• Menu
  • Menu

Údolí Ihlara, UNESCO

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Turecko » Údolí Ihlara, UNESCO

Peristrema- údolí Ihlara

Jihovýchodně od města Aksaray se nachází další z kappadockých zvláštností, Údolí Ihlara. Uzavřené úzké údolí, které z každé strany vymezují strmé skály, se stalo populární už v době byzantských mnichů, kteří sem přicházeli tesat své kostely do úpatí vysokých skalních útesů.

Peristrema, jak se údolí kdysi nazývalo, lákala nejen mnichy, ale i obyčejné Byzantince, a tak se zde začala brzy budovat hustá síť skalních obydlí. Řeka Melendiz Suyu, která protéká úzkým údolím, a strmé skály zajišťovaly všechno, co lidé tehdejší doby potřebovali: dobrý úkryt, bezpečí, nedaleký vodní zdroj a nivu k setbě. Oblíbenost tohoto místa dokládá i četnost jeskynních obydlí. Podle místních by vám trvalo minimálně týden, než byste zvládli všechny jeskyně projít a prozkoumat.

Údolí Ihlara

Většina turistů, kteří místo navštíví, má ale k procházce údolím maximálně několik hodin. A tak vypadá nejčastější plán cesty zhruba následovně: příjezd autem k turistickému zařízení údolí Ihlara (Ihlara Vadisi Turistik Tesisleri), které se nachází přibližně 2 km za vesnicí Ihlara. Zaparkovat, zaplatit vstupné, případně projít přes turnikety s Muzejní kartou, která platí i na tomto místě (Pozn.- Muzejní karta stojí 45 TL (450 Kč) a vyplatí se vám, pokud budete chtít navštívit více než jedno místo na území Kappadocie) a pak sestoupit do údolí. Projít údolím do Belisirmy, kde se nachází další vstup do údolí, nasednout do auta a odjet. Případně se vrátit k výchozímu bodu po druhé straně řeky.

údolí Ihlara
údolí Ihlara

Turistické zařízení údolí Ihlara

V této části údolí je opravdu hodně rušno. Pokud máte více času (alespoň 5-6 hodin), můžete údolí Ihlara projít celé. Tedy od vstupu ve vesnici Ihlara až do Selime. Počítejte s vycházkou, která měří přibližně 14 km. První část z vesnice Ihlara až ke vstupu u Turistického zařízení údolí Ihlara je příjemně klidná. Na úzké kamenité cestičce vedoucí okolo rychlé říčky potkáte spíše než turisty pasáčky ovcí a ovce samotné. Vládne zde příjemný klid a to i přesto, že se v této části nachází jak byzantské kostely, tak rovné skalní výchozy. Zcela rozdílná atmosféra panuje u turisticky nejoblíbenější části cesty. Na úzké cestičce se vyhýbají proti sobě jdoucí davy turistů, kteří se samozřejmě neumí ani pozdravit.

Kempování v údolí

Zhruba v polovině této cesty se nachází příjemné venkovní odpočívadlo. Venkovní terásky, které díky pilířům vystupují nad řeku, jsou ideálním místem k posezení. Místní obsluha zde umí anglicky a ráda vám nabídne předražený čaj, fresh juice nebo menší občerstvení. Pokud vás navíc uvidí s batohem na zádech, začne vás okamžitě lanařit, abyste na místě i za malý poplatek přespali: „Tohle je poslední místo v údolí, kde můžete legálně kempovat,“ oznámí nám společně s cenou 20 TL (=200 Kč) místní. Podíváme se na sebe, na brzy zapadající slunce a je rozhodnuto. „Stan si můžete postavit kamkoliv. Nebo si klidně ustelte nad řekou v polštářích,“ oznamuje nám nadšeným hlasem zdejší pracovník.

Belisirma

Druhý den vstáváme jako každé ráno velmi brzy (7:00), balíme stan a jdeme údolím dál. Brzy potkáváme další vstup, tentokrát v Belisirmě. Zdejší stráže nás zvou na čaj, ale my musíme jít dál, a tak s díky odmítáme. Opět se dostáváme do části údolí, kde nikdo není. Kráčíme tedy přes kameny po úzké cestičce úplně sami. Údolí se čím dál tím víc rozevírá, až se nakonec dostáváme na pastviny a pole okolo Selime. I přesto, že během mé návštěvy vládlo v údolí časné jaro a stromy nebyly obaleny zeleným listím a květiny nekvetly, mohu směle tvrdit, že náš průvodce nelhal: Procházka údolím Ihlara je opravu jednou z nejhezčích na světě.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *