Člověk obojživelník v lomu Výkleky
Po dvou příjemných dnech v Hrubé Vodě máme ještě jeden cíl : Lom Výkleky. Po noční bouřce je docela chladno, ale navigace hlásí, že by to sem mělo být nějakých 25 minut a tak jedeme. Lom je dobře přístupný. Projíždíme otevřenou závorou. Zaparkujeme na jednom z parkovišť (jsou tu dvě nad sebou). V sezoně je parkoviště placené..
Krásný lom s průzračnou vodou. Skaliska kolem porostlé stromy a náletem. V lomu je několik požárních aut, naštěstí se nic nestalo, ale olomoučtí a polští záchranáři tady mají společné cvičení. Při oblékání chlapíka do stříbrné přilby a speciálního obleku s připojením na barevné kabely, mě mrazí. Mám pocit, že vidím postavu s filmu Člověk obojživelník – Čelovek-Amfibija (zfilmovaný příběh od spisovatele Alexandra Běljajeva). Pozorujeme jeho vstup do vody, se Sárou se pak noříme do průzračné a chladné vody i my. Užíváme si to, je to opravdu paráda! Vylézáme společně s člověkem obojživelníkem a znova pozorujeme, jak jej svlékají ze speciálního obleku a postupně části výstroje odnášejí do speciálního auta.
Hned u vstupu do lomu je větší plocha s kamenitým plážovitým vstupem do vody. Vstup do vody je možný s opatrností na dalších místech přímo z kamenitých útesů. Hornina je kompaktní, značně tvrdá a patří k nejkvalitnějším drobám na Moravě. Koupání v lomu ve Výklekách je možné pouze na vlastní nebezpečí !
Lom Výkleky
Lom ve Výklekách, stejně jako přilehlé pozemky, jsou ve vlastnictví soukromých osob. V lomu ve Výklekách je zakázáno: stanovat, tábořit, rozdělávat oheň, kácet dřeviny, či jinak využívat přilehlé soukromé pozemky, v zatopeném lomu je zakázáno koupat psy. Lom využívají potápěči i rybáři.
Do lomu se dostanete od Olomouce po silnici E442, exit 290 (Velký újezd) směr Výkleky, ve vesnici odbočíte doleva na polní cestu, kde narazíte na značku parkoviště. Z parkoviště to je k lomu 5 minut.
Přilbové potápění
Dozvídáme se, že technologie přilbového potápění, která je u HZS ČR zaváděna, čerpá z poznatků při potápění na vrtných věžích. Potápěč je pomocí speciální výstroje od okolního prostředí zcela izolován (oblek, přilba, rukavice), tím má možnost zasahovat i v prostředí nebezpečných látek (HAZMAT)“ – jedná se o lokace zamořené v škodlivými látkami chemickými, biologickými , radioaktivními a nukleárními (CBRN.Vybavení potápěčů novými potápěčskými obleky s přilbami a možností povrchové dodávky dýchacího média zcela mění současnou technologii potápění.
Přidat komentář