• Menu
  • Menu

Mezinárodní sochařské sympoziam ve Vyšných Ružbachoch

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovensko » Mezinárodní sochařské sympoziam ve Vyšných Ružbachoch

Genius loci – sochařské sympozium

Ještě než jsme dojeli k travertinovému jezírku – Kráteru,  ve Vyšných Ružbachoch, zahlédli jsme ceduli Mezinárodní sochařské sympozium. Chtěli jsme jenom nakouknout a jet ke Kráteru. Ohromeni množstvím rozesetých kamenných soch, jsme ovšem zůstali. Honzova původní profese sochaře, krása místa i zapadající slunce nás nechtěly pustit dále.

sohařské sympozium - východ slunce
sohařské sympozium – východ slunce

Kráter

Rozhodnutí, že tady přespíme,  se mi ale vůbec nelíbilo. Teď rychle ke Kráteru a pak se uvidí. Slast v travertinovém jezeru mi dala na spaní zapomenout. Tma i chlad mě z jezírka vyhnaly tak trochu proti mé vůli. Sedíme  v autě, stavujeme se v malé večerce ve Vyšných Ružbachoch. Mají tady snad všechno! Kupujeme něco dobrého na zub, červené víno a vyrážíme. Po levé straně míjíme rozestavěný obrovský hotel „Na prodej“ ! Ponuré místo teď večer! Přijíždíme na rovinku před správní budovu bývalého kamenolomu. Je tma, obrysy soch vytvářejí atmosféru hororové scény. Nic pro mě!

Noc mezi sochami

Možná to víno, by to mohlo zachránit. Po dobré večeři, dobré víno ověnčené medailemi, jak hlásá etiketa! Brr, co to je ? Chutná to jak rybízák! Bereme barterku, na etiketě stojí kvalitní rybízové víno. Nakonec tak špatné není, je výborné. Naše romantické posezení přehlušuje dusot a funění doprovázené blikajícím světélkem. Pssst. Nakonec je to jenom osamělý běžec. Nebo blázen!

_mg_1692

Genius loci

Je  brzké ráno, venku je mlha a pak to přijde. Vycházející slunce, které proráží mlhu, tvoří přímo před očima snovou krajinu. Sochy pomalu vystupují z mlžného oparu a umocňují v nás pocit, že stojíme v jiné dimenzi a na jiné planetě. Nádhera!

Vše  je tak krásné a neskutečné, že raději balíme a pokračujeme dále na naší cestě. Ještě ranní koupel v Kráteru a pak už nás čeká další cíl naší cesty: Vysoké Tatry.

img_2104

Sochařské sympozium

Travertin byl v minulosti pro Vyšné Ružbachy zdrojem obživy. V tomto grófském, později státním kamenolomu, dostalo práci mnoho zdejších obyvatel. Dnes je  kamenolom, který se  nachází  na levé straně, když přijíždíte do obce, unikátní přírodní galerií sochařského umění.

Již od roku 1964 sem přicházejí umělci z celého světa, aby zdejší krajině vdechli poezii života. Sochařské sympoziom ve Vyššných Ružbachoch je historicky první a nejstarší a svým způsobem modelovou podobou pro všechny podobné sympozia nejenom na Slovensku /např. kamenné sympozium v Hořicích/. Sochaři pracují přímo v lomu, kde  mají všichni  k dispozici materiál pro svou práci.

sympozium- západ slunce
sympozium- západ slunce

Sympózium, které patří k nejstarším i v Evropě, je důležitým bodem na kulturní mapě slovenského umění, ojedinělou sbírkou umění na jednom místě. Najdete zde více jak 100 kamenných soch od umělců ze 16 zemí.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *