• Menu
  • Menu

Léto na Bechyňce

V malebné jihočeské krajině na soutoku Lužnice a říčky Smutná leží město Bechyně. Bylo založeno roku 1323 Janem Lucemburským, nejvýznamnějšími majiteli byli ovšem Šternberkové. V současnosti je Bechyně proslulá hlavně lázeňstvím a výrobou keramiky. Nejlepším způsobem, jak historické město navštívit je cesta vlakem z Tábora po trati číslo 202, po takzvané Bechyňce.

Město Bechyně

Bechyňka

V České republice najdeme velké množství technických památek. Řada z nich je spojená se železnicí. Vydáme-li se vlakem po Bechyňce, projedeme se po vůbec první veřejné trati na našem území, která byla elektrifikována. Elektrifikace se ujal významný český vynálezce František Křižík. Ten se zároveň podílel i na výrobě a konstrukci elektrických vozů a lokomotiv pro tuto trať. Provoz tady byl zahájen roku 1903. Od tohoto data dopravu zajišťovali dva elektrické motorové vozy, přezdívané Elinka. Postupně přibyly ještě další dva a v roce 1938 posílila vozbu na trati elektrická lokomotiva Bobinka. A právě v letošním roce probíhá 3.ročník akce Léto na Bechyňce, kdy je možné se svést historickými vozy Elinka a Bobinka mezi Táborem a Bechyní.

Elinka

Bechyňská duha

K desátému výročí založení Československé republiky byl postaven přes Lužnici železobetonový most pro automobilovou a železniční dopravu, nazvaný Bechyňská duha. Díky němu mohla být Bechyňka prodloužena až k samému centru města. Jednoobloukový most se vypíná do výšky 60 metrů nad hladinu řeky a tvoří jednu z dominant města Bechyně. Dnes je možné přejít most i pěšky. Původcem nám bude zelená turistická značka, která nás zavede na tři Vyhlídky na Bechyni. Náprstkova vyhlídka skýtá výhled na most a do údolí Lužnice, Pasovského vyhlídka nabízí panorama kláštera a klášterní zahrady, a poslední vyhlídkou na bechyňský zámek je vyhlídka Gutha-Jarkovského.

Bechyňská duha

Historické město

Pak už se dostaneme do centra města, na náměstí T.G.Masaryka. Tady můžeme navštívit také množství památek. Přímo na náměstí najdeme kostel sv. Matěje s vyhlídkovou věží. Na rohu Táborské ulice se nachází Městské muzeum se stálou expozicí, věnované historii regionu Bechyňska. V původní budově synagogy v ulici Široká najdeme Muzeum turistiky. Cestou k místnímu zámku míjíme Muzeum sochaře Vladimíra Preclíka. Na prohlídku zámku Bechyně máme smůlu, jelikož se tu právě koná svatba. Takže cestou zpátky na nádraží ještě ve zbývajícím čase navštívíme lázeňský park, kde můžeme obdivovat historické lázeňské vily a domy, případně novostavby.

Náměstí TGM

Podrobnosti o jízdách historických vlaků a Létu na Bechyňce najdeme zde: https://www.cd.cz/zazitky/kam-na-vylet/1872-leto-na-bechynce-2018 , informace o otvíracích hodinách a vstupném v bechyňských pamětihodnostech : https://www.mestobechyne.cz/cs/pro-navstevniky/pametihodnosti.html .

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *