Travertinové jezírko – Kráter Ružbachy
Do slovenského kraje a obce Vyšné Ružbachy nás přivedla zvědavost. Chtěli jsme na vlastní oči vidět přírodní památku(od roku 1967), Ružbažský Kráter. Netradiční přírodní zajímavost, kterou travertinové jezírko zvané Kráter, je. Jezírko opravdu připomíná kráter, odtud jeho název. Travertinové jezírko je největší na Slovensku a možná i ve Střední Evropě.
Koupání v Kráteru
Večerní koupání je příjemné z mnoha důvodů, hlavním a pro nás tím nejdůležitějším je, že tu nejsou téměř žádní návštěvníci. Asi 1 km od Kráteru je starý travertinový lom. Kolem lomu v přírodním prostranství je krásné sochařské sympozium. Po noci, strávené v tomto krásném přírodní amfiteátru, přicházíme ráno opět k jezírku se vykoupat. Chybělo pár minut a mlha odcházející do údolí by navodila obraz opravdového kráteru. I tak koupání bylo skvělé !
Pozn. Koupání je prý zde zakázáno, my jsme žádný zákaz neviděli a všichni, kteří tady byli večer i ráno se koupali 🙂 .
Travertinové jezírko – Kráter
Toto travertinové jezero má formu misovitej deprese, které vzniklo usazením travertinu z vytékající minerální vody. Vznikla tak travertinová kopa, která se časem propadla. Propadlé místo bylo následně vyplněny minerální vodou. Díky tomu se zde vytvořilo velmi pěkné travertinové jezírko kráterovitého tvaru.
Kruhové jezírko o průměru 20 m a hloubce 3 m je naplněné termální vodou (jezírko má asi 300 m2). Teplota vody je příjemný 23 stupňů. Mineralizovaná voda je napájená pramenem s vydatností asi 8 litrů/sec. Do vody přes trhliny, které jsou na dně, unikají plyny oxidu uhličitého. Jezírko není velké, ale když plavete po obvodu je velikost dostačující. Vedle jezírka, které je oplocené, je stánek s občerstvením, sprcha a toalety/možná funguje v sezóně. Budova která mohla být kdysi penzionem s restaurací, vypadá, že je zavřená. V letním období můžete ležet na louce. Jezírko má konstantní teplotu a tak v zimě ani nezamrzá a určitě sem lidé chodí plavat. Kolem jezírka je obruba v některých místech rozšířená, a tak se dá do jezírka celkem pohodlně vlézt.
Voda v jezírku pochází až z Belianských Tater, kde díky přítomnosti vápenců a dolomitů mineralizuje. Díky tomu, že Vyšné Ružbachy leží na tektonickém zlomu, vyvěrá krasová vody pod tlakem na povrch.
Krátery v okolí
V okolí je mimo dalších minerálních pramenů několik menších kráterů. V těch však není voda. Např. Kaplnkový kráter, Smerdžonka (Jama smrti/.
Lázně Vyšné Ružbachy
Na západním okraji obce Vyšné Ružbachy vznikly u léčivých pramenů lázně, jejichž historie sahá až do 15. století. Oblibu si získaly hlavně u polské a uherské šlechty. Lázně patří do skupiny hydro-uhličitanovo-síranových, vápenatohořečnatých minerálních vod. V dnešní době je zde devět minerálních pramenů s teplotou vody 19-22 stupňů. Léčba se orientuje především na onemocnění nervové a duševní. V obci a okolí je několik hotelů a penzionů, nejznámější je Biely dom, který stojí na travertinové skále v udržovaném lesoparku.
Přidat komentář