• Menu
  • Menu

Vysoké Tatry

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Slovensko » Vysoké Tatry

Tatranská Lomnice – výlet na Skalnaté pleso

Pro výlet do Vysokých Tater jsme si vybrali počasí více než parádní. Datum už tak ideální nebyl. Sobota 26. srpna. Poslední prázdninový víkend a do Tater se vydalo turistů více než je zdrávo. I když jsme přijeli brzy ráno, parkoviště  v Tatranské Lomnici se neúprosně plnilo a nakonec jsme byli rádi, že jsme koupili lístky aspoň na Lomnickou věž. Lístky na náš cíl, Lomnický štít, byly beznadějně vyprodány. A vyprodány byly už několik dní dopředu. Jak jsme byli poučeni, je nutné si lístky zarezervovat přes internet. Na Lomnický štít se dostanete pouze lanovkou, po žádné turistické cestě se nahoru nevyšplháte, jediná možnost pěšky je s doprovodem horského vůdce z Lomnického sedla.

pohled na KALNATÉ PLESO A OBSERVATOŘ
pohled na Skalnaté pleso a observatoř

Sedáme do lanovky, s námi sdílí místo Češi z Krkonoš, na dalším přestupu nastupují další 2 Češi z Jeseníků. Celkově to vypadá, že jsme ve starém dobrém Československu. Čechů je určitě dnes převaha.

na Lomnickém hřebeni v pozadí Lomnický štít
na Lomnickém hřebeni v pozadí Lomnický štít

Skalnaté pleso

Pod jižními srázy Lomnického štítu, ve výšce 1751 m ve  Skalnaté dolině, se rozprostírá jezero – Skalnaté pleso, dříve nazývané Lomnické pleso. Je tak krásně, že usedáme na břeh plesa a kocháme se výhledy na horské velikány a pozorujeme krásnou červenou lanovku, která v intervalech sviští nad našimi hlavami a míří na Lomnický štít a zpět.

Skalnaté pleso
Skalnaté pleso

Astronomická a meteorologická observatoř.

Observatoř byla založená v roce 1943. Součástí je hvězdárna.

Lyžování

Skalnatým Plesem vede Tatranská magistrála v úsecích Hrebienok, Lomnická vyhliadka, sedlo pod Svišťovkou a Brnčalova chata. Skalnaté pleso je považováno za nejlepší terén pro sjezdové lyžování ve Vysokých Tatrách. Mezi nejlepší lyžařská místa patří svah pod Lomnickým sedlem a ve Francouzské muldě. Lomnické sedlo je také známé tím, že se zde vyskytuje trasa obřího slalomu, tradičního mezinárodního závodu o Velkou cenu Slovenska.

Visutá lanová dráha Tatranská Lomnica-Lomnický štít

Její celková délka přesahuje 6 km . Lanovka je rozdělena do dvou částí Tatranská Lomnica – Skalnaté pleso a Skalnaté pleso – Lomnický štít. Horní úsek ze Skalnatého Plesa byl plánován pro jedinou kyvadlově jezdící kabinu. O stavbě bylo rozhodnuto v r. 1934. S výstavbou se začalo v roce 1936. Stavba nejenom kvůli nepříznivým klimatickým podmínkám pokračovala velmi pomalu, k zastavení stavby došlo i v důsledku likvidace československého státu. Druhý úsek lanovky byl dokončen v roce 1940.  Původně měla být lanovka postavená bez jediného podpůrného sloupu, ale nakonec  bylo nutné zřídit podpěru téměř pod vrcholem, aby se lanovka  za  nepříznivých okolností nedotýkala skalního  masívu. Generální rekonstrukce horního úseku proběhla v r. 1975, přesto technický stav lanovky upadal. K modernizaci lanovky pak došlo v roce 1984 a rekonstrukce horního úseku byla dokončena v roce 1989. Patnáctimístná kabinka dopravuje návštěvníky  od Skalnatého Plesa  na vrchol  k  Lomnického štítu.

lanovkou na Lomnický štít
lanovkou na Lomnický štít

Lomnický hřeben

Přijíždíme otevřenou lanovkou na Lomnický hřeben. Obloha bez mráčků a tak se spolu s dalšími vydáváme na malou túru. Kocháme se výhledy na Lomnickou vežu, která je od Lomnického štítu oddělená Lomnickým sedlom. Po celou cestu máme neskutečné výhledy na Vysoké Tatry, Lomnický štít a okolní krajinu. Turistů přibývá a tak i masa lidí na kamenité cestě houstne. Slovenská lezkyně a horalka, nám při pohledu a na Téryho chatu, klade na srdce, že máme neskutečné štěstí, jaká je dnes viditelnost! Jezdí sem 20 let a nepamatuje takové počasí.

květena kolem Skalnatého plesa
květena kolem Skalnatého plesa

 

Téryho chata

Chata se nachází  Malej Studenej doline, ve výšce 2 015 m. n. m. u pěti horských ples. Nejlépe se k chatě dostanete se  Starého Smokovce přes Hrebienok, Obrovský vodopád a Zamkovského chatu. Z Tatranskej Javoriny Javorovou dolinou přes Sedielko. Známá Téryho chata je ideální pro sportovní aktivity a trávení volného času v přírodě, provozování turistiky, přechody přes sedla, horolezectví a skialpinismus.

Výhled na Téryho chatu a plesa
Výhled na Téryho chatu a plesa

Lomnický štít

Druhá nejvyšší hora Vysokých Tater a Slovenska  s nadmořskou výškou 2634 m. Vrchol již není přístupný po turistické stezce, je však možné využít lanovku ze Skalnatého plesa, nebo si zaplatit výstup se zkušeným horským vůdcem.

květena kolem Skalnatého plesa
květena kolem Skalnatého plesa

Vracíme se zpět, je tu tolik lidí, že už to začíná být otravné. Nevadí, výhledy stály za to, popojedeme zpět ke Skalnatému plesu, na terase jedné z nejvýše položených restaurací v Tatrách , v restauraci Panorama Restaurant Skalnaté pleso,   si dáme opravdu výborný oběd, skvělé točené pivo. Po obědě vyrážíme na další část  na menší túru na Hrebienok.

Lanovka
Červen: nahoru 9:00-15:40, dolů 9:10-16:50
Červenec, srpen: nahoru 9:00-17:40, dolů 9:10-18:50
Více informací na: www.vt.sk

Ceny :

Dospělí Děti
 Nahoru 16,- 13,-
 Dolů 14,- 12,-
 Zpáteční 19,- 16,-

Ceny jsou uvedeny v EUR

Cena je platná pro jízdu Tatranská Lomnica – mezistanice Štart – Skalnaté Pleso.
Cena nezahrnuje zálohu na čipovou kartu – 2 EUR. Záloha se vrací po použití lístku.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *