• Menu
  • Menu
katedrála v Leoně

Leon a Granada, historická města Nikaragui

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Severní a Střední Amerika » Nikaragua » Leon a Granada, historická města Nikaragui

Ano, do Nikaragui se opravdu nejezdí za historickými památkami. Nejsou zde města jako Paříž, Řím nebo Barcelona, kde můžete měsíc strávit jenom návštěvami muzeí a galerií. Pokud vás ale přestanou bavit výlety po místních přírodních krásách, doporučuji navštívit dvě významná města z koloniálního období. Jedná se o město Granada a Leon.

Město Granada se nachází při severozápadním pobřeží jezera Nikaragua, necelých 50 kilometrů od hlavního města Managui. Jedná se o jedno z nejstarších měst Latinské Ameriky. Své návštěvníky zaujme hlavně díky zachovalému historickému centru, ve kterém se nachází různobarevné a decentně zdobené kostelíky, náměstíčka a domy z koloniální doby. To, že je Granada v pravém slova smyslu turistické město, vám dojde hned v prvním stánku na náměstí. Místní ceny jsou, oproti nikaragujskému standardu, opravdu vysoko a to i přesto, že se při koupi dá hodně smlouvat. Jako centrum města je považováno velké náměstí před katedrálou, na kterém je i park se suvenýry. Od náušnic, přes místní keramiku až po oblečení a houpací sítě (typický nikaragujský artikl) zde můžete sehnat cokoli tradičně nikaragujského.

park a katedrála v Granadě
park a katedrála v Granadě

Další zastávku, kterou byste během své návštěvy neměli minout, je projížďka kočárem. Kočáry s koňmi vyšňořenými umělými mašlemi jsou zaparkovány hned okolo parku, takže stačí projevit jen malý zájem o projížďku, a už je kolem vás hned několik Nikaragujců nabízejících své služby. I cena projížďky se dá výrazně usmlouvat. Hlavně pokud nemluvíte moc dobře španělsky a umíte zahrát divadlo: „Já vlastně na projížďku vůbec nechci.“ Z původní ceny 200 cordob (cca 170 Kč) jsme se tak nakonec dostali na krásných 120 cordob (celkem za projížďku pro tři lidi). Sice nevím, kolik by takový zážitek stál v Čechách, ale my jsme se opravdu dobře pobavili. Do kočáru jsme nasedli v bujaré náladě, až poté nás napadlo, že jsme se vlastně ani nedokázali domluvit, kudy projížďka povede. „A teď nás vezme akorát jednou okolo náměstí. A tím to hasne.“ smáli jsme se, a představovali si, jak na nás místní drožka vlastně vyzrál. K našemu překvapení se ale řidič vydal skrz úzké uličky do města. „Pane bože, teď nás tady někde nechá a my už se nikdy nedostaneme zpátky,“ napadlo nás, když jsme se už úplně ztratili ve změti uliček. Najednou se kočár zastavil a pan řidič začal vyprávět příběh (nejspíš) o historii města a jednotlivých stavbách. Protože mluvil španělsky a my zase anglicky, o obsahu jeho vět jsme mohli pouze spekulovat. Mu to ale vůbec nevadilo, a s úsměvem na rtech pokračoval se svým výkladem u všech (nejspíš) zajímavých staveb.

na projížďce Granadou
na projížďce Granadou

Město Leon, celým názvem Santiago de los Caballeros de Leónje druhým největším městem v Nikaragui a až do roku 1851 bylo i jeho hlavním městem. Leží přibližně 80 km severozápadně od Managui. V minulosti byl León kulturním, společenským, politickým i vojenským centrem země a často o tento titul muselo bojovat s konzervativní Granadou. I v současnosti je toto liberální město známo jako centrum vzdělanosti celé Nikaragui. Pokud máte na návštěvu pouze omezený čas, doporučuji se podívat alespoň do místní katedrály, která je nejstarší katedrálou v celé Střední Americe. Její strohé interiéry vás možná zklamou- i přes svou slávu se totiž stavba nemůže rovnat katedrálám evropského typu. Zato exteriér-polorozpadlé stěny zarůstající mechem a lišejníky, čilý ruch projíždějících aut a nakupujících místních i turistů, to všechno jakoby vás přeneslo o několik desítek let zpátky do minulosti. Po katedrále můžete navštívit i místní kryté tržiště, kde jsou hlavním prodejním artiklem exotické ovoce a zelenina.

Leon- tržiště
Leon- tržiště

A pokud vás už zase začne městský frmol unavovat, můžete se jít podívat na nedalekou sopku Momotombo– další ze symbolů Nikaragui. A u Granady se zkuste třeba vydat do Laguny de Apoyo, která se nachází v sopečném kráteru nedaleké sopky Mombacho. Je zde naprosto čistá a teplá voda. Nebojte se také nechat se zlákat na výlet lodí po místních ostrovech Las Isletas, kde

vás okouzlí modrá obloha se svěže zelenou vegetací.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *