• Menu
  • Menu

Krkonoše na běžkách

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Krkonoše na běžkách

Pokud máte rádi sjíždění bílých svahů, doporučuji se vypravit raději někam do ciziny. Jak se říká: „Alpy to jistí.“ V České republice by toto pravidlo mohlo platit pro hřeben Krkonoš. I zde totiž najdete kvalitní vrstvu sněhové pokrývky, na které se dá vyrazit alespoň na běžky a to i v době, kdy jsou ostatní svahy hnědé.

My jsme vyjeli z parkoviště na Horních Mísečkách. Tedy spíše začali „ťapat“ z tohoto místa přes firnově zmrzlou sjezdovku, na které se někteří odvážlivci stále ještě pokoušeli lyžovat. Odbočili doleva okolo proslavené Jilemnické boudy a začali stoupat po vcelku upravené běžkařské trati. Brzy nám došlo, že nejsme jediní, kteří sjezdařské vybavení vyměnili za tradiční běžky. Na úzké cestě se společně s námi první kopec pokoušelo vydrápat ještě mnoho jiných sportovců o různé fyzické kondici.

Krkonošská magistrála
Krkonošská magistrála

Byla jsem příjemně překvapena, když jsem pozorovala výzbroj a výstroj okolních sportovců. Upnuté běžkařské trikoty, ledvinka s lahví na vodu, brejličky, rukavice, tradiční skejtový postoj a lehkost, se kterou se někteří běžkaři v rychlosti drali do vrchu, na mě udělala opravdový dojem.

Uf, konečně jsme se vyškrábali k Vrbatově boudě. Místní restaurace má nově zrekonstruovaný interiér, který vás potěší třeba při malé polévkové pauze. My jsme se ale vypravili dál. Vystoupali jsme až k Mohyle Hanče a Vrbaty a po žluté konečně příjemně sjížděli k Labské boudě, místu našeho oběda. Byl krásný slunečný den, a jak to tak bývá, Labská bouda se stala místem obědové pauzy mnoha horských turistů. Čekali jsme, čekali a pak už mi došla trpělivost. Venku bylo tak krásně, že mi to nedalo. Zvedla jsem se od stolu, rozloučila se s kamarády a vyrazila sama směrem na Sněžné jámy.

Krkonošská magistrála
Krkonošská magistrála

Cesta to byla úžasná! Sluneční paprsky se odrážely od nafoukaných námraz na zbytcích místní kosodřeviny, které zde byly jediným důkazem jindy extrémních podmínek. Během dnešního dne, kdy slunce svítilo a obzor byl tak jasný, že se bez problému dohlédlo až na Sněžku, bylo velmi těžké uvěřit, že i zde, na hřebeni Krkonoš, bylo mnohdy zbytečně ukončeno mnoho nerozvážných lidských životů. Při této představě jsem opět začala děkovat, že mám dvě nohy, a že jsem dostala možnost opět začít sportovat a zažít místní zimní krásu.

V té nádheře jsem tedy spokojeně ťapala přes kopec k budově vysílače Sněžných jam. Místní pohled na zelenou polskou planinu, až příliš kontrastoval s bílým královstvím všude okolo. Fotka, další fotka a ještě jedna. Po několika minutách cvakání objektivem jsem se konečně vypravila na cestu zpět tentokrát přes červenou, hraniční trasu, která vede přes balvany známé jako Tvarožník. U těch jsem odbočila na jih (doleva) k Vosecké boudě.

Krkonošská magistrála
Krkonošská magistrála

Tady mě dohonil jeden kamarád z naší party a tak jsme dále po zelené pokračovali společně. Přes Navorskou louku a Labskou louku jsme se zase na hřeben spíše než běžkařským stylem dostali s běžkami na zádech. Místní zelená trasa totiž nebyla příliš uzpůsobena pro běžkaře, a tak jsme se brzy rozhodli běžky sundat a vydat se pěšky.

Slunce se chýlilo k obzoru a barvilo okolní krajinu dozlatova. A tak jsem fotila a fotila, až jsme se konečně dostali na hřeben, kde nám už do západu slunce nezbývalo mnoho okamžiků. Mé fyzické síly začaly rapidně ubývat. Naštěstí jsme potkali zbytek party, který mě dozásobil cukry a tuky, a tak jsem se při západu slunce ocitla opět u Vrbatovy boudy. Slunce se nyní nořilo do deky z mraků, která halila výhledy do údolí. Na parkoviště v Horních Mísečkách nám zbýval už jen příjemný po-západový sjezd.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář