• Menu
  • Menu

Výlet okolo Divoké Orlice

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Výlet okolo Divoké Orlice

Zimní výlet kolem horské říčky Divoká Orlice

Jedním z krásných výletů po českých horách je i turistická cesta okolo horské říčky Divoké Orlice v Orlických horách. Říčka, která pramení nedaleko hranic s Polskem u hory Malá Deštná (1090 m n.m.) se postupně rozšiřuje a mění v řeku Orlici, aby se nakonec v Hradci Králové vlila do Labe.

My jsme si k výletu vybrali břehy jejího horního toku nad vodní nádrží Pastviny. Auto jsme zaparkovali u restaurace v Klášterci nad Orlicí, přešli most přes řeku a vydali se u kostela po modré turistické značce doprava. I přesto, že byl víkend, na cestě jsme nepotkali živou duši. Jen pár vyšlapaných stop byl znamením, že zde dnes ráno někdo venčil psa. Šli jsme skrz lesní pěšinku, která mírně stoupala a klesala. Stromy se kývaly ve větru, bílý sníh se třpytil a sluneční paprsky dodávaly výjevům okolo snovou atmosféru. Šly jsme po pravém břehu řeky, proti jejímu proudu, až se nám ztratily i stopy ty poslední stopy a my zůstali v krajině úplně sami.

okolo Divoké Orlice
okolo Divoké Orlice

Po několika kilometrech jsme vstoupili do přírodní rezervace Zemská brána. Prošli jsme okolo Ledříčkovy skály, k jejíž jeskyni se váže pověst o legendárním zbojníkovi Orlických hor Ledříčkovi. Ten prý bohatým bral a chudým dával. No a jak už to tak u takových hrdinů bývá, vynikal i neobyčejnou silou a odvahou. Která mu ovšem stejně nebyla co k čemu, když se mu pak nakonec během jednoho z jeho útěků přetrhlo lano a on se zřítil z výšky a umřel.

Okolo Divoké Orlice jsou instalována krásná naučná zastavení. Dozvíte se tak třeba něco o historii tohoto místa, geologii, fauně i flóře. Cesta je příjemná, není nijak náročná, takže ji určitě zvládnou i malé děti. Po Ledříčkově skále jsme se zastavili u další cedule instalované u jednoho z mnoha místních bunkrů. Ty zde byly vybudovány během několika roků před světovou válkou, aby chránily naše hranice. Bohužel za tímto účelem nebyly nikdy využity.

cesta na České Petrovice
cesta na České Petrovice

Naše kroky směřovaly podél řeky dál až k Pašerácké lávce, která byla za dob šlechty postavena pro potřeby dřevorubců a formanů, kteří zde sváželi dřevo z panských lesů. Přešli jsme tedy přes lávku a pokračovali dál až k Zemské bráně, kde se turistická cesta napojuje na silnici. Říčku Divokou Orlici jsme nechali za zády a pokračovali po silnici okolo Červeného potoka vzhůru na Čihák. Tady jsme si konečně trochu odpočinuli u kaple sv. Anny a pak pokračovali dál po červené až do Českých Petrovic.

Cesta teď vedla celou dobu po silnici, po které ovšem nejezdila žádná auta. Za hodinu chůze jsme tak nepotkali víc, než 3 automobily. Do Českých Petrovic jsme přišli ze severu, takže jsme už z dálky mohli pozorovat sjezdovky na protějším svahu. Ski areál České Petrovice zde tvoří tři vlíčky. I tak jsme si povzdechli, že nemáme s sebou lyže a pokračovali dál po zelené skrz vesnici a dále opět sami okolo malého potůčku Orličky. Zelená značka nás dovedla až k rozcestí u Kravího skoku. Před námi se objevila vodní nádrž Pastviny I. a frekventovaná silnice do Žamberka. Chtě nechtě jsme se museli vydat po silnici okolo hráze až zpátky do Klášterce nad Orlicí. Tam nás dovedla modrá turistická značka.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *