• Menu
  • Menu

Kráter Ružbachy

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovensko » Kráter Ružbachy

Travertinové jezírko – Kráter Ružbachy

Do slovenského kraje a obce Vyšné Ružbachy nás přivedla zvědavost. Chtěli jsme na vlastní oči vidět přírodní památku(od roku 1967), Ružbažský Kráter. Netradiční přírodní zajímavost, kterou travertinové jezírko zvané Kráter, je. Jezírko opravdu připomíná kráter, odtud jeho název. Travertinové jezírko je největší na Slovensku a možná i ve Střední Evropě.

Kráter -travertinové jezírko Velké Ružbachy
Kráter -travertinové jezírko Velké Ružbachy

Koupání v Kráteru

Večerní koupání je příjemné z mnoha důvodů, hlavním a pro nás tím nejdůležitějším je, že tu nejsou téměř žádní návštěvníci. Asi 1 km od Kráteru je starý travertinový lom. Kolem lomu v přírodním prostranství je krásné sochařské sympozium. Po noci, strávené v tomto krásném přírodní amfiteátru, přicházíme ráno opět k jezírku se vykoupat. Chybělo pár minut a mlha odcházející do údolí by navodila obraz opravdového kráteru. I tak koupání bylo skvělé !

Pozn. Koupání je prý zde zakázáno, my jsme žádný zákaz neviděli a všichni, kteří tady byli večer i ráno se koupali 🙂 .

Kráter -travertinové jezírko Velké Ružbachy
Kráter -travertinové jezírko Velké Ružbachy

Travertinové jezírko – Kráter

Toto travertinové jezero má formu misovitej deprese, které vzniklo usazením travertinu z vytékající minerální vody. Vznikla tak travertinová kopa, která se časem propadla. Propadlé místo bylo následně vyplněny minerální vodou. Díky tomu se zde vytvořilo velmi pěkné travertinové jezírko kráterovitého tvaru.

Kruhové jezírko  o průměru 20 m a hloubce 3 m je naplněné termální vodou (jezírko má asi 300 m2). Teplota vody je příjemný 23 stupňů. Mineralizovaná voda je napájená pramenem s vydatností asi 8 litrů/sec. Do vody přes trhliny, které jsou na dně, unikají plyny oxidu uhličitého. Jezírko není velké, ale když plavete po obvodu je velikost dostačující. Vedle jezírka, které je oplocené, je stánek s občerstvením, sprcha a toalety/možná funguje v sezóně. Budova  která mohla být kdysi penzionem s restaurací, vypadá, že je zavřená. V letním období můžete ležet na louce. Jezírko má konstantní teplotu a tak v zimě ani nezamrzá a určitě sem lidé chodí plavat. Kolem jezírka je obruba v některých místech rozšířená, a tak se dá do jezírka celkem pohodlně vlézt.

Kráter -travertinové jezírko Velké Ružbachy
Kráter -travertinové jezírko Velké Ružbachy

Voda v jezírku pochází až z Belianských Tater, kde díky přítomnosti vápenců a dolomitů mineralizuje. Díky tomu, že Vyšné Ružbachy leží na tektonickém zlomu, vyvěrá krasová vody pod tlakem na povrch.

Krátery v okolí

V okolí je mimo dalších minerálních pramenů několik menších kráterů. V těch však není voda. Např. Kaplnkový kráter, Smerdžonka (Jama smrti/.

Kráter -travertinové jezírko Velké Ružbachy
Kráter -travertinové jezírko Velké Ružbachy

Lázně Vyšné Ružbachy

Na západním okraji obce Vyšné Ružbachy vznikly u léčivých pramenů lázně, jejichž historie sahá až do 15. století. Oblibu si získaly hlavně u polské a uherské  šlechty. Lázně patří do skupiny hydro-uhličitanovo-síranových, vápenatohořečnatých minerálních vod. V dnešní době je zde  devět minerálních pramenů s teplotou vody 19-22 stupňů.  Léčba se orientuje především na onemocnění nervové a duševní. V obci a okolí je několik hotelů a penzionů, nejznámější je  Biely dom, který stojí na travertinové skále v udržovaném lesoparku.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *