Kappadocie

Kappadocie je jednou z turisticky nejnavštěvovanějších oblastí Turecka. Anatolská pláň, ve které se z čista jasna objeví plástové kopce, skalní komíny nebo třeba podzemní města se nachází zhruba uprostřed Turecka, jihovýchodně od Ankary a ke své návštěvě láká téměř jakýkoli typ návštěvníka.

Kappadocie , nejnavštěvovanější místo v Turecku

I přesto, že historie této země sahá až do období 1800-1200 př. n. l., kdy zdejší krajinu obývali Chetité, byla Kappadocie znovuobjevena až na začátku dvacátého století. Konkrétně se jedná o rok 1907, kdy zde francouzský kněz znovuobjevil první skalní kostely. Jedním z nejvíce navštěvovaných míst v Turecku se Kappadocie stala až v 80. letech 20. století a od té doby její návštěvnost neustále roste.

Není se čemu divit. Ze zdejších aktivit si vybere každý. Outdooroví nadšenci můžou do sytosti prozkoumávat a objevovat údolí měsíční krajiny ať už pěšky, na kole, na čtyřkolce, ze sedla koně nebo z koše horkovzdušného balónu, které jsou každodenní ozdobou ranní oblohy nad Göreme.  Kulturně orientovaní návštěvníci budou žasnout nad neskutečným množstvím byzantských skalních kostelů a rozmanitosti starověkých podzemních měst. Ať tak nebo tak, věřím, že každý z návštěvníků bude oslněn pohádkovou krajinou, která je tvořena zbrázděnými tufovými údolími.

Kappadocia
Kappadocia

Hrad Uchisar (Učisar)

Barvy od tmavě oranžové, po krémovou a šedou, roztodivné geologické útvary a slunce, díky kterému na zdejších vinicích roste vyhlášené víno, jsou zřejmě ty nejvýraznější atributy pro zdejší krajinu. Pro Kappadocii jsou také typická jednotlivá údolí a skalní výchozy, stejně tak jako jeskynní podzemní města nebo vesnice napůl zahloubené v zemi. Srdcem a výchozím bodem pro většinu údolí je městečko Göreme. Zdejší krajina byla po tisíciletí tvarována říční erozí a deštěm. Proto jsou zde nyní úžasné geologické patvary a zvláštnosti. Nejlepším pozorovacím bodem je hrad Uchisar (Učisar) ve stejnojmenném městečku nedaleko Göreme. Jedná se o královskou obdélníkovou stavbu na nejvyšším místě kappadocie, která vznikla vydloubáním měkkého tufu a následnou dostavbou jednotlivých pater přímo do skály. Při dobré viditelnosti, která je zde téměř pořád, můžete dohlédnout až na horu Erciyes Dagi (3916 m). Nejlepším časem návštěvy je období během západu slunce, který každodenně zbarví zdejší údolí neskutečnými barvami.

Během římského a byzantského období, kdy byla Kappadocia známá jako křesťanské útočiště (4. -11. stol.), vznikaly tunely a podzemní města v Kaymakli a jeho okolí. Později zde byly do skály tesány první raně křesťanské kostely s byzantskými freskami. Asi nejkrásnější a nejzachovalejší kostely s freskami jsou v Muzeu pod Širým nebem v Göreme. Připravte se ovšem na nekončící zástupy turistů. Daleko klidnější může být návštěva v údolí Ihlara, kde se taktéž nachází kostely ve skalách, ale jejich fresky jsou značně poškozeny vandalstvím návštěvníků.

Kappadocký pas

Pokud budete chtít navštívit více ze zdejších památek, určitě se vám vyplatí koupit si „Kappadocký pas“, který vás vyjde na 45 TL (450 Kč) a umožní vám návštěvu ve většině ze zajímavých míst zdarma. (Pas zahrnuje vstup do Muzea pod širým nebem a jeho Karanlik Kilise- kostel s nejzachovalejšími freskami v celé oblasti, podzemních měst v Derinkuyu a Kaymakli nebo například do údolí Ihlary.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *