• Menu
  • Menu

Krásné město Mohelnice

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Olomoucký kraj » Krásné město Mohelnice

Starobylé město Mohelnice

Popsat starobylé město Mohelnici, místo, které je nepřetržitě osídleno již od velkomoravské doby pár slovy, je těžké. Město leží v Olomouckém kraji na obou březích Mírovky. Ze tří stran je obklopené horami – Zábřeská vrchovina, Hrubý Jeseník. Historické centrum města, náměstí s dominantou morového sloupu, propojené zajímavou moderní architekturou nás oslovilo.

kašna Mohlenice
kašna Mohelnice

Náměstí dostalo novou bronzovou kašnu (návrh arch.Aleš Burian), která stojí  přibližně v místech někdejší Neptunovy kašny, z níž se zachoval jen fragment sochy Neptuna. Socha stojí na nádvoří zdejšího muzea. Soustava trysek v kašně umožňuje několik vodních efektů. Na náměstí je prostor pro mobilní letní scénu, letní kavárnu i stánky příležitostných řemeslných trhů. Historické jádro města Mohelnice bylo vyhlášeno městskou památkovou zónou v roce 1992.

náměstí Mohelnice v čele s městskou radnicí
náměstí Mohelnice v čele s městskou radnicí

Městská radnice

Náměstí se mimo jiné pyšní budovou městské radnice (U Brány 2), která  byla postavena roku 1564 bratrem pražského arcibiskupa Antonína Bruse – mohelnického rodáka. Správa města zde sídlí od roku 1631. Současný stav navrhl ak. soch. Vilém Rus.

městská radnice Mohlenice
městská radnice Mohlenice

Kostel sv. Tomáše z Canterbury

Na Kostelním náměstí stojí nejstarší  církevní památka v Mohelnici, kostel sv. Tomáše z Canterbury. Barokně a novogoticky upravovaný, gotický kostel s románským jádrem, pochází  z doby před rokem 1247.

kostel sv. Tomáše z Canterbury.
kostel sv. Tomáše z Canterbury.

Městský znak

Městský znak má v červeném štítu 6 bílých jehlanů, nahoře čtyři, dole dva a symbolizuje šest bílých ochranných měst olomouckého biskupství. Atraktivní poloha města láká turisty ze všech koutů České republiky.

Městský znak Mohelnice
Městský znak Mohelnice

Muzeum Mohelnice

Nachází se v objektu bývalé fary, která má historii až ve 13. století. Svou současnou podobu  dostalo muzeum v roce 1841, kdy byla budova požárem velmi zničena. Původní výmalba z druhé poloviny 19. století, se zachovala v jedné z místností. V muzeu je stála expozice s názvem Z dějin Mohelnicka. Od roku 2013 se v historických sklepních prostorách nachází nová moderní expozice Pravěk Mohelnicka, doplněná o velkoplošnou projekci a interaktivní hernu.

Mimo mnoho historických budov, stojí za zmínku stojí další památky, které se  v Mohelnici  nacházejí: Mariánský sloup z roku 1700, kostel sv. Stanislava – z roku 1584, Městská věž, sloužila v minulosti jako hlásná věž, dnes je tady rozhledna/72 m vysoká/. Z vyhlídky jsou krásné výhledy na Jeseníky a Praděd, CHKO Litovelské Pomoraví, hrad Bouzov a zámek Úsov.

Městská věž
Městská věž
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář