Jezero nás nadchlo hned při příjezdu. Jasně, že se chceme vykoupat. Je tu, ale přírodní rezervace a tak trochu zjišťujeme od zdejších rybářů, jak to tady funguje. Jsme někde v severní části jezera. Vpravo od nás je prostor, kde je zázemí pro sportovní rybolov, jachting i windurfing. Pozemky jsou oplocené a patří zřejmě soukromníkům. My zůstáváme v místě s rybáři. Jsou zde malé přístupy k vodě. Jezero má písčité dno a voda je báječná. Problém je s parkováním. Louka u vody patří soukromníkovi a tak je dobré zaparkovat někde u polní cesty. Co se týče příjezdu, hlavní příjezd je se zákazem vjezdu motorových vozidel. Ale k vodě se dá dojet i příjezdem, kde zákaz není. U jezera jsme při úplňku i přespali. Romantika!
Přírodní rezervace Moravičanské jezero
Nedaleko Mohelnice, severně od obce Moravičany se nachází od roku 1994 přírodní rezervace. Nejjižnější ze tří rozsáhlých zatopených jam po těžbě štěrkopísku, obklopená loukami a mokřady. Rezervace má rozlohu přes 92 ha , jezero je pak velké 33,7 ha s hloubkou kolem 20 metrů (vodní plochy celkem 80 ha). Jezera jsou využívána jako zdroj pitné vody pro město Mohelnici a okolí, takže těžba a zpracování štěrkopísků která je zde prováděna je vedena s maximálním ohledem na životní prostředí.
Významná ornitologická přírodní rezervace i vzácné rsotliny
Oblast je bohatá na porosty vrby nachové a vrby trojmužné, je zde zastoupena i velmi ohrožená přeslička různobarevná, která se drží na písčitých náplavech. Ze vzácných rostlin se zde vyskytuje cídivka peřestá. Mimo dalších rostlin jako je blatěnka vodní šmel okoličnatý, stolístku klasnatého, je v rezervaci zastoupeno četné vodní ptactvo.: břehule říční, moudivláček lužní, pisík obecný, kulík říční a další. Velmi cenné je úspěšné hnízdění 1. páru kriticky ohroženého bukáčka malého a potěšující hnízdění 2 – 3 párů silně ohrožené bekasiny otavní, druhu vázaného na zamokřené louky. Celkový zjištěný počet 70 hnízdících druhů ptáků je dokladem ornitologického významu této přírodní rezervace.
Dále se zde usazují a množí rosnička zelená, skokan zelený, ostronosý a štíhlý, kuňka obecná, ropucha zelená. Vidět je i bobr evropský.
Rekreace a budoucnost rezervace
V letech 2009 se mluvilo o zrušení této rezervace a posunutí hranice o něco severněji, zde pak měla být vyhlášena nová přírodní památka Zátrže. Moravičanské jezero by mohlo sloužit v budoucnu ve větší míře rekreaci.
Od jezera jsme se vydali do Loštic, kde jsme mimo jiné navštívili zdejší MUZEUM SYREČKŮv Lošticích.
Text: zdroj Velká turistická encyklopedie – Petr David, Vladimír Soukup – Olomoucký kraj
Přidat komentář