• Menu
  • Menu

Lipno

Lipno- Prahy. Navigace nás vede kolem jezera až do Frýdavy ,  kde se ocitáme přímo u vody. Je tu přívoz  a až tady zjišťujeme, že i pro naše auto. Za 25 minut se odplouvá.

Přívoz Frymburk/Frýdava

Neuplynul ještě ani den, když míříme směr Lipno. Včera jsme se vrátily z prodlouženého výletu v Rakousku a dnes je to pracovní cesta sem na Lipno do obchodu se sportovním oblečením. Vezeme vzorky oblečení na příští rok od fimy Skhoop a SN Natural.

obchod na Lipně

Je už po poledni, když je hotovo! Venku je opravdu teplo. Plán jsme měly  jít se vykoupat. Ajka si zapomněla plavky. Řešení je rychlé, po poradě , dostáváme tip na koupání.  Dostáváme se na druhou stranu, podél jezera vede cyklistická stezka. Na mnoha místech se dá sejít k vodě, kde jsou malinkaté plážičky. Tady plavky nepotřebujeme, nikde nikdo a voda je parádní.  Na druhou plážičku o kus dále  přichází rodinka s vlčákem. Pes nadšeně skáče do vody a plavky taky nemá!

Lipno

Odpočineme si, akumulujeme trochu slunce a pomalu se budeme vracet do Prahy. Navigace nás vede kolem jezera až do Frýdavy /spadající pod obec Přední Výtoň/,  kde se ocitáme přímo u vody. Je tu přívoz  a až tady zjišťujeme, že i pro naše auto. Za 25 minut se odplouvá. Je tu několik pěších i cyklistů. Z Frýdavy na druhou stranu do Frymburka je to asi 0.4 km.

Na vodě, směrem od Frymburka se už se přibližuje loď, na palubě je jedno auto, cyklisté i turisté.  Jízdenku zakupujeme ve zdejším automatu, trochu máme problém s vracením peněz, ale osazenstvo lodi,  když připlují se to snaží dát do pořádku. My s autem nastupujeme první. Je to paráda. Můžeme stát na palubě, nebo sedět v autě. Za pár minut jsme na druhé straně.

Převoz FRYMBURK / FRÝDAVA

Přívoz Frymburk

Po dokončení lipenské přehrady v 1959 byla zatopena velká část původního Frymburku a zůstal pouze poloostrov s historickým centrem.

Přívoz využívají zejména turisté, kteří se chtějí dostat na hrad Vítkův kámen nebo jako spojnice cyklotrasy kolem celé vodní nádrže Lipno (108 km).  Dále tuto možnost  využívají  i občané z přilehlých obcí jako prostředek dopravy do zaměstnání.

Převoz FRYMBURK / FRÝDAVA

Poloostrovní  městečko Frymburk se v posledních letech stalo oblíbeným místem pro celoroční trávení volného času na Lipensku zejména díky nádherné lokalitě uprostřed lipenského jezera. V jarním a letním období se ve Frymburku nejlépe užije cyklistika, inline bruslení, rybaření, houbaření, vodní sporty či relaxace na břehu Lipna.

Frymburk

V zimě se Frymburk proměňuje v ráj bruslařů a lyžařů. Na zamrzlém Lipně je upravovaná velmi populární bruslařská dráha v délce 11 km, běžecké trasy a na místním kopci Marta se nachází útulný Skipark Frymburk.

Převoz FRYMBURK / FRÝDAVA

Jízdní řád a ceník najdete zde : https://privozfrymburk.cz/

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *