• Menu
  • Menu

Lom Jimlíkov

V tomhle kaolínovém ráji, v lomu Jimlíkov nejsme poprvé.  Přijíždíme právě ve chvíli, kdy mračna zatemňují bílé břehy, nad kterými se vypínají písečné  duny. Kontrast barev je úžasný. Začíná pršet a tak odjíždíme do nedalekého Chodova na večeři

Koupání v kaolínovém lomu

V tomhle kaolínovém ráji, v lomu Jimlíkov nejsme poprvé.  Přijíždíme právě ve chvíli, kdy mračna zatemňují bílé břehy, nad kterými se vypínají písečné  duny. Kontrast barev je úžasný. Začíná pršet a tak odjíždíme do nedalekého Chodova na večeři a jestli přestane pršet tak se vrátíme. Zkoušíme restauraci Daliborka a nejen jídlo bylo výtečné, ale líbilo se nám prostředí i příjemná obsluha.

Lom Jimlíkov

Po dobrém jídle, opět vysvitlo sluníčko a tak míříme zpět do Jimlíkova. Aut už tu je pomálu, 2 karavany a samá omladina. Parkujeme v zadnější části lomu a rozhodujeme, že tady dnes přespíme. Při západu slunce sedíme venku, jdeme se vykoupat a pak zalehneme. Máme pootevřené okno. Noc není tady tak klidná jak jsme si představovaly. Každou půl hodinu až do ranních hodin přijíždějí auta. Puštěná muzika a pobřežní párty. Uf, až krásný východ s valící se mlhou nad jezerem smaže probdělou noc.

Lom Jimlíkov

Lom Jimlíkov je velmi oblíbený a někteří návštěvníci dávají o sobě vědět nejenom hlučnou návštěvou, ale hlavně všude ležícími  odpadky, plechovkami, plastovými lahvemi.

Lom Jimlíkov

V kaolínovém lomu je nejen krásná voda, mně teda připadala trochu špinavější než minule, byla hodně teplá, ale pořád parádní. Tentokrát se nám  koupání více líbilo v nedaleké Bílé vodě.

Lom Jimlíkov
Koupání na vlastní nebezpečí!

Kaolin

Kaolin je nezpevněná usazená hornina tvořená jílovým minerálem kaolinitem s drobnými křemitými zrnky. Vznikl zvětráváním hornin obsahujících živec v podmínkách teplého a vlhkého klimatu. Má bílou barvu, někdy s béžovým či šedým nádechem. Je tvořen drobnými destičkovitými částicemi, které mají schopnost na sebe pevně vázat vodu, což způsobuje plastické vlastnosti kaolinu při styku s vodou. Kaolin je známý hlavně jako surovina pro výrobu porcelánu. Plavený kaolin slouží jako plnivo při výrobě papíru, příměs do barev, nátěrových hmot, žáruvzdorných cihel. Jeho charakteristickými vlastnostmi jsou žáruvzdornost, plasticita a vaznost. Hlavními producenty kaolinu jsou USA a Čína. U nás se jeho nejkvalitnější ložiska nacházejí na Karlovarsku, další pak na jihu Moravy a na Plzeňsku.Tento univerzální materiál má odedávna všestranné uplatnění rovněž v kosmetice. Velmi jemný kaolin v podobě bílého prášku je surovinou využívanou zejména pro výrobu pleťových masek. Má totiž výborné čisticí, zklidňující a zmatňující účinky, dokáže účinně absorbovat z pokožky nadbytečný kožní maz i nečistoty, pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky. Vhodný je hlavně pro mastnou a smíšenou pleť, lze ho použít i k péči o pleť citlivou či postiženou ekzémem nebo lupenkou. Kromě pleťových masek bývá rovněž součástí tuhých mýdel, sprchových gelů, suchých šamponů, zubních past, čistících tělových mlék, ale také dekorativní kosmetiky – minerálních make-upů, pudrů, očních stínů apod./text : https://encyklopedie.biooo.cz/

Lom Jimlíkov

Česká republika patří mezi největší spotřebitele kaolinu na světě.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *