• Menu
  • Menu

Kefalonie 6 – hory

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Řecko » Kefalonie » Kefalonie 6 – hory

Ainos Oros – nejvyšší vrchol ostrova Kefalonie

Po několika dnech  špatného počasí jsme dnešek  naplánovaly jako výlet do hor. Snad nás bohové hor vyslyší a  odfouknou mlhy a každodenní  déšť a ukáží nám pěkné výhledy.

Vyrážíme kolem šesté hodiny ranní, venku je ještě tma. Cesta nám trvá asi 1, 5 hodiny a tak je jasné, že východ slunce nás zastihne někde na cestě. Provoz je minimální.

Národní park Ainos

Ainos je nejvyšší horou  na Jónském ostrově Kefalonie s nadmořskou výškou 1 628 metrů. Jeho podložím je převážně dolomit a vápenec křídového stáří. Většina pohoří je označena jako oblast národního parku a je pokryta řeckou jedlí a borovicí černou.

Ainos

Autem vyjedeme téměř nahoru až k vysílači, kde necháme auto.  Vystoupíme z auta a zase rychle zalezeme. Venku je opravdu zima, jen pár stupňů nad nulou, fouká ledový  vítr, už jen chybí sněhová chumelenice. Oblečení jsme teda hodně podcenily a tak na sebe navlékáme vše , co najdeme v autě, místo péřovek se balíme do velkých osušek.

Ainos National Park

Paprsky probuzeného slunce už olizují skaliska kolem a výhledy jsou famózní. Máme svačinu a tak na lavičce snídáme a užíváme si všechnu tu krásu kolem, jsme tu samy a klepeme kosu.

Pěšky se vydáváme na rozcestí, jde se chvíli z kopce, pak odbočíme vpravo na kamenitou stezku, která vede přes čarovný les až na vrcholky. Ještě prudký kamenitý výstup a jsme na nejvyšším vrcholu ostrova – Ainos Oros.

Pokochaly se výhledy a pak jsme se vrátily k autu. Být samy v horách s nádhernými výhledy byl opravdu bonus krásného výletu. Sluníčko už vyskočilo nad obzor a my se moc těšíme až sjedeme z hor a ohřejeme se u moře.

Ainos National Park

Národní park Ainos

Národní park Aino byl vyhlášený řeckou vládou v roce 1962. S velkými jedlovými lesy, kočujícími koňmi a nekonečnými výhledy na velké Jónské moře s  nejznámější Mount Ainos, stojící v nadmořské výšce 1 628 m (5 341 stop).

Park se nachází v jižní části ostrova, s Jónským mořem na jih a výhledem na severozápadní cíp Peloponésu na jihovýchod. Jeho titulární hora, Mount Ainos, je nejvyšší vrchol na Kefalonii, se sousedním Megalos Soros (nebo Megas Soros) blízko na 1,617 m (5,305 ft) .

Další dvě hory v parku jsou Gioúpari a Monoláti, první stojící ve výšce 1 a 1 000 m .

Ainos National Park

Ekologie

Vegetace Ainos představuje charakteristicky středomořskou vegetaci Kefalonie, která obsahuje křoviny i husté stálezelené lesy. Tyto lesy se skládají převážně z jehličnanů, jako je kefalonská jedle a borovice černá, s řídkými populacemi dubu valonského, chmelnice evropského a dubů cesmínových.

Převládají také menší stromy a keře jako myrta, lentisk, rohovník, arbutus, amarant, vřes a tymián. A samozřejmě nechybí charakteristická řecká vegetace, jako je jahodník a divoké olivy.

Lesní květiny a houby jsou všudypřítomné v celém parku a přinášejí spoustu barev do jeho svěžích zelených lesů. Zejména lze nalézt desítky druhů orchidejí, včetně druhů pocházejících výhradně z Jónských ostrovů. Mezi další vzácné a/nebo endemické druhy nalezené v parku patří Viola cephalonica, Acis ionica a polnice východní a mnoho dalších.

Ainos National Park

Pokud jde o faunu, Ainos je známým domovem velmi vzácného poníka Ainos, polosvětových koní, kteří pocházejí ze staršího plemene z pohoří Pindus. Jinak k divokým savcům Ainos patří zajíci, ježci, krtci, lišky, kuny, lasičky, jezevci, četní hlodavci a dokonce i netopýři, kteří se vyskytují především v mnoha jeskynních hor.

V parku byly hlášeny stovky druhů ptáků, často druhů typických pro řecké hory. Patří mezi ně datel černý, pěnice sardinská, sýkora uhelná, koroptev skalní, zlatobýl, krkavec, skřivan lesní, draví ptáci jako sokol stěhovavý, káně a jestřáb a mrchožrouti jako sup.

Obojživelníci a plazi jsou vzácnější, zastoupeni je především ropucha obecná, druhé lze nalézt v podobě želv zelenavých, řeckých algyroides, ještěrek kýlnatých, ještěrek balkánských, krysaříků, zmije rohatých. , balkánští bičáci a hrstka dalších druhů.

Národní park Ainos nabízí mnoho způsobů, jakými lze zažít jeho krásné památky a přírodní zázraky, jako je 6,6 km (4,1 mil) dlouhá stezka Enos, která vede na velkolepý vrchol hory přes lesy jedlí, dubů, borovic a štědrosti původních divokých květin.

Jednou z delších stezek je okružní stezka Kissos – Petasi – Nyfi – Megas Soros – Kissos, dlouhá asi 8,6 km (5,3 mil), která vede k podivuhodným jeskyním Petasi a Nyfi a ke konci stejně úžasným – ne-li více – tak – pohledy na Iónské moře z vrcholu Megas Soros.

Dvě další stezky značné délky jsou stezka Digaleto – Megas Soros a stezka Environmental Center of Ainos – Chionistra, první 6,6 km (4,1 mi), druhá 6,2 km (3,9 mi). Stezka Digaleto – Megas Soros je další cestou k výše uvedeným panoramatickým výhledům na Megas Soros, která začíná od vesnice a archeologického naleziště Digaleto.

Environmental Center of Ainos – Chionistra Trail, i když má podobnou délku jako Digaleto – Megas Soros, je jednodušší a klidnější procházka přírodou Kefalonie. Environmental Center je také součástí Vlachata – Environmental Center of Ainos Trail, 2,1 km (1,3 mil) stezky zavázané k typickým kefalonským jedlím a památkám jižního Jónského moře. Jedle jsou také středobodem stezky Epano Eza – Melissi, relativně krátké, ale středně obtížné 2,6 km (1,6 mil) trasy.

část textu:   https://peakvisor.com/park/ainos-national-park.html

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *