• Podzemní města, Kappadocia

  od • 26.4.2015 • Turecko • Štítky: , , 0 komentářů

  Zobrazit v mapě

  Unesco – Kappadocia

  Krajina Kappadocie vypadá jako z jiného světa, jiné planety. Geologické zvláštnosti se zde vyskytují s takovou četností, že můžeme směle hovořit o světovém unikátu. Nejen proto je velká část oblasti pod ochranou světového dědictví UNESCO, do které ovšem spadají i zdejší výtvory člověka. Nepřeberné množství skalních kostelů s byzantskými freskami a mozaikami ze začátku našeho letopočtu, nebo prostorné a doposud plně neprobádané podzemní města, ve kterých místní lidé dokázali přežít i několik měsíců.

  Podzemní město v Kaymakli

  Jedno z nejznámějších podzemních měst leží několik kilometrů jižně od Göreme v městečku Kaymakli. 8 pater(!), šachty hluboké až 100 metrů a 3000 lidí, kteří se zde v 5. a 6. století ukrývali před perskými nebo arabskými vojsky. Těžko si představit, jak lidé dokázali ve stísněných podmínkách a několik metrů pod zemí bez slunečního svitu přežít dlouhé měsíce obléhání.

  Milovníci historie, válečných dějin, starověké architektury, nebo i „obyčejní návštěvníci bez zaměření“ budou jistě fascinováni důmyslností podzemního systému, ve kterém nechyběly ani speciální prostory pro kostely, sýpky s obilím, stáje pro zvířata, nebo i baptisteria a pohřebiště. Prostory byly vymyšleny do posledního detailu a systém ventilace byl tak dokonalý, že zde neustále proudil čerstvý vzduch, aniž by útočníci nahoře zjistili, že se nachází na povrchu podzemního města.

  Kaymakli

  Kaymakli

  V hlavní turistické sezóně můžete v Kaymakli během jednoho dne potkat i tisíc návštěvníků. Do města se tedy doporučuje přijet časně ráno, nebo během oběda, kdy je většina turistických autobusů z dohledu. Podzemní chodby mají otevřeno od 8:00 do 17:00. Během prohlídky můžete navštívit pouze 4 patra, ale i tak budete návštěvou ohromeni.

  Vstup bohužel nezahrnuje průvodce, který by vás mohl upozornit na zajímavosti, kterých si při návštěvě nemusíte všimnout. Nezoufejte, i tady na vás u vchodu čeká hned několik „průvodců“, kteří vás za úplatu chodbami rádi provedou. (I v tomto případě se dá vyhandlovat sleva i 50%.) Pokud budete chtít navštívit více podzemních měst v této oblasti. Doporučuji si za průvodce připlatit jen na poprvé. Podzemní města jsou si velmi podobná, takže i výklad by neobsahoval žádné větší objevné novinky.

  Podzemní město  Derinkuyu

  Další ze slavných podzemních měst leží jen 10 km jižně od Kaymakli. Derinkuyu, které v překladu znamená „hluboká studna“ nedostalo svůj název jen tak pro nic za nic. Zdejší podzemní město je jedním z největších. V sedmi patrech tu odhadem žilo na 10 000(!) obyvatel. Dokonce i jednotlivé podzemní místnosti jsou výrazně větší než v Kaymakli. Při pohledu na centrální ventilační systém se vám až zatají dech. I přesto, že si do zdejší „studny“ posvítíte, na dno nedohlédnete. V takovém okamžiku vám teprve dojde, že se nacházíte několik desítek až stovek metrů pod zemí. Pro někoho, poměrně děsivá představa. Pro byzantské křesťany klidně i několikaměsíční rutina.

  V současné době bylo sice otevřeno 37 podzemních měst, což se může někomu jevit jako vysoké číslo, nicméně pouhé odhady poukazují na fakt, že se v oblasti nachází minimálně 100 dalších měst, která zatím nebyla ani prozkoumána, natož připravena k otevření.

  Klára Skuhravá

  O

  Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *